Triál národů 2023 – Auron

14.09.2023

Španělsko dosáhlo na devatenácté vítězství v mužské kategorii na FIM Trial des Nations (TdN) 2023, ale jeho naděje na zdvojnásobení v ženské kategorii byly zmařeny díky skvělému výkonu Britek, které získaly zpět titul, který naposledy získaly v roce 2018. Náš tým neobhájil vítězství v kategorii International, ve které skončil třetí.
Foto: FIM / Future7Media

Vysoko ve francouzských Alpách v lyžařském středisku Auron, bylo vítězství španělských mužů sotva překvapením. Španělsko, které je od roku 2004 dominantní silou v každoroční soutěži o nejlepší trialovou zemi světa, letos nasadilo Toniho Boua (Montesa), Jaimeho Busta (GASGAS) a nováčka soutěže Gabriela Marcelliho (Montesa) - tři nejlepší jezdce v premiérové třídě TrialGP mistrovství světa Hertz FIM v trialu 2023 - a toto nesmírně talentované trio nezklamalo.

V polovině závodu vedlo Španělsko o dvanáct bodů před pořadatelskou zemí na třiceti a Itálií na jednatřiceti bodech. Ve druhém kole se pozornost přesunula na souboj mezi francouzským triem Benoît Bincaz (Sherco), Hugo Dufrese (GASGAS) a Téo Colairo (Beta) a italským týmem Matteo Grattarola (Beta), Luca Petrella (GASGAS) a Gianluca Tournour (Sherco). Oba týmy byly neuvěřitelně vyrovnané, a zatímco Španělsko si dojelo pro vítězství s celkovým počtem třiadvaceti bodů, Francie a Itálie se ve druhém kole utkaly v přímém souboji, a protože konečný výsledek byl až do poslední sekce stále nejistý, výsledek jednapadesát bodů přisoudil hostitelské zemi druhé místo, a to o dva body.

Mnohem těsnější to bylo v kategorii žen, kde v nezměněné sestavě z loňského roku chtěly Španělky Berta Abellan (Scorpa), Alba Villegas (Scorpa) a Sandra Gomez (TRRS) dosáhnout čtyř vítězství v TdN v řadě. Britky Emma Bristow (Sherco), Alice Minta (Scorpa) a Kaytlyn Adshead (TRRS) však měly jiné představy a díky čistému úvodnímu kolu měly v polovině závodu před Španělskem náskok dvou bodů. Britky se postupně uvolňovaly a na konci jedenáctého úseku hodily Španělsku záchranné lano, když trochu ztratily ze svého tempa, ale jejich soupeřky toho nedokázaly využít a také zde ztratily. Konečný součet pěti bodů jim zajistil vítězství o pouhé čtyři body.

V soutěži FIM International Trophy s nízkým počtem bodů triumfovala japonská trojice Tomoyuki Ogawa (Honda), Seiya Ujikawa (Honda) a Tsuyoshi Ogawa (Beta) před sedmnácti dalšími národy, které se utkaly v kategorii druhé úrovně. Po prvním kole se Japonci s Němci Rodneym Bereiterem (Beta), Franzem Kadlecem (TRRS) a Paulem Reumschusselem (TRRS) dělili o čistý výsledek, ve druhém kole přidali jen jednu chybu a den zakončili vítězstvím před Německem.

Český tým ve složení Martin Kroustek (TRRS), Martin Matějíček (GASGAS) a David Fabián (Beta), který startoval do dne jako obhájce titulu, nedokázal zopakovat loňskou formu a musel se spokojit s třetím místem.