Tým YART Yamaha senzačně zvítězil ve Spa

19.06.2023

Oficiální tým Yamalube YART Yamaha EWC předvedl v závodě 24H SPA EWC Motos neuvěřitelný výkon, díky němuž v Belgii vybojoval ohromující vítězství a ujal se celkového vedení v pořadí mistrovství světa FIM Endurance.
Foto: Yamaha

Druhý ročník závodu 24H SPA EWC Motos přesně ukázal, proč se vytrvalostní závody po dvacetileté přestávce vrátily v roce 2022 na legendární okruh Spa-Francorchamps. Obsahoval vše, napínavé souboje na trati, četné safety car a ke konci závodu dokonce hrozbu deště. Přes to všechno nemohlo tým YART Yamaha a jezdce Niccolò Canepa, Karla Haniku a Marvina Fritze nic zastavit, protože si připsali první vítězství v FIM EWC od závodu 12 hodin Estorilu v roce 2020 a první vítězství ve 24hodinovém závodě po 14 letech.

Dominantní výkon v páteční kvalifikaci zajistil týmu pole position o 0,959 s, přičemž všichni tři jezdci týmu YART zajeli kolo v rozmezí 0,198 s od sebe. Kromě ohromujícího tempa na jedno kolo se rakouský tým po většinu týdne soustředil na závodní nastavení stroje R1 #7 s pneumatikami Bridgestone, takže do sobotního závodu v týmu proudila důvěra.

Fritz vyrazil do prvního stintu z pole position po tradičním běžeckém startu "Le Mans", ale lehké vyjetí z trati znamenalo, že do první zatáčky vjel až na 10. místě. Němec se skvěle zklidnil a poté se probojoval zpět a zapojil se do epické bitvy o vedení. Poté, co si vyměnil několik efektních předjížděcích manévrů, převzal vedení a na druhý stint předal YART R1 Hanikovi.

Hanika se rozjel, ale téměř okamžitě se objevil první z mnoha safety carů. Po obnovení závodů se český jezdec ujal vedení a vytvořil si náskok dvou sekund, než zajel do boxů a předal motocykl Canepovi k prvnímu stintu.

Ital přidal plný plyn a šňůrou kol s časem 2:22 do poloviny závodu si vytvořil náskok 22 sekund, ale těsně před dvouhodinovou hranicí přišel další safety car, tentokrát kvůli oleji na trati, který znamenal, že se mu soupeři budou moci přiblížit. Po více než 35minutovém zdržení se závod znovu rozjel a Canepa se opět odpoutal a vytvořil si na čele náskok 12,5 s, než předal motocykl zpět Fritzovi.

Několik následujících stintů bylo pro tým frustrujících, protože opakovaně tvrdě bojoval o získání náskoku, aby ho pak opět zlikvidovala série safety carů. Díky tomu se žádný z předních tří týmů nedokázal odpoutat a těsné závodění pokračovalo až do osmé hodiny závodu, kdy YART získal devět bodů do EWC za druhé místo.

V průběhu noci každý jezdec YARTu předváděl úžasné tempo a konzistenci, což podtrhl Canepa, který ve tři hodiny ráno místního času zajel nejrychlejší kolo týmu - 2:21,015. Jejich úsilí bylo odměněno vedením po 15 hodinách závodění, a když ve Spa začalo svítat, začali svůj náskok na čele zvyšovat.

V 16. hodině činil náskok YART až 14 sekund, což jim zajistilo dalších 10 důležitých bodů do šampionátu. Tým pokračoval v bezchybné jízdě, udržoval si své tempo, zatímco jeho soupeři ztráceli čas kvůli technickým problémům, a o hodinu později si na čele vytvořil dvoukolový náskok, ačkoli se cestou odehrálo drama.

