WSBK Most - patek

28.07.2023

Razgatlioglu vytěžil z volného tréninku WorldSBK maximum.
Tisková zpráva Dorna WorldSBK Organization

V pátečních trénincích na český podnik Acerbis zářil Toprak Razgatlioglu (Pata Yamaha Prometeon WorldSBK) na čele kombinované klasifikace a předvedl své tempo na trati, kde byl úspěšný už dříve. Den se nesl ve znamení intenzivního soupeření, kdy 15 jezdců dělila méně než sekunda, takže na okruhu probíhaly těsné souboje. Proměnlivé povětrnostní podmínky s mokrým prvním a zcela suchým druhým tréninkem byly pro jezdce další výzvou, ale rychle se přizpůsobili a zajeli konkurenceschopné časy.

Turecký jezdec předvedl na mosteckém autodromu své tempo a dynamiku, přičemž jeho nejbližším soupeřem byl Remy Gardner (GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team) na druhém místě se ztrátou pouhých 0,012 sekundy. Danilo Petrucci (Barni Spark Racing Team) rovněž zapůsobil a zajistil si třetí místo, zatímco Michael Ruben Rinaldi (Aruba.it Racing - Ducati) a Axel Bassani (Motocorsa Racing) uzavřeli první pětici. Lídr šampionátu Alvaro Bautista (Aruba.it Racing - Ducati) čelil výzvám a skončil šestý, takže měl co dělat, aby snížil ztrátu na svého rivala v boji o titul Razgatlioglua.

Scott Redding sice zajel zdaleka ne ideální 1. FP, ale po zcela suchém 2. FP se ocitl až na 9. místě, přičemž jezdci BMW údajně tento víkend bojují s novou tvrdou gumou. Jeho odpoledne však bylo lepší než odpoledne týmového kolegy Michaela van der Marka, který s motocyklem #60 skončil poslední poté, co utrpěl dramatickou havárii v 10. zatáčce. Bohužel se jeho motocykl nemohl vrátit do boxové uličky, protože skončil na vnější straně okruhu, a ne na straně obslužné komunikace, což znamená, že Nizozemec ztratil 40 minut zoufale potřebného času na trati. Bude to velká sobota, kdy se vrátí do akce.

Po dvanácti minutách na hodinách to bylo 1:2 pro Kawasaki, když Jonathan Rea (Kawasaki Racing Team WorldSBK) vedl na mosteckém autodromu před týmovým kolegou Alexem Lowesem, který na suchu zajížděl časy přesně na hranici svého tempa. Kawasaki v Mostě ještě nikdy nevyhrála a Rea nevyhrál v roce 2023, ale navzdory silným časům se nezdálo, že by se v závěru tréninku objevil nějaký časový útok. Pro týmového kolegu Lowese znamenal pád ve druhé zatáčce, ale byl v pořádku, dostal motorku do boxů a během pěti minut se vrátil zpět. Když se dostal zpět ven, havaroval znovu, tentokrát v 10. zatáčce, takže další pád v pomalé rychlosti, ale předčasný tři minuty před koncem. Na konci tréninku, a tedy na základě kombinovaných časů, byl Rea desátý a Lowes jedenáctý.

Honda se v pátek opět trápila, protože Iker Lecuona (Team HRC) dokázal dojet pouze na 13. místě, zatímco jeho týmový kolega Xavi Vierge byl na konci tréninku šestnáctý. Honda byla pravděpodobně jediným týmem, který by si po celý den zasloužil jízdu na suchu, protože se snaží dostat zpět do boje po několika krušných kolech. Lecuonův třináctý nejlepší čas byl však od nejlepšího času Razgatlioglua vzdálen méně než tři čtvrtě sekundy. Honda má v Mostě ještě hodně práce.

Těsně před Lecuonou se na 12. místě umístil Garrett Gerloff, v Mostě s BMW poprvé. Na začátku 2. FP havaroval ve třetím sektoru, ale byl v pořádku. Týmový kolega Loris Baz obsadil 14. místo a v jednu chvíli byl v první pětce. Philipp Oettl (Team GoEleven) byl patnáctý, zatímco Lorenzo Baldassarri (GMT94 Yamaha) obsadil 17. místo. Domácí Oliver König (Orelac Racing MOVISIO) byl osmnáct, zatímco Tito Rabat (Kawasaki Puccetti Racing) a Isaac Vinales (TPR Team Pedercini Racing) uzavřeli první dvacítku.

'Baltic Bullet' Hannes Soomer (PETRONAS MIE Racing Honda Team) se vrátil do akce v paddocku WorldSBK a navzdory velkému highsidu v 1. FP v poslední zatáčce se dostal zpět a na Topraka v čele pole ztrácel úctyhodných 2,6 sekundy. Roberto Tamburini (Yamaha Motoxracing WorldSBK Team) měl v pitlane technický problém, což znamenalo, že po několika kolech byl až na 22. místě, zatímco Eric Granado (PETRONAS MIE Racing Honda Team) havaroval v 17. zatáčce a byl převezen do lékařského centra na vyšetření, kde nezjistili vážné zranění.