WorldSBK Misano 2023 preview

01.06.2023

WorldSBK čeká v Misanu klasický souboj, ale mohou místo toho zazářit domácí hrdinové? Sezóna World Superbike 2023 míří do Itálie, kde z tribun srší vášeň, a to z dobrého důvodu.
Zdroj: Dorna WorldSBK Organization, foto: Pirelli

WorldSBK míří do jednoho z nejvášnivějších a nejatmosféričtějších kol v celém kalendáři MOTUL FIM Mistrovství světa Superbike 2023, protože Světový okruh Misano "Marco Simoncelli" se připravuje na pořádání kola Pirelli Emilia-Romagna. Ducatisté se představí v plné síle a lídr šampionátu Alvaro Bautista (Aruba.it Racing - Ducati) bude doufat, že před zaujatým publikem Ducati oslní, zatímco jeho soupeři a silná italská kontingentní skupina se budou snažit sesadit jedničku z trůnu. Je to také speciální kolo pro hlavního sponzora akce, společnost Pirelli, která právě v tomto kole oslaví 20 sezón, kdy je oficiálním výhradním dodavatelem pneumatik WorldSBK.

Během nedávného testu v Misanu se zdálo, že Bautista a Toprak Razgatlioglu (Pata Yamaha Prometeon WorldSBK) jsou každý ve své lize. Loni v Misanu dokázal Bautista vyhrát dva závody na plnou délku, zatímco Razgatlioglu byl neúprosný v závodě Superpole Race a získal první vítězství v sezoně 2022. Toprak zvítězil také ve druhém závodě v roce 2021 a připravil tak Michaela Rubena Rinaldiho (Aruba.it Racing - Ducati) o domácí triumf. Bautista vede před Razgatliogluem o 69 bodů. Dokáže Turek využít toho, že Misano nevyžaduje velké maximální rychlosti, a porazit jedničku? Do tohoto kola vstupuje s jistou budoucností, protože na konci roku opustí Yamahu a pro rok 2024 se bude hnát za novou výzvou u BMW.

Naposledy se o tom mluvilo v Barceloně, když se Michael Ruben Rinaldi a Axel Bassani (Motocorsa Racing) střetli ne jednou, ale hned dvakrát, přičemž ve druhém případě skončil Rinaldi ve štěrku a jeho krajan a jezdec Ducati z toho neměl nejlepší radost. Nyní oba míří do Misana a je důvod se domnívat, že oba budou opět v těsné blízkosti. Rinaldi je dvojnásobným vítězem závodu v Misanu z roku 2021, zatímco v téže sezóně to bylo Bassaniho průlomové kolo, když si v teprve osmém závodě ve World Superbike dojel pro první šestku v kariéře. Bassani, který loni v Misanu obsadil čtvrté a dvakrát sedmé místo, se bude chtít blýsknout umístěním na stupních vítězů, nebo možná i více, a ukázat, že je jezdcem, který si zaslouží Rinaldiho sedačku pro příští rok. Rinaldi má za cíl zopakovat svůj úspěch z roku 2021 a přeskočit Bassaniho v boji o titul. V současné době ztrácí na #47 19 bodů. Mezi oběma v pořadí je Dominique Aegerter (GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team), který před podnikem v Emilii-Romagně podstoupil operaci arm-pump na ruce, ve všech šesti posledních závodech byl v první osmičce, dokáže v této formě pokračovat?

Momentálně se bojuje o třetí místo v šampionátu a zatím to vychází Andreovi Locatellimu (Pata Yamaha Prometeon WorldSBK), který má 33 bodů náskok před Jonathanem Reou (Kawasaki Racing Team WorldSBK) a do Misana přijíždí s novou dvouletou smlouvou s Yamahou v kapse. Locatelli však v Misanu ještě nezískal pódium a obvykle jeho forma na této trati klesá - tři šestá místa z roku 2022 a tři devátá místa z roku 2021. Podle této formy by se měl ocitnout na stupních vítězů, pokud jeho předchozí zlepšení něco naznačuje, ale bude to těžké. Rea, který se nezúčastnil testu v Misanu, ale absolvoval soukromý test v Jerezu v teplejších podmínkách, a tedy pro Kawasaki ZX-10RR výhodnějších, přijíždí do Misana s osmi tamními vítězstvími a pódii v každém ročníku s Kawasaki. Navzdory potížím na začátku roku 2023 se tam opět objeví a možná mu to poslouží jako dobrá příležitost dotáhnout Locatelliho v šampionátu. Rea v Misanu vyhrál svůj první závod v roce 2009 za Hondu, takže na něj vždycky zůstávají hezké vzpomínky.

