Supermoto GP Německa – St. Wendelu

13.06.2023

Marc Reiner Schmidt vyhrál svou domácí Grand Prix Supermoto.

Na začátku prvního závodu Grand Prix Německa ve St. Wendelu se Thomas Chareyre (TC4R1 Racing) dostal do vedení, ale v terénní sekci Marc Reiner Schmidt (L30 Racing Tm Factory) předjel svého soupeře a vytvořil si malý náskok. Lukas Hollbacher (MTR Ktm Racing) se po špatném začátku závodu dostal na druhé místo díky neuvěřitelnému tempu, které mu umožnilo přiblížit se Schmidtovi. Lukas se pokusil zvítězit nad svým soupeřem v terénní sekci, ale opět sklouzl na druhé místo a ztratil. Thomas Chareyre se pokusil vyhnout chybám, navzdory tomu ho předjel Markus Class (Husqvarna), ale prakticky ihned havaroval, takže třetí místo získal Chareyre. Smůlu měl Milan Sitnianský, který závod nedokončil, zatímco Erik Provazník dojel šestnáctý.
Když na startu nedělního Fast Race blikla červená světla, ujal se vedení Thomas Chareyre, ale jeho náskok vydržel jen jedno kolo. Pro Marca Reinera Schmidta bylo snadné se posunout dopředu a převzít vedení. Domácí hrdina zajel bouřlivou jízdu a vytvořil si náskok před soupeři. Za vedoucím jezdcem se odehrával těsný souboj mezi třemi jezdci. Thomas Chareyre nemohl najít správné závodní tempo a předjeli ho jak Lukas Hollbacher, tak Markus Class. Jezdec KTM se snažil zmenšit náskok vedoucího jezdce, ale Schmidtův náskok byl příliš velký, takže se musel spokojit s druhým místem. Markus Class se musel ze všech sil snažit udržet Thomase Chareyra za sebou, protože se zdálo, že by si mohl vzít třetí místo zpět. Milan Sitnianský závod dokončil na sedmé pozici, Erik Provazník dojel osmnáctý.
Na startu Superfinále Marca Reinera Schmidta překvapili Lukas Hollbacher a Markus Class. Německý jezdec předjel Classe v prvním kole v terénním úseku a dostal se na druhé místo. Ve třetím kole se Schmidt ujal vedení, ale na výjezdu ze zatáčky před oválnou sekcí uklouzl a ztratil několik pozic. Od této chvíle byl úřadující mistr světa jednoduše impozantní a začal zajíždět rychlá kola a předjíždět všechny své soupeře, až dojel Hollbachera. Marc Reiner Schmidt několik kol studoval rakouského soupeře a nakonec na něj v terénu zaútočil. Schmidt si před domácím publikem, které svého hrdinu podporovalo, připsal vítězství. Thomas Chareyre se snažil udržet závodní tempo svých soupeřů a na celkové čtvrté místo se musel hodně nadřít. Milan Sitnianský závod tentokrát dokončil na desáté pozici, Erik Provazník dojel třináctý.Celkové stupně vítězů obsadil vítěz GP Marc Reiner Schmidt, který se zároveň vrátil do čela průběžného pořadí mistrovství světa, druhý skončil Lukas Hollbacher a třetí Thomas Chareyre. V kategorii nováčků se na první místo a nejvyšší stupínek pódia postavil francouzský jezdec Tim Slazai, který se kvalifikoval před lídrem průběžného pořadí Stevem Bonnalem (TC4R1 Racing). Třetí skončil Andreas Buschberger. Milan Sitnianský skončil celkově třináctý, Erik Provazník patnáctý.Česká zástava nad stupni vítězů zavlála při vyhodnocování kategorie ME Junior, ve které po dvou druhých místech skončil na stejné pozici mladý český závodník Matěj Kokeš. Ten se po dvou podnicích dostal do vedení evropského šampionátu, kde má dvoubodový náskok na Itala Bonvenutiho.

S1GP 1. závod:
1. SCHMIDT Marc Reiner (GER, TM) 20 kol / 20:24.906; 2. HOLLBACHER Lukas (AUT, KTM) +8.458; 3. CHAREYRE Thomas (FRA, TM) +17.637; 4. SAMMARTIN Elia (ITA, TM) +24.295; 5. BONNAL Steve (FRA, TM) +27.892; 6. JOANNIDIS Nico (GER, TM) +31.896; 7. SZALAI Tim (FRA, Husqvarna) +35.051; 8. DEITENBACH Jan (GER, