Zemřel Mirko Giansanti

10.08.2023

V pondělí zemřel po těžké nemoci bývalý špičkový pilot GP a šéf týmu GTR Yamaha, Ital Mirko Giansanti
Foto: Dorna WorldSBK Organization

MOTUL FIM Superbike World Championship a širší motocyklová závodní a motoristická rodina, přátelé a kolegové z týmu GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team, přišli o jednoho fantastického člověka. V pondělí 7. srpna 2023 zemřel ve věku pouhých 46 let po dlouhém boji s vážnou nemocí italský bývalý jezdec, Mirko Giansanti, který po úspěšné kariéře závodníka byl zakladatelem a sportovním ředitelem týmu GRT Yamaha.

Mirko žil pro dvě kola, od debutové divoké karty v Mugellu při Grand Prix Itálie v roce 1996 v kubatuře 125 ccm, poté startoval v dalších třech kolech toho roku a získal dva body. V roce 1997 byl pravidelným jezdcem a uchazečem o stupně vítězů, celkově skončil v první desítce, zatímco o rok později, v roce 1998, dosáhl čtyř umístění na stupních vítězů. Další stupně vítězů přišly v roce 2000, včetně slavného druhého místa před mohutným domácím publikem v Mugellu. Poslední pódium získal v Suzuce v roce 2003, kdy mu vítězství uniklo o necelou půl desetinu sekundy, což je jen jeden z aspektů jeho velkého závodnického ducha a individuální houževnatosti. Celkem měl na svém kontě 123 startů v závodech 125 ccm, kde byl stálicí, a poté v roce 2005 solidně bodoval ve 250 ccm. Později závodil ve WorldSSP, kde se v letech 2008 až 2012 objevil devětkrát a v roce 2011 bodoval v Monze.

Ital z Terni však pokračoval ve fantastické kariéře jako zakladatel a sportovní ředitel týmu GRT (Giansanti Racing Team) ve WorldSSP a WorldSBK. Cesta začala v roce 2016, kdy Gino Rea dovedl tým na stupně vítězů, zatímco Aiden Wagner bodoval. Rok 2017 však měl přinést heroické scény, když Lucas Mahias získal titul v jejich teprve druhém roce.

Pro rok 2019 se objevila nová výzva, když tým přestoupil do WorldSBK a najal úřadujícího mistra WorldSSP Sandra Corteseho spolu s bývalým vicemistrem WorldSBK Marcem Melandrim, přičemž druhý jmenovaný zajistil první pódium v prvním závodě WorldSBK. S Melandrim získal tým další dvě pódia, než mu Američan Garrett Gerloff zajistil v letech 2020-2022 pět umístění na stupních vítězů. V roce 2023 se Dominique Aegerter a Remy Gardner postarali o umístění v první desítce, ačkoli to byl právě Aegerter, kdo týmu přinesl solidní P4 v Assenu.

Prohlášení týmu bylo uzavřeno slovy:

"Mirko, budeš nám strašně chybět, ale víme, že budeš stále s námi. Slibujeme ti, že budeme pracovat ještě usilovněji, abychom si splnili společný sen - dovést tvůj a náš výtvor na světovou špičku. Především si ale vždycky uchováme živou památku na tebe."

Andrea Dosoli, manažer pro silniční závody společnosti Yamaha Motor Europe

"Jsme hluboce zarmouceni odchodem Mirka po dlouhé nemoci. Byl to člověk, který málo mluvil, místo toho raději šel příkladem, a díky tomuto přístupu on i tým GRT Yamaha hodně dokázali. Mirko byl nedílnou součástí naší závodní rodiny Yamaha a paddock WorldSBK bude s jeho odchodem chudší. Odpočívej v pokoji, Mirko."