V Estorilu Ondra Vostatek dvakrát na podium

14.06.2023

O víkendu 10. – 11. června 2023 nastoupil český jezdec Ondřej Vostatek v portugalském Estorilu do dalších závodů mistrovství Španělska. V kvalifikaci ve třídě Supersportů zajel druhý nejlepší čas a v obou závodech bojoval o vítězství. Poprvé v sezóně se nakonec postavil dvakrát na podium, když vybojoval dvě třetí místa.
Tisková zpráva Ondřeje Vostatka, foto: Iván Terrón

Ondřej Vostatek odcestoval do Portugalska s týdenním předstihem, aby mohl ještě s týmem absolvovat privátní testování a připravil se na nadcházející závodní víkend. Před závody, vzhledem k nepříznivému počasí, absolvoval stejně jako většina jezdců trénink až v pátek, kdy přestalo pršet. Hned v prvním tréninku byl nejrychlejší a ve druhém tréninku zajel druhý nejlepší čas.

V sobotní kvalifikaci si Ondřej i mezi pomalejšími jezdci dokázal najít prostor a zajel svůj nejlepší čas na této trati. Skončil na druhém místě a pole position mu uniklo o 0,2 sekundy. Poprvé v sezóně tak v závodech odstartoval z první řady.

V prvním závodě Ondra odstartoval velmi dobře a z první zatáčky si držel druhou pozici. Ve druhém kole závodu převzal vedení. Podařilo se mu získat náskok jedné vteřiny a závod vedl jedenáct kol, kdy neměl na trati žádného soupeře. Po té mu začala odcházet zadní pneumatika a soupeři využili šance a Ondru v závěru závodu dotáhli. Ondřej nakonec uhájil třetí pozici a poprvé v sezóně vystoupil na podium.

V neděli ráno přišel další déšť a tým se rozhodl vynechat warm-up a nastoupil společně s Ondrou rovnou do závodu, kdy trať byla už opět suchá. Tentokrát Ondřej startoval ze třetí pozice, protože pořadí v první desítce se mění podle pořadí v prvním závodě. Po startu Ondra kontroloval třetí pozici a zvolil takovou taktiku, aby mu pneumatika déle vydržela. Čelo závodu se ale postupně začalo trhat a vedoucí jezdec získal náskok. Ondřej převzal iniciativu a v šestém kole šel na druhou pozici. Snažil se náskok vedoucího jezdce snížit, což se mu dařilo. V závěru závodu ale přišel útok a Ondřej druhou pozici neudržel a závod dokončil opět na třetím místě.

Ondřej Vostatek po závodech řekl:
"Jsem moc rád, že se povedlo první podium a to v obou závodech. Takže velký dík patří mému týmu, který odvedl stoprocentní práci. Myslím si, že jsme byli zase o kousek blíž vítězství. Cítím se lépe než ve Valencii a fyzička se mi začíná vracet, i přesto, že jsem den před odletem na závody utrpěl ošklivý pád v tréninku. Myslím ale, že ten můj dvouměsíční výpadek je pořád ještě znát a soupeři mají trochu výhodu."
"Každý závod se vyvíjel pokaždé jinak, a tak jsme zkoušeli i nové věci a taktiku. Byli tam i drobné chyby z mé strany, takže se z toho musím poučit, abychom to příště dotáhli do vítězného konce a mohli stát na tom nejvyšším stupínku,"
dodal Ondra na závěr.