Po 19 hodinách závodu Fritz ujel jen několik kol svého stintu, když došlo k poškození zadní pneumatiky, které způsobilo defekt. Nějakým způsobem se mu podařilo dostat R1 zpět do boxů, přičemž tým odvedl skvělou práci, když otočil rychlou zastávku v boxech a dostal Fritze zpět na trať, přičemž stále vedl o kolo.

Od této chvíle celý tým YART Yamaha spolupracoval, aby nedošlo k žádné chybě, a všichni tři jezdci se soustředili a kontrolovali náskok na čele, i když se ještě chystalo překvapení, když se něco málo přes hodinu před koncem objevily dešťové vlajky.

I přes skvrny deště na hledí Hanika využil svých zkušeností a zbytečně neriskoval, aby zajistil, že předá Canepovi na závěrečný stint s neporušeným náskokem jednoho kola před motocyklem na druhém místě.

Když časomíra dosáhla 24 hodin, Canepa naposledy dovezl stroj YART R1 přes cílovou čáru, aby si zajistil první místo a první vítězství týmu ve 24hodinovém závodě od Le Mans v roce 2009 poté, co ujel 572 kol, o jedno více než jeho nejbližší soupeř.

YART díky vítězství získal dalších 40 bodů, což po připočtení pěti bodů za pole position a 19 bodů za umístění v osmihodinovce a šestnáctihodinovce znamená, že v Belgii nasbíral 64 z 65 nabízených bodů a nyní vede celkové pořadí FIM EWC se 118 body.

Dalším podnikem v kalendáři FIM EWC je 3. kolo, legendární závod Suzuka 8 Hours v Japonsku, který se jede 4.-6. srpna, a poté závěrečný závod sezony, Bol d'Or ve Francii, který se jede 14.-17. září.

Niccolò Canepa
"Už několik let se honíme za tímto vítězstvím a myslím, že je to první z mnoha. Všichni jsme si to zasloužili a mám z toho obrovskou radost. Děkuji všem lidem, kteří se na tomto projektu podílejí. Je to teprve začátek. Byl to úžasný závod. Abych byl upřímný, bylo to těžké od startu do cíle. Až do posledních kol byl otazník. Tým odvedl úžasnou práci při každé zastávce v boxech a moji týmoví kolegové byli neuvěřitelně rychlí. Tlačili jsme od prvního do posledního kola. Nikdy jsme nepřestali věřit. Už dlouho jsme nevyhráli 24hodinový závod. Ale v našich myslích byl jen jeden cíl - vyhrát - ať se děje, co se děje."

Karel Hanika
"Z tohoto vítězství mám obrovskou radost. Je to mé první vítězství na 24 hodin a ten pocit je opravdu úžasný. Tým odvedl skvělou práci. Obrovské díky patří značce Yamaha, Bridgestone, mým týmovým kolegům, všem, kteří jsou součástí týmu, a mé rodině. Prvních patnáct hodin závodu jsme nepřetržitě tlačili, takže bylo dobré, že jsme na konci dokázali kontrolovat tempo. Rozhodně to byl náročný závod. Konkurence byla velmi silná. Nemohli jsme přestat tlačit ani na jedno kolo. Byl to velmi pěkný závod pro diváky, zejména na startu, s několika vynikajícími souboji, ale podařilo se nám dojet na vrcholu, a to je to jediné, na čem záleží."

Marvin Fritz
"Vedení v šampionátu je jedna věc, největší vzpruhou je motivace pro všechny zaměstnance a jezdce. V každém závodě jedeme a tlačíme na pilu, a pak se vždycky na poslední chvíli něco stane. Je také skvělé všem ukázat, že YART není nejrychlejší jen v kvalifikaci; můžeme vyhrávat i v průběhu 24 hodin. Ani nevím, kolikrát jsme byli blízko. Nepřijel jsem sem s příliš velkými nadějemi, protože vím, že pole position mi nikdy nepřináší štěstí. Když máme pole position, říkám si: "To asi není dobré znamení". Ale nakonec jsme to zvládli na jedničku a já nemůžu být za celý tým šťastnější."