Toprak v neděli vyhrál, ale i havaroval

31.07.2023

Vítězství v závodě Superpole Race je po Razgatliogluově pádu ve 2. závodě malou útěchou.
Foto: Yamaha

Toprak Razgatlıoğlu v osmém podniku mistrovství světa FIM Superbike 2023 v České republice upadl z první pozice druhého závodu na mosteckém autodromu poté, co mu katastrofálně selhala zadní pneumatika. Razgatlıoğlu, který do ranního závodu Superpole Race startoval se ztrátou 54 bodů na svého soupeře o titul, udělal vše, co bylo v jeho silách - a pak ještě něco navíc - aby ztrátu na Alvara Bautistu snížil. Sprint na 10 kol byl ukázkou toho nejlepšího závodění, jaké WorldSBK nabízí, protože titáni Razgatlıoğlu a šestinásobný mistr světa Jonathan Rea vyrazili do čela hned v úvodních kolech - a využili tak Bautistovy špatné kvalifikační pozice. Dvojice předvedla show pro 53 871 fanoušků v Mostě, když Rea na konci 6. kola bojoval o vedení ve 20. zatáčce a Razgatlıoğlu okamžitě odpověděl - dojel si pro své 37. vítězství v kariéře.
Ve druhém závodě se Bautista vrátil do čela a po silném startu předstihl Razgatlıoğlua, který byl ve výjezdu do první zatáčky na prvním místě, ale netrvalo to dlouho a turecké eso se pustilo do pronásledování Ducati, přičemž využilo předností Yamahy R1 WorldSBK ve většině z 21 mosteckých zatáček. V 7. kole jezdec s číslem 54 Španěla dostihl a předjel - oba se pustili do intenzivního boje o vedení, ale Bautistova chyba v 15. kole dala Razgatlıoğluovi šanci zabrat a vytvořit si náskok 0,6 sekundy, dokud jeho závod v 17. kole krutě neskončil pádem.
Pro jeho týmového kolegu Andreu Locatelliho to byl den k zapomenutí - jeho tempo na začátku víkendu ho připravilo na boj o stupně vítězů. Nezvyklá chyba v závodě Superpole Race způsobila, že italský jezdec vypadl z úvodního kola na stále ještě vysychající trati. Nedokončení krátkého závodu ho do druhého závodu postavilo dozadu, když startoval z desátého místa, odkud se jen těžko dostával dopředu a nedokázal se vyšplhat výš než na sedmé místo.
Pata Yamaha Prometeon WorldSBK si udržuje šestibodový náskok v pořadí šampionátu týmů před Aruba.it Racing Ducati, zatímco v šampionátu jezdců se bodová ztráta zvýšila: Razgatlıoğlu nyní ztrácí na Bautistu 74 bodů, když po vítězství v Superpole Race snížil ztrátu na 49 bodů, zatímco Locatelli se propadl o jednu příčku zpět na čtvrté místo za Reu.

Toprak Razgatlıoğlu

"Byl to velmi zvláštní závod - praskla mi zadní pneumatika a také mě to překvapilo, protože po pádu se ohlížím a myslím na řetěz nebo něco podobného a vidím svou pneumatiku. Hodně zvláštní, tohle se mi stalo poprvé v životě. Mám štěstí, protože to také není rychlá zatáčka, havaroval jsem v pomalejší zatáčce, což je dobře a jsem v pořádku. Ale v posledních šesti kolech jsem již jel klidněji, viděl jsem, jak se náskok na Bautistu zvětšuje. Pocit na mé R1 byl opravdu dobrý. Byl to pro mě dobrý závod, užíval jsem si boj. Bojujeme čistě a myslím, že si to všichni fanoušci užívají! Hlavně v první zatáčce! Jen jsem se snažil jet co nejlépe, měl jsem velkou smůlu. Nezlobím se na Pirelli. Nevím, proč je ta pneumatika taková, jen mě to hodně překvapilo a je to hodně zvláštní. Máme před sebou ještě mnoho závodů a já se stále dívám do budoucnosti a bojuji dál."

Andrea Locatelli

"Především trochu zvláštní víkend a trochu smůla - bohužel jsme během něj nezískali moc bodů, ale upřímně řečeno to nebylo snadné. V každém tréninku jsme se snažili tlačit na maximum, ale dnes ráno v závodě Superpole Race jsme měli smůlu. Ztratil jsem zadní kolo, možná jsem byl trochu mimo stopu. Podmínky po dešti byly zrádné - startovat pak zezadu ve druhém závodě bylo obtížné. Musíme se z toho poučit, ale také na to zapomenout a těšit se na Magny-Cours, odtamtud to zkusíme znovu, abychom získali více citu a sebedůvěry a mohli znovu bojovat. Jsem trochu smutný, protože bych rád získal více bodů, zejména na této trati, protože v roce 2021 to pro nás byl dobrý okruh. Teď ale budeme dál pracovat a dobře se připravíme na další závody, abychom sezonu zakončili silně."