Tom Birchall oznámil konec kariéry

21.12.2023

Tom Birchall, nejúspěšnější spolujezdec v historii TT, oznámil svůj okamžitý odchod ze závodění.

Spolu se starším bratrem Benem Birchallem získal 14 vítězství v závodech TT a v posledních deseti letech byli dominantní silou na třech kolech, přičemž od roku 2013 vyhráli všechny závody, které dokončili, a pouze 3 nedokončené závody zhatily jejich téměř dokonalou výsledkovou sérii. Během tohoto období dvojice opakovaně přepisovala knihy rekordů, když ve třídě Sidecar zaznamenala vůbec první kola na trati TT v rychlostech 117, 118, 119 a 120 mph. Bariéru 120 mil za hodinu překonali na začátku letošního roku, kdy - při příležitosti 100. výročí závodů Sidecar na TT - stanovili svůj nejnovější rekord v rychlosti 120,645 mil za hodinu a zároveň vytvořili další nový rekord závodu.

Mimo ostrov Man opouští Tom tento sport jako čtyřnásobný mistr světa sidecar a britský šampión.

Tom Birchall
"Nebylo to v žádném případě snadné rozhodnutí, ale je to už 20 let, co jsem poprvé usedl do stroje po boku Bena, a je to 10 let, co jsme získali naše první vítězství na TT, o čemž jsme snili jako děti, když jsme se jezdili dívat na rodinné dovolené. A tak když jsme dosáhli toho, čeho jsme dosáhli, a letos překonali bariéru 120 mph, je to načasování tak správné, jak jen může být. TT je pro mě vrcholem, a i když je to možná jen pár týdnů v roce, stojí to spoustu obětí a tvrdé celoroční práce, abychom se dostali na úroveň, která nám umožňuje stále se posouvat a posouvat.
Teď cítím, že je čas si od tohoto koloběhu odpočinout a začít novou životní kapitolu, ale Ben ví, že tu vždy budu, jakýmkoli způsobem budu moci, abych udržel jméno Birchall na vrcholu.
Seznam lidí, kterým bych chtěl poděkovat, je příliš dlouhý, ale chtěl bych zvlášť vyzdvihnout maršály a zdravotníky a úžasné fanoušky TT, díky nimž pro mě byly závody na ostrově v průběhu let tak výjimečné. Bylo to pro mě skutečné privilegium a čest. Vždycky to budu milovat a v roce 2024 tam budu, ať už jako člen týmu, nebo s pivem u silnice a povzbuzovat Bena."

Ben Birchall
"Mohu mu jen poděkovat za to, co udělal. Společné závodění je už tak dlouho naším způsobem života, že to svým způsobem berete jako samozřejmost. Teprve teď, když se Tom rozhodl odejít, jsem dokázal ocenit, jak neuvěřitelnou kariéru má za sebou."

Ben potvrdil, že v roce 2024 bude závodit s novým spolujezdcem, protože se nadále snaží přiblížit rekordnímu počtu vítězství v TT pro jezdce sidecaru - tento titul v současnosti drží Dave Molyneux se 17 vítězstvími v závodech. Oznámení, kdo se postaví po jeho boku, se očekává v novém roce.

"Bude to úplně jiný pocit a chvíli potrvá, než si zvyknu na závodění bez něj, ale stále jsem závodění naprosto oddaný, a tak je to začátek nové a vzrušující kapitoly. Byla to skutečně cesta, závodění po celém světě plus veškerý vývoj motorek, který lidé také neuvidí. Nic z toho by nebylo možné bez Toma. Zapsali jsme se do historie a to, že se nám to podařilo s mým bratrem, je ještě výjimečnější."