Svoboda prožil snový start sezony

24.04.2023

Letošní Mistrovství světa FIM Supersport 300 odstartovalo v nizozemském Assenu šokujícím double českého reprezentanta Petra Svobody.
Foto: Kawasaki

Pro jednoho jezdce Kawasaki, Petra Svobodu (Füsport - RT Motorsports by SKM Kawasaki), to měl být pozitivně snový start, protože nakonec získal ne jedno, ale hned dvě trofeje pro vítěze závodu. Přibližně polovina závodního pole v letošní sezóně startuje na strojích Ninja 400, čímž navazuje na dlouholeté úspěchy předchozích jezdců Kawasaki. Jedná se o sedmou sezónu závodů WorldSSP300 a konkurence je stejně vyrovnaná a vzrušující jako vždy. Klasický 4,542 km dlouhý okruh v Assenu s unikátním plynulým uspořádáním a mnoha příležitostmi pro slipstreaming zajistil, že se v každém závodě utkala vedoucí skupina čítající několik jezdců.

Český závodník Petr Svoboda byl po kvalifikaci Superpole jedenáctý na startovním roštu. Úvodní závod sezony 2023, který se jel za sucha, byl plný pádů a incidentů ve vedoucí skupině. Svoboda, který závod světového šampionátu vyhrál poprvé ve své kariéře, se zároveň stal také prvním českým jezdcem, který vyhrál závod WorldSSP. V několika závěrečných zatáčkách zachoval chladnou hlavu a vyhnul se překročení limitů trati, když se jezdci za ním tlačili a lokty se prodírali do závěrečné šikany. Di Sora skončil druhý, jen 0,481 sekundy za svým soupeřem, zatímco původně třetí klasifikovaný Jose Luis Perez Gonzalez (Accolade Smrz Racing Kawasaki) klesl na čtvrté místo za předjíždění pod žlutou vlajkou.

Ve druhém závodě, který se opět jel za suchých, ale oproti prvnímu závodu o něco chladnějších podmínek, se Svoboda po dalším těsném a bojovném souboji původně umístil na třetím místě. Řazení jezdců v posledním kole do závěrečné šikany v Assenu - často místo velkého dramatu - se pro některé ukázalo jako příliš bujaré. Dva jezdci před Petrem na původních výsledcích na stupních vítězů byli penalizováni poklesem každý o jedno místo za překročení limitů trati v posledním kole, a tak Svoboda postoupil a stal se dvojnásobným vítězem závodu.

V celkovém pořadí šampionátu vede Svoboda po jednom kole a dvou závodech již o 20 bodů s perfektním součtem 50 bodů. Humberto Maier je druhý s 30 body, o které se dělí s Di Sorou. Smržův Perez Gonzalez je s 26 body čtvrtý. Další napínavé kolo závodů WorldSSP300 se uskuteční na okruhu Barcelona-Catalunya ve dnech 5. až 7. května.

Petr Svoboda
"První závod byl pro mě obtížný, protože jsem ve smíšených podmínkách bojoval v Superpole. Chtěl jsem být v první skupině co nejdříve od startu. Dojel jsem několik míst, našel jsem tempo a pak jsem si počkal na posledních pět kol a podařilo se mi vyhrát. Nečekal jsem to, ale vítězství přišlo samo. V posledním kole jsem byl druhý, ale Samuel Di Sora udělal chybu a mně se ho podařilo na zadní rovince předjet. Pak jsem mohl zůstat na P1 a dojet. Druhý závod byl šílený, jako vždy. V letošní sezoně bylo mým cílem dokončit každý závod v první desítce, možná v první pětce, každý závod. Takže jsem tento víkend nečekal. Bylo to úžasné."