Team HRC po Imole

18.07.2023

Lecuona se vrátil do tempa, ve 2. závodě SBK v Imole se dostal do první desítky, Vierge bodoval.
Foto: Honda

Sedmé kolo mistrovství světa superbiků ukázalo v různých okamžicích světlo pro Team HRC a jezdce Xaviho Viergeho a Ikera Lecuonu, a to navzdory mnoha problémům, které náročný víkend přinesl. První z nich dokázal v sobotu předvést silný závod a postoupit z posledního místa na startovním roštu až na dvanácté místo na cílové čáře, druhý dnes dokázal obnovit své tempo a rychlost, V nedělním druhém závodě se ze sedmnáctého místa probojoval do první desítky. Nejsou to výsledky, o které tým usiluje, ale svědčí to o tvrdé práci, přístupu a bojovném duchu obou jezdců a týmu.
Sprintový závod na deset kol Superpole Race začal pro továrního jezdce Viergeho dobře. Do desátého kola se Španěl rychle propracoval, aby našel rytmus, který by mu umožnil odrazit nápor těch, kteří byli bezprostředně za ním. V první polovině závodu bojoval o první desítku, ale v šestém kole Xavi při tlačení vyjel z trati a propadl se na dvacáté místo. S časem proti sobě mohl Vierge v posledních kolech udělat jen tolik, že závod dokončil na devatenáctém místě. Lecuona se ze sedmnáctého místa na startovním roštu dostal do nevýhody a v prvních zatáčkách byl šestnáctý. Iker si brzy polepšil o jednu pozici a v druhé polovině tohoto krátkého sprintu se ocitl v malé skupině tří jezdců. Lecuona se v závěrečných fázích snažil předjet své nejbližší soupeře, dokázal se posunout před Aegertera a projet cílem jako třináctý.
Závěrečný závod Superbike tohoto víkendu byl kvůli vysokým teplotám zkrácen z devatenácti na patnáct kol. Světla zhasla ve 14 hodin místního času na trati, která dosahovala 60°C. Jedenáctý, respektive čtrnáctý po úvodní části závodu, Vierge a Lecuona zajížděli podobné časy, přičemž Xavi si po většinu závodu držel svou pozici, zatímco Iker se postupně posouval za svého týmového kolegu na dvanáctou pozici. Tři kola před koncem se Iker díky rychlejšímu tempu, než jeho soupeři, posunul před Xaviho. Lecuona se tlačil do finiše v první desítce a cílem projel na důstojném desátém místě, zatímco Vierge se v posledním kole, po drobném kontaktu s jiným jezdcem, propadl o něco více dozadu a závod uzavřel čtrnáctý.
Lecuona a Vierge mají za sebou více než polovinu šampionátu 2023 a v současné době jim patří desáté, resp. třinácté místo v pořadí šampionátu s 98, resp. 72 body. Tým HRC nyní obrací svou pozornost k dalšímu závodu WorldSBK, který je naplánován na mosteckém okruhu v České republice o víkendu 28.-30. července.

Iker Lecuona

"Nakonec jsem spokojený s tím, jak jsme víkend zakončili, protože poté, co jsme na začátku hodně bojovali a kvalifikovali se až na konci startovního pole, jsme krok za krokem dokázali víkend otočit. A za to bych chtěl svému týmu moc poděkovat, protože mi vždycky věřili, stejně jako já jsem věřil, že s motorkou dokážeme udělat krok vpřed. Už v dnešním závodě Superpole Race jsem se kolo od kola cítil lépe a uvědomil jsem si, že mám rychlejší tempo a mohu alespoň nějaké pozice dohnat. Ve druhém závodě byla první kola těžká, nebylo snadné předjíždět jezdce před sebou, ale jakmile se mi to podařilo a přiblížil jsem se ke skupině jezdců bojujících o desáté místo, podařilo se mi předjet i je. V posledním kole se mě Remy pokusil předjet zpět, ale já se cítil velmi silný a dokázal jsem svou pozici uhájit. Startovat tak daleko vzadu znamenalo, že nebylo možné udělat víc, ale jsem rád, že jsem dojel v první desítce. A jsem rád, že mám konečně týden na odpočinek po sedmi po sobě jdoucích závodních a testovacích víkendech. Takže těchto pár dní využiji jako malou "dovolenou"."

Xavi Vierge

"Byl to pro nás další náročný den. V závodě Superpole Race jsem velmi dobře odstartoval a mířil jsem do první devítky, ale kolo po kole jsem začal ztrácet přilnavost a v šestém kole jsem byl nucen jet rovně, abych se vyhnul nárazu do Remyho, čímž jsem ztratil spoustu pozic a zároveň všechny šance. Ve druhém závodě jsem opět dobře odstartoval a dostal se až za Petrucciho, ale opět jsem začal bojovat s velkým množstvím klouzání. Snažil jsem se ze všech sil udržet si pozici, využíval jsem dobrého pocitu s předkem, ale stejně jako včera, jakmile mi odešla přední pneumatika, bojoval jsem natolik, že jsem nedokázal uhájit desáté místo. V posledním kole jsem se dostal do kontaktu s Aegerterem a ztratil další dvě pozice. Řekněme, že první část závodu jsem zvládl, zatímco ve druhé polovině jsem byl příliš pomalý. Teď musíme s týmem pochopit, proč jsme se tolik trápili, zejména ve druhém sektoru trati, a pak už jen pracovat na tom, abychom se co nejlépe připravili na další kolo."