Xavi Vierge (Team HRC), který je momentálně na osmém místě, začal rok 2023 konzistentně a v nedávném testu v Misanu si vychutnal nové kyvné rameno s uložením overslung, zatímco jeho týmový kolega Iker Lecuona měl větší chuť. Mezi oběma je v pořadí Alex Lowes (Kawasaki Racing Team WorldSBK) a s pátým a čtvrtým místem v posledních dvou závodech by mohl být předurčen k boji o stupně vítězů na okruhu, na kterém se na strojích Kawasaki ještě neumístil? Loni to pro Hondu bylo jedno z Viergeho nejsilnějších kol, kdy se díky skvělému čtvrtému místu v závodě Superpole Race přetlačil s Jonathanem Reou o konečné umístění na stupních vítězů, zatímco ve druhém závodě si po rychlém pádu přivodil zranění ruky. Lecuona byl loni v neděli dvakrát v první pětce, takže je pódium na dosah? Misano je okruh, který nabízí vysokou přilnavost, což si Vierge vychutná. Možná, že Danilo Petrucci (Barni Spark Racing Team), pro něhož to bude první kolo WorldSBK na domácí půdě, může zazářit na dráze, kde v roce 2017 stál na stupních vítězů v MotoGP. V Mugellu absolvoval nedávný test, kde mu nová kyvná vidlice a možnosti nastavení zřejmě pomohly s citem a pokračování v adaptaci na pneumatiky Pirelli.

Po prvním víkendu bez bodového zisku v Barceloně bude Scott Redding (ROKiT BMW Motorrad WorldSBK Team) hladovější než kdy jindy, aby dostal BMW zpět na špičku závodů. Loni v Misanu třicetiletý Brit bojoval o první desítku, přičemž v kompletních závodech se dvakrát umístil v první desítce, ale v závodě Superpole Race obsadil pouze 11. místo. Je to trať, na které už dříve testoval, včetně té před několika týdny, kdy byl partnerem jezdce, kterého v týmu v roce 2022 nahradil, Toma Sykese. Yorkshirský jezdec a mistr světa z roku 2013 se vrátil do továrního týmu BMW v Misanu a do doby, než se Michael van der Mark vrátí po zranění, kde je v roce 2019 dovedl na stupně vítězů. Zatímco Sykes prohlásil, že "by bylo skvělé takový výsledek zopakovat", je to dobrá šance, jak zjistit, zda se ještě dokáže vytáhnout a v závodech se umístit v první desítce.

Remy Gardner (GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team), který je v pořadí šampionátu dvanáctý a touží se předvést v dobrém světle, bude v závěru kola usilovat o návrat do první desítky pořadí šampionátu, zatímco Garrett Gerloff (Bonovo Action BMW) je hned za ním a na Australana ztrácí pouhých sedm bodů. Gerloff přijíždí do Misana po třech umístěních v první desítce v Barceloně a rád by pokračoval ve své formě a upevnil si pozici nejlepšího jezdce BMW v pořadí. Philipp Oettl (Team GoEleven) usiluje o první umístění v první desítce od Phillip Islandu, když závodí za Ducati na italské půdě, zatímco Loris Baz (Bonovo Action BMW) se snaží o první umístění v první desítce v roce 2023. Po dočasném návratu Sykese k BMW byl do týmu Kawasaki Puccetti Racing povolán Tito Rabat, který ho nahradí po zbytek sezony 2023.

Lorenzo Baldassarri (GMT94 Yamaha) byl na testu v Misanu velmi rychlý a až v první pětce a vypadá to na dobré výsledky, zatímco Hafizh Syahrin (PETRONAS MIE Racing Honda Team) a jeho týmový kolega Eric Granado budou muset před návratem do akce absolvovat lékařskou prohlídku poté, co byli v Barceloně prohlášeni za neschopné závodění. Brad Ray (Yamaha Motoxracing WorldSBK Team) chce rovněž zazářit a získat další dobré body do tabulky pro svůj třetí podnik sezony poté, co naposledy dosáhl nejlepšího výsledku 12. místa. Oliver König (Orelac Racing MOVISIO), Isaac Vinales (TPR by Vinales Racing) a Gabriele Ruiu (Bmax Racing) usilují o své první body v sezoně 2023.