Tým TTRace vstupuje do IRRC

20.03.2023

Nová sezóna se nezadržitelně blíží a s ní i nová pravidla, která ovlivní především prestižní kategorii Supersport (SSP) napříč národními i evropskými šámpionáty.

Tisková zpráva Factory Racing

Evropský šampionát IRRC (International road racing championship) toho není výjimkou. Na přírodních tratích tak uvidíme nové motocykly: Triumph 765 Daytona, Kawasaki ZX-6R 636, MV Agusta F3 800 a Ducati V2 Panigale 955.

Právě poslední jmenovaný motocykl Ducati je horkou novinkou, kterou připravuje tým TTRACE (Factory racing). Na motocyklu pojede Lukáš Václavovič, kterého známe z českých road racingových tratí. Druhým pilotem je parťák Jakub Šprojcar, který však zůstává u klasiky, kterou je Yamaha YZF-R6. Bude tedy zajímavé sledovat tyto dvě naprosto odlišné koncepce v jednom týmu.

Lukáše i Jakuba uvidíme tedy v belgickém Chimay, na německém okruhu Schleiss , ve Finsku, Nizozemsku, v Hořicích a na závěr sezóny opět v Něměckém Frohburgu.

Round 1: Hengelo Gld (NLD)

06-05-2023 – 07-05-2023

Round 2: Schleiz

02-06-2023 – 04-06-2023

Round 3: Imatra (FIN)

01-07-2023 – 02-07-2023

Round 4: Chimay (BEL)

22-07-2023 – 23-07-2023

Round 5: Horice (CZE)

12-08-2023 – 13-08-2023

Round 6: Frohburg (GER)

16-09-2023 – 17-09-2023

Je zajímavostí, že oba jmenovaní piloti vedou i českou značku TTRace, vyrábějící motocyklové kombinézy. Je to možná poprvé, kdy uvidíme výrobce oblečení a doplňků pro závodníky i motorkáře v takto prestižním šampionátu. Uvidíme tak nejen nové stroje, ale určitě i nový design velmi pěkných kombinéz TT Race.

Proti mně sedí nyní Lukáš Václavovič, který mi přivítal na shoowroomu TTRace v Plzni, kde se navrhují dnes již čím dál známější kombinézy této značky.

"Lukáši, děkuji, že jsi našel v tvém nabitém dni chvíli času a já se tě mohu zeptat na pár otázek, které budou dnes směřovat především k nové sezóně. Konkrétně závodům šampionátu IRRC. Pro méně zasvědcené diváky, či čtenáře se jedná o evropský šampionát road racingu.

Co Vás k tomu vedlo, sice máš více road racingových zkušeností, než Jakub, např. v německém Frohburgu jsem tě viděl již tuším 3x, ale v Hořicích si v roce 2022 jel poprvé.

Lukáš: Ahoj Pavle, zdravím všechny čtenáře, fanoušky motorek, závodů a všeho, co má dvě kola. My děkujeme za tvůj čas a cestu k nám.

Máš pravdu, že např. v Hořicích jsme byli oba v loňském roce poprvé. Jako první musím hned vypíchnout, že do IRRC nejedeme bojovat o nejvyšší příčky, ani o první desítku. V té jsou ostřílení borci. Jedeme nasbírat co nejvíce zkušeností. Víc toho v první sezóně ani chtít nemůžeme. Tratě neznáme a budeme se učit. Navíc já mám úplně novou motorku, která vyžaduje jiný přístup, jiný styl ježdění, ale je těším se na "ni" je zatraceně krásná a věřím, že stejně tak bude rychlá.

Pavel: Motorka tady stojí vedle nás, je opravdu krásná. Řekni mi k tomuto italskému stroji něco víc.

Lukáš: Jedná se o Ducati Panigale V2 955. Stejné motocykly můžete již druhým rokem vidět v mistrovství světa. Jedná se o novou generaci supersportů. Moje Kawasaki ZX-6R, se kterou jsem startoval minulou sezónu je také úžasný a rychlý stroj, postavený s nejlepších dílů, které jsou k dispozici. Chybí jen pilot. 🙂 Jedná se o naprosto spolehlivý stroj a určitě bude připraven v záloze. Nicméně koncepce je starší a do budoucna se bude potřeba dívat dál. Vím, že nás s Ducati čeká ještě spousta práce, připravujeme ještě druhý stroj, který bude řešen trochu jinak. Musíme nyní sbírat data, následně budeme vybírat vhodnější technická řešení.

Pavel: Říkáš druhý stroj, to není úplně levná a časově jednoduchá záležitost. Ducati budou v týmu tedy také dvě?

Lukáš: Jeden stroj bude pravděpodobně nabídnut k prodeji, protože jak říkáš, pořizovací cena a cena úprav, to není žádný med. Uvidíme, jak nám vše sedne, ale už teď víme, že se jedná o úžasně ovladatelný stroj, po kterém musí toužit každý jezdec. Nicméně vývoj v soukromých rukou je náročný a drahý, proto je pro případné zájemce nejlepší volbou koupit opravdu hotový a vyzkoušený stroj, než stavět motorku od základu. Ke spoustě závodních dílů se možná ani nemají šanci dostat.

Pavel: Tomu rozumím, ale ještě vím, že si sedlal také GSX-R 1000 poslední generace. Kde je motorka teď?

Lukáš: GSX-R je nyní k prodeji. Rád bych na tomto stroji jezdil, je to neskutečně silný stroj. Když jsem na GSX-R seděl poprvé v Dymokurech 2021, povedlo se mi hned zařadit časem na kolo mezi top 15 všech dob a to neumím jezdit 🙂 Výkonu tam máme hrozně, brzdy a řazení jsou také skvělé. Ale nebude na motorku čas, může dělat spoustu radosti někomu jinému. Někomu, kdo nechce být další jezdec na Yamaze, jako třeba můj kolega Jakub. Pozn. červeně: smějí se oba kluci.

Pavel: Lukáši díky, tím se přesunu k Jakubovi, ať se může bránit, ohledně výběru značky. Kubo, Jak se ty těšíš na sezónu IRRC?

Jakub: Ahoj Pavle, těším se a kdo by taky ne.😊 Vyzkoušet si nové tratě v jiných zemích a získat zkušenosti, které se dají získat jen samotným závoděním. Je to ovšem také obrovská výzva a velká zodpovědnost. Je potřeba 100% příprava jak mě tak motorky a samozřejmě celého našeho soukromého týmu.

Pavel: A jak probíhala příprava na tuto sezonu?

Jakub: Samozřejmě fyzickou přípravou, jak tréninky v posilovně s osobním trenérem, tak trénink třeba na krosce. Přípravy se nevyhnuli ani motorce, na které probíhají motorické úpravy a ladění.

Pavel: Co je tedy cílem v této seźoně?

Jakub: Cílem je také odjet všechny závody v pořádku a dosažení bodového ohodnocení budu brát za splnění svých ambicí.

Pavel: Na jaký závod se těšíš nejvíce?

Jakub: Naše české Hořice, to je jasné. Věřím, že Hořice jsou srdcovka pro každého motorkáře v Čechách a pro závodníky obzvlášť. Velkou výzvou a zážitkem bude rozhodně i závod Imatra ve Finsku.

Pavel: Týmový kolega pojede na nové Ducati, proč zůstáváš u Yamahy?

Jakub: U Yamahy zůstávám z důvodu srdeční záležitosti. Také se jedná osvědčenou techniku.

Pavel: Přesto jsme tě mohli před týdnem vidět na testování s týmem Yart, v chorvatské Rijece na motocyklu R1, kde byl i Karel Hanika. Ukážeš se někde i s tímto motocyklem, nebo jaké jsou další plány?

Jakub: Určitě ano, rád bych se ukázal s R1 na některých český závodech Roadracingu a okruzích. A příští rok odjet naplno sezonu s R1.

Pavel: Pánové, moc děkuji, budeme se těšit na Vaše počínání a držet Vám palce. Ještě doplním, že doplním, že první závod IRRC startuje 6.5.2023.

Lukáš, Jakub: Také děkujeme a budeme se těšit na všechny fanoušky.