Zůstane Bassani u týmu Motocorsa?

25.07.2023

Bassani v centru pozornosti týmu Motocorsa, přestože hvězdy Grand Prix usilují o přestup do WorldSBK.
Foto a zdroj: Dorna WorldSBK Organization

Hledání nových angažmá pro rok 2024 je v plném proudu a je tu jeden klíčový tým, který se teprve musí rozhodnout o své budoucnosti - a ta by mohla být trochu jiná, než jakou jsme viděli doposud. Mistrovství světa MOTUL FIM Superbike 2023 se přehouplo do druhé poloviny roku a objevuje se spousta spekulací o tom, co by mohl přinést rok 2024. Vzhledem k tomu, že se jedná o období, kdy sezóna pomalu vstoupí do své letní "okurokové sezony" objevují se nejšílenější zvěsti týkající se příštího roku, a to od všech týmů. V týmu Motocorsa Racing však dochází k zajímavému vývoji.

Tým Lorenza Mauriho v současné době nasazuje stále se zlepšujícího Axela Bassaniho, přičemž Ital zatím prožívá svou nejlepší sezónu se 179 body, dvěma pódii a pátým místem v dosavadním celkovém pořadí. Bassani je také druhým jezdcem Ducati a nejlepším jezdcem nezávislého týmu, navíc samotný tým je v boji o nejlepší nezávislý tým WorldSBK, ale i na celkovém pátém místě mezi všemi týmy, jen jeden bod za týmem GYTR GRT Yamaha WorldSBK, před týmy Team HRC a ROKiT BMW Motorrad WorldSBK Team. Bassani, který v Imole bojoval o vítězství, a nakonec skončil druhý za Toprakem Razgatliogluem (Pata Yamaha Prometeon WorldSBK), se veze na hřebeni vlny, ale co to znamená pro Motocorsa Racing?

"Ohledně roku 2024 čekáme na rozhodnutí Axela a jeho manažera Alberta, aby se rozhodli i o nás," říká šéf týmu Lorenzo Mauri, který je ve WorldSBK čtvrtou sezonu, z toho třetí s Bassanim. "Nedali jsme jim žádný termín, do kdy nám mají dát vědět. Mluvil jsem s Albertem, jeho manažerem, a řekl jsem mu: 'Pokud se s někým dohodnete, dejte mi vědět'."

Manažerem Axela Bassaniho není nikdo jiný než Alberto Vergani, který se stará také o jezdce jako Danilo Petrucci (Barni Spark Racing Team) a předního jezdec WorldSSP Federica Caricasula (Althea Racing Team). V minulosti se Vergani staral také o jezdce, jako je šampion WorldSBK z roku 2011 Carlos Checa, vicemistr z roku 2011 Marco Melandri a nedávno ve WorldSBK Sandro Cortese. Vergani již dříve uvedl, že "žádný tovární tým" nemá o Bassaniho pro rok 2024 zájem.

Motocorsa Racing přešel do WorldSBK z italského šampionátu CIV Superbike v roce 2020, kdy se Leandro Mercado vrátil ke strojům Ducati a závodil za tento tým. S nejlepším výsledkem P10, kterého dosáhl dvakrát v sezóně poznamenané zraněním. Bassani nastoupil k týmu v roce 2021 a během tří kol se umístil v první šestce před ohromujícím pódiem v Barceloně, když poprvé vedl závod. Pro rok 2022 Bassani zůstal a od začátku byl uchazečem o titul mezi nezávislými piloty, přičemž konzistence se zlepšovala a ve druhé polovině sezony přicházela pódia. 23letý jezdec dal jasně najevo, že chce pro letošní rok nahradit Michaela Rubena Rinaldiho (Aruba.it Racing - Ducati) na továrním motocyklu. S číslem 47 tedy zůstal další rok v týmu, který mu umožnil velký průlom, a zatím si nevede jinak než senzačně. Bojuje o stupně vítězů, vítězství a každý závod (kromě barcelonského závodu Superpole, kdy byl desátý) dokončil na bodech, Bassani opět hledá příležitost na továrním motocyklu, i když se zdá, že pravděpodobnou variantou je setrvání v Motocorsa.

Mauri dále hovořil o možnostech svého týmu pro rok 2024 a uvedl, že na obzoru by mohla být potenciální expanze a velká jména z MotoGP: "Na dveře našeho týmu klepe několik jezdců. Pravděpodobně budeme mít dvě motorky, ale nejdříve chci pochopit, co bude dělat Axel. Většina těchto jezdců jsou jezdci z paddocku Grand Prix, takže jezdci MotoGP, bývalí jezdci MotoGP, Moto2 a Moto3. Je to dobrá odměna za práci, kterou jsme odváděli osm let."

Jedno jezdcovo jméno se stále objevuje, a to Andrea Iannone, ale mohl by se do Motocorsy hodit? Pokud ano, bylo by to proti étosu Mauriho týmu: "Nemyslím si, že by nás Iannone bral v úvahu. V tisku jsem četl, že pravděpodobně jednal s Barni, Ducati a GoEleven. Andera Iannoneho neznám, naší politikou je mít mladšího jezdce s menšími zkušenostmi."