Trest pro Marca Marqueze zrušený

10.05.2023

Odvolací soud MotoGP v úterý večer rozhodl o zrušení trestu dvojitého dlouhého kola pro Marca Marqueze.
Zdroj a foto: MotoGP.com

Marc Márquez 26. března v Portimau ve třetí zatáčce třetího kola závodu havaroval a s sebou k zemi vzal také domácího Miguela Oliveiru. Komise stewardů FIM MotoGP za to potrestala Španěla dvojitým dlouhým kolem pro závod v Argentině, kterého se všek Marquez kvůli zranění nezúčastnil.

Formulace v oficiálním oznámení se však výslovně vztahovala k závodu MotoGP při Grand Prix Argentiny 2023. Protože však Marquez v Argentině nestartoval, byla FIM nucena 28. března situaci upřesnit. Márquez si bude muset trest odpykat při svém dalším vystoupení v nedělním závodě. Zdálo se, že technická záležitost je vyřešena, ale HRC se poté odvolala. Odvolací stewardi FIM následně 29. března s ohledem na okolnosti a právní otázky rozhodli, že věc postoupí odvolacímu soudu MotoGP, aby našel adekvátní řešení případu. Tento odvolací soud FIM nejprve pozastavil trest do doby, než bude vynesen verdikt, ale v úterý večer řídící orgán světového motocyklového sportu oznámil: trest byl zrušen. Odvolací soud MotoGP dospěl k závěru, že trest dvojité dlouhé kolo byl vyřešen neúčastí jezdce v závodě MotoGP v Argentině.

V odůvodnění rozhodnutí soudci FIM mimo jiné poukazují na to, že panel stevardů FIM MotoGP jezdci na jednání 26. března ústně potvrdil, že trest bude považován za vykonaný i v případě, že se jezdec uvedeného závodu nezúčastní. Rovněž je třeba poznamenat, že původní znění trestu ze dne 26. března bylo co do svého obsahu jasné a určovalo čas a místo výkonu. Vzhledem k tomu, že v následném upřesnění nebyly opraveny pouze případné gramatické, či technické chyby, ale de facto byl revidován podstatný obsah, byla tak porušena zásada nezměnitelnosti pravomocného rozhodnutí. Původní trest byl změněn neregulérním a nesprávným způsobem bez opodstatněných důvodů. Proto musel být podle rozsudku zrušen.