Zemřel Novozélanďan Damon Rees

02.07.2023

Jezdec supersportového britského šampionátu Damon Rees zemřel ve věku 28 let poté, co prohrál svůj boj s náhlým neočekávaným zdravotním stavem.

Novozélanďan Damon Rees letos závodil v Britském národním šampionátu ve třídě Supersport na stroji Yamaha R6 za tým Carl Cox Motorsport with Uggly & Co by Binch Racing. Tým vydal v pátek ráno následující prohlášení:

"S velmi těžkým srdcem potvrzujeme, že Damo včera v noci zemřel. Přestože se snažil bojovat a bojoval ze všech sil, bylo to s ním prostě příliš špatné. Damo pro nás všechny v Binch Racing tolik znamenal. Jsme naprosto zdrceni. Jeho vášeň pro motocyklové závody byla všem na očích, ale Damo pro nás byl víc než jen závodník, byl to náš přítel. Díky jeho oddanému přístupu ke všemu, co chtěl dělat, nakažlivé osobnosti a šibalskému smyslu pro humor byl jeho čas strávený s námi opravdu nezapomenutelný. Rádi bychom vyjádřili soustrast, lásku a podporu jeho úžasné manželce Talii, celé rodině Reesových a všem, kteří měli to potěšení poznat ho ještě v jeho rodném Novém Zélandu."

Rees pocházel ze závodnické rodiny doma na Novém Zélandu. Otec Tony je trojnásobným novozélandským šampiónem v kategorii Superbike a svůj poslední titul získal v roce 2017 ve věku 49 let. Ve stejném roce se Damon stal mistrem NZ Supersport. Bratr Mitch skončil v roce 2018 na druhém místě ve třídě Superbike, zatímco Damon, Mitch a Tony společně startovali v šestihodinových vytrvalostních závodech.

V roce 2020 se Rees i přes vedení v seriálu NZ-SBK přesunul do Velké Británie, aby se s podporou týmu Carl Cox Motorsport zúčastnil národního šampionátu Superstock 1000. V té sezóně skončil celkově osmý, když v prvních dvou závodech v Donington Parku získal pódium. V následující sezóně se Rees připojil k Lee Johnstonovi v týmu Ashcourt Racing BMW s pokračující podporou Carl Cox Motorsport a i v následujícím roce zůstal v týmu ve třídě Supersport.

V roce 2022 skončil Rees celkově devátý, přičemž nejlepším výsledkem bylo čtvrté místo v Cadwell Parku. V roce 2023 se Rees vrátil pod hlavičkou týmu Carl Cox a v Knockhillu dojel osmý a desátý, což byly jako jeho poslední závody.