Zemřel Antonín Baborovský

02.01.2024

27. prosince 2023 ráno odešel do motokrosového nebe po dlouhé a těžké nemoci jeden z nejlepších jezdců světové historie, pan Antonín Baborovský, bylo mu 72 let.
Text a foto: Autoklub ČR

Karlovarský rodák (*24. 6. 1951) během své kariéry posbíral několik významných trofejí po celém světě. Řadil se mezi nejrychlejší světové závodníky. Za velkou louží dokázal doslova vyválčit druhé místo v nabitém a velice prestižním závodě INTER AM v roce 1973.

Zejména v roce 1975 měl Antonín Baborovský neskutečnou životní formu. Dokázal porazit taková světová esa, jakými byli de Coster, Everts, Rahier, Mikkola, Mojsejev a další. Baborovský byl jezdcem, který nedaroval žádnému soupeři ani centimetr motokrosové dráhy. I v tom nejmenším závodě bojoval, jako by jel mistrovství světa. Na závody se vždy tvrdě připravoval a nechal v nich pokaždé maximum svých sil. Opakované vykloubení ramene pro něj však bohužel znamenalo předčasné ukončení kariéry. Mezi své kamarády však chodil dlouhá léta, byl velmi aktivním členem Klubu závodníků veteránů AČR.

V roce 1975 byl Antonín Baborovský součástí jedinečného úspěchu zlatého týmu v mistrovství světa družstev 500 ccm, v té stejné soutěži získal i stříbrnou medaili ve třídě 250 ccm. A z družstev má i bronz z roku 1973.

V roce 1975 se účastnil závodů mistrovství světa ve třídě 125 ccm, kde skončil celkově třetí. O rok později slavil zisk titulu mistra republiky ve třídě do 250 ccm.

Dařilo se mu i v jednotlivých závodech Grand Prix, tři závody vyhrál, čtyřikrát skončil druhý a na třetí stupínek se postavil šestkrát.

Na jeho přání proběhne poslední rozloučení pouze v úzkém kruhu rodinném.

Čest jeho památce!