WorldSBK Donington – Pirelli preview

10.07.2024

Standardní pneumatiky Pirelli DIABLO Superbike pro britské kolo WorldSBK v Donington Parku.
Foto: Pirelli

Pro závod v Donington Parku bude Pirelli používat stejné směsi jako v BSB, tedy měkké zadní pneumatiky v kombinaci s předními SC1 a SC2, jedinou výjimkou je přední D0444 ve WorldSSP.

Pirelli je připraveno vyrazit na trať v Donington Parku, na okruhu, který bude tento víkend hostit páté kolo mistrovství světa FIM Superbike. Pro toto kolo zvolil italský výrobce pneumatik téměř výhradně standardní řešení, s výjimkou vývojového modelu SC1 ve specifikaci D0444, který rozšiřuje nabídku předních pneumatik pro jezdce WorldSSP.

Giorgio Barbier – ředitel závodního motocyklového oddělení Pirelli
"V roce 2023 jsme v Doningtonu poprvé po dvaceti letech závodili na novém asfaltu, který nabízí větší přilnavost a rovnější povrch, ale zároveň je také více abrazivní. Vzhledem k těmto vlastnostem byl zadní standard SC0 loni klíčovou volbou pro úspěch v obou třídách, a proto jej považujeme za dobrou volbu i pro letošní příděl. Nevylučujeme však, že v akci uvidíme také pneumatiku SCX, spíše v závodě Superpole, protože týmy s ní nyní získaly více zkušeností a za vhodného počasí a podmínek na trati by mohla nabídnout další kousek přilnavosti, který jezdci mají rádi. Obě specifikace jsou standardní řešení, která se pravidelně objevují na trhu, jsou k dispozici všem motocyklistům a úspěšně se používají i v britském šampionátu Superbike. Pro WorldSSP kromě sériových řešení znovu zavádíme také měkkou přední vývojovou pneumatiku SC1 ve specifikaci D0444, kterou jsme poprvé představili v Misanu a kterou si již v prvním i druhém závodě vybrala téměř polovina startovního pole. To nám dobře poslouží při získávání dalších informací pro budoucí vývoj této specifikace."

Vývojová přední pneumatika pro WorldSSP: jedinou vývojovou pneumatikou je přední pneumatika SC1 ve specifikaci D0444, která již debutovala v Misanu. Na italském podniku ji v obou závodech zvolila jako volitelnou přibližně polovina jezdců na startovním roštu.

Rychlá trať: v současné konfiguraci měří trať Donington Park 4 020 metrů a má 12 zatáček, z toho sedm pravotočivých a pět levotočivých. Přestože na ní chybí dlouhé rovinky, dosahuje vysoké průměrné rychlosti díky řadě rychlých zatáček, kde rozhoduje přesnost a přilnavost pneumatik.

Teplota pneumatik: zatáčky Craner jsou citlivým místem pro levou stranu pneumatiky, protože se až do tohoto místa příliš nepoužívá a může být studená. Jezdci jsou žádáni, aby byli opatrní při řízení teploty s vědomím, že podmínky na trati mohou také pomoci, pokud se dostatečně zahřeje.

WorldWCR: Na trať Donington Park se ve druhém kole sezóny vrací také mistrovství světa FIM v motocyklovém sportu žen. Každá jezdkyně bude mít k dispozici pneumatiky Pirelli DIABLO Superbike o rozměrech 120/70 R17 vpředu a 180/60 R17 vzadu v počtu tří kusů vpředu a tří kusů vzadu ve směsi SC1 pro obě strany. V případě deště budou použity pneumatiky DIABLO Rain ve směsi SCR1 o stejném rozměru jako slicky vpředu, ale 200/60 R17 vzadu.