Těžká neděle pro Razaliho tým

28.06.2023

Přežití neděle v Assenu zanechává v týmu CryptoDATA RNF MotoGP smíšené pocity.
Foto: CryptoDATA RNF MotoGP Team

Katedrála rychlosti opět hostila neuvěřitelné závody ve spalujících podmínkách. Přesto tým CryptoDATA RNF MotoGP vstupuje do letní přestávky s rozporuplnými pocity. Miguel Oliveira sice fantasticky odstartoval, ale závod nedokázal dokončit. Raul Fernandez mezitím mohl těžit a přivézt si domů svůj dosud nejlepší letošní výsledek v hlavním závodě.

Fernandez startoval z P16 na startovním roštu, v chaotickém prvním kole ztratil jednu pozici a vrátil se na P17. Poté si vybudoval stabilní rytmus a s P15 se již nacházel uvnitř bodovaných pozic. Odtud se Španěl výrazně posunul vpřed a v osmém kole z 26 se probojoval do první desítky. V desátém kole bohužel udělal chybu, která ho odhodila zpět na konec startovního pole se ztrátou 2,5 sekundy na předposledního jezdce. Krok za krokem opět doháněl ztrátu, dokázal těžit z několika DNF před sebou a nakonec projel cílem na P12, což je jeho dosud nejlepší výsledek v hlavním závodě s týmem CryptoDATA RNF MotoGP.

Na druhé straně Oliveira předvedl raketový start. Na startovním roštu se seřadil na P11, ale po prvních zatáčkách odjel šestý. Portugalec se musel snažit co nejvíce šetřit silami, protože levé rameno ho stále hodně bolí, zejména při rychlých změnách směru na okruhu TT v Assenu. V průběhu prvních kol ztratil jednu pozici, ale tlačil se dopředu. Po 12 kolech se Oliveira bohužel vrátil do garáže a odstoupil, protože se na svém stroji neudržel.

Nyní celý tým CryptoDATA RNF MotoGP čeká pětitýdenní zasloužená letní přestávka, než se akce vrátí se zbývajícími 12 koly mistrovství světa MotoGP 2023, které začnou na Silverstonu.

Miguel Oliveira
"Do dnešního závodu jsem dobře odstartoval, získal jsem několik pozic a byl jsem blízko P5. Ale už jsem hodně bojoval, motorka měla několik problémů, které ji nutily k nepředvídatelnosti na brzdách. Takže po několika kolech pro mě bylo opravdu těžké jen tak pokračovat, i když jsem byl pomalejší. Je to hodně frustrující a škoda, protože jsme chtěli do letní přestávky odjet se slušným výsledkem, alespoň na bodech, což se dnes podařilo, dokonce se daly udělat i nějaké dobré body. Každopádně je potřeba brát tyto tři závody jako bonus, protože nejsem stoprocentní a stále se zotavuji, tohle už bylo vítězství, že jsem mohl získat více času s týmem, abychom se lépe poznali a stihli pár nedělních závodů, což bylo dobré. Také jsme nasbírali informace pro sebe i tým a teď je čas se překalibrovat na druhou polovinu sezony."

Raul Fernandez
"Musím přiznat, že jsem byl hloupý. Dnes jsem se s motorkou cítil super dobře. Včera jsme pracovali na elektronice a v jedenácté zatáčce jsem udělal chybu. Myslím, že jsem tam ztratil závod. Někdy si myslím, že jsem příliš ambiciózní a dnes, když jsem viděl, že chytáme čelní skupinu s Marinim, Marquezem, Nakagamim a Miguelem, jsem si řekl, že dnes je ten den a v tu chvíli jsem udělal chybu. Nehavaroval jsem, ale jel jsem rovně a ztratil mnoho sekund. Pak jsem se snažil vrátit, abych nasbíral další zkušenosti a informace o této motorce, a dojel jsem alespoň dvanáctý. Musím se omluvit týmu a Aprilii Ale i tak jsem šťastný, protože v posledních třech závodech jsme viděli, že se tam dostáváme. Někdy prostě potřebuji být klidnější. Teď nás čeká letní přestávka. Dostanu se na čerstvý vzduch a pokusím se vrátit silnější."