Team HRC se testem v Aragonu vrátil do práce

01.09.2023

Jen něco málo než týden před pokračováním mistrovství světa superbiků 2023 na okruhu Magny-Cours ve Francii se Team HRC s továrními jezdci Ikerem Lecuonou a Xavim Viergem věnoval testování na španělském okruhu Motorland Aragón.
Foto: Honda

Přestože se již měsíc nezávodí v kategorii Superbike, Vierge a Lecuona neměli příliš času na odpočinek, protože Xavi se zúčastnil - a vyhrál - závodu 8 hodin Suzuky jako člen tříčlenného týmu a Iker se zúčastnil britského, rakouského a o nadcházejícím víkendu katalánského kola MotoGP jako náhradník. Team HRC, který se soustředí na závěrečná kola WorldSBK, využil tento týden na španělské trati Motorland Aragón a usilovně pracoval na přípravě svého továrního motocyklu CBR1000RR-R na nadcházející závody, mezi něž patří i samotné kolo v Aragonii 22.-24. září.

Navzdory silnému větru, který ovlivnil průběh tréninku, umožnily obecně horké a slunečné podmínky týmu a jezdcům dokončit značnou část plánované práce. Vzhledem k tomu, že Iker i Xavi testovali na Motorlandu již dříve v tomto roce, cítí se jistí v přípravě na závody na této konkrétní trati a jsou také spokojeni s tím, čeho bylo dosaženo s ohledem na zbývající kola šampionátu v roce 2023.

Team HRC se vrátí na trať devátého kola šampionátu WorldSBK, které se uskuteční o víkendu 8.-10. září ve francouzském Magny-Cours.

Iker Lecuona
"Byl to dobrý pocit vrátit se po měsíci a dvou startech v MotoGP zpět na motocykl CBR a jsem velmi potěšen, že jsem byl okamžitě rychlý už po pár kolech a poměrně rychle jsem se znovu přizpůsobil stylu jízdy na Superbiku. Pocit z MotoGP je samozřejmě určitě jiný, ale také užitečný, protože cítím, že jsem za posledních pár týdnů změnil něco ve svém stylu, co by mi mohlo pomoci i v SBK. Nakonec každá závodní zkušenost pomáhá a umožňuje vám se jako jezdci stále učit a zlepšovat. Co se týče tohoto testu, považujeme ho za velmi dobrý. Hodně jsme pracovali, i když podmínky byly kvůli větru obtížné. To nám znemožnilo vyzkoušet několik věcí, protože s těmi poryvy větru by bylo těžké získat skutečný pocit. Pracovali jsme tedy hlavně na nastavení motorky a na mé jízdní pozici. Tu a tam jsme změnili pár detailů a myslím, že jsme udělali krok kupředu. Druhý den, kdy foukalo méně, jsme ráno tyto úpravy znovu vyzkoušeli a opět fungovaly dobře, takže to je pozitivní. Několik nových prvků nám také pomohlo se trochu zlepšit, ale když se druhý den po obědě opět zvedl vítr, rozhodli jsme se skončit dříve. Přesto odsud odjíždíme v dobré náladě."

Xavi Vierge
"Jsem rád, že jsem se po letní přestávce, v našem případě krátké letní přestávce, vrátil na motorku! Test byl dobrý až na povětrnostní podmínky, které byly z hlediska větru zrádné. První ráno byla trať také trochu špinavá, takže jsme nemohli vyzkoušet tolik nových věcí. Soustředil jsem se hlavně na sebe a na úpravy nastavení motorky pro tuto trať, na které jsem se naposledy trápil. Také mi nějakou dobu trvalo, než jsem získal cit s pneumatikami po zkušenostech ze Suzuky. Test mi tedy umožnil postupně si obnovit sebedůvěru. Zaměřili jsme se na akceleraci, což je jedna z našich slabin, protože tato trať je pro tento druh testu vhodná, protože přilnavost není nejlepší. Získali jsme spoustu informací, které mohou inženýři analyzovat. Jsme připraveni na druhou část sezony, kdy navštívíme tratě, které nám podle mého názoru vyhovují více, takže se budeme snažit tento faktor využít."