WorldSBK test Misano – čtvrtek

12.05.2023

Misano hostí dvoudenní podpůrný test WorldSBK, Bautista byl první den nejrychlejší.
Text a foto: Dorna WorldSBK Organization

Jen pár dní po 4. kole v Barceloně už WorldSBK opět testuje v Misanu, kde se startovní pole 2023 připravuje na závod Pirelli Emilia-Romagna.

Lídr šampionátu Alvaro Bautista byl na konci prvního dne v čele výsledkové listiny. Jezdec Ducati během dne ujel 87 kol. Jeho tempo bylo rekordní, když zajel nejrychlejší kolo za 1'33,035, což je o 0,510 sekundy rychleji než Razgatlioglu.

Druhým nejrychlejším jezdcem byl Toprak Razgatlioglu s nejlepším časem 1'33,545. Je to jezdec, který ve čtvrtek absolvoval nejvíce kol - 92 kol.

Michael Ruben Rinaldi z týmu Ducati absolvoval během dne 90 kol a byl celkově třetí se ztrátou 0,673 sekundy na svého týmového kolegu.

Xavi Vierge byl s nejrychlejším časem 1'34,043 vedoucím jezdcem Hondy na čtvrtém místě. Jeho týmový kolega Iker Lecuona skončil den na osmém místě.

Garrett Gerloff byl nejlepší s motocyklem BMW, když zajel pátý čas, se ztrátou 1,310 sekundy na Bautistův. Tom Sykes, který v týmu BMW nahradil zraněného Michaela van der Marka, byl sedmý.

Tarran Mackenzie testoval za tým PETRONAS MIE Racing HONDA a vrátil se tak do WorldSBK.

První ze dvou testovacích dnů pro většinu závodníků MOTUL FIM Superbike World Championship skončil deštěm, který přerušil závěrečnou část dne na Světovém okruhu Misano "Marco Simoncelli". Alvaro Bautista (Aruba.it Racing - Ducati) se dopoledne pohyboval pod rekordním tempem, když využil pneumatiky Pirelli SCQ, aby se přiblížil k hranici 1'32. Bautista skončil před Toprakem Razgatliogluem (Pata Yamaha Prometeon WorldSBK), jehož den narušila havárie ve třetí zatáčce v dopoledním tréninku.

Úřadující šampión Bautista vedl první den, když zajel čas na kolo rychlejší než stávající rekord všech dob, když v závěrečných fázích dopoledního tréninku zajel čas 1'33,035, přičemž použil pneumatiky Pirelli SCQ a jeho čas byl přibližně o tři desetiny rychlejší než jeho vlastní rekord na kolo, který zajel v loňském Tissot Superpole. Úvodní den, kdy Bautista absolvoval 87 kol, z toho 64 dopoledne, strávil prací na motocyklu s novým limitem jejich otáček a také přípravou na závodní víkend v Emilii-Romagně. Týmový kolega Michael Ruben Rinaldi obsadil během prvního dne třetí místo se ztrátou 0,673 sekundy na svého týmového kolegu, když pracoval na porovnání nastavení s využitím nastavení z Mandaliky a Barcelony, přičemž absolvoval 90 kol.

Toprak Razgatlioglu (Pata Yamaha Prometeon WorldSBK) obsadil druhé místo poté, co v dopoledním tréninku na pneumatikách SCX zajel čas 1'33,545, což je přibližně o půl sekundy méně než Bautista. Razgatlioglu měl ráno ve třetí zatáčce na starých pneumatikách menší pád, ale do boxů se vrátil na svém motocyklu, přičemž se zaměřil na kyvné rameno a pérování, které již dříve testoval, ale s úpravami. Během prvního dne absolvoval 92 kol.

Test v Misanu je pro Team HRC důležitý, protože jezdci Iker Lecuona a Xavi Vierge testují dvě varianty nového kyvného ramene, aby vyzkoušeli směr dalšího vývoje. Vierge byl nejrychlejším jezdcem prvního dne z obou, když absolvoval 87 kol a obsadil čtvrté místo s časem 1'34,043, když použil pneumatiku SCQ, zatímco Lecuona absolvoval 65 kol. Jeho nejlepší čas 1'34,602 mu zajistil osmé místo, čímž obě Hondy skončily v první desítce.

Hlavní zprávou u BMW byl návrat Toma Sykese (ROKiT BMW Motorrad WorldSBK Team), který dočasně nahradil Michaela van der Marka. Jeho program nezahrnoval nové díly, ale seznámení s motocyklem, s nímž dokončil sezonu 2021, aby ho mohl porovnat se strojem 2023. Sykes byl na konci dne sedmý, když zajel čas 1'34,416 a absolvoval 61 kol. Týmový kolega Scott Redding měl k dispozici dvě varianty kyvné vidlice i podvozku a skončil na 11. místě s časem 1'34,637 a 82 koly.

Na trati se objevili také jezdci týmu Bonovo Action BMW Garrett Gerloff a Loris Baz, přičemž Gerloff skončil v první pětce, zatímco Bazův den narušila havárie. Americká hvězda Gerloff na cestě za pátým místem absolvoval 61 kol a zajel nejlepší čas 1'34,345, což je přibližně o 1,3 sekundy méně než Bautista, ale v závěrečných fázích dne měl technické problémy. Baz byl po havárii na 18. místě, absolvoval 45 kol a zajel čas 1'35,543.

Kawasaki Racing Team WorldSBK se rozhodl pro tento test v redukované sestavě, kdy místo Jonathana Rea a Alexe Lowese jel testovací jezdec Florian Marino. Tým se však rozhodl, že první den nebude testovat. To znamenalo, že Lucas Mahias (Kawasaki Puccetti Racing), který se do týmu vrátil po Sykesově odchodu, byl jediným jezdcem Kawasaki na trati. Ten zajel čas 1'36,560 s a obsadil 19. místo po 53 odjetých kolech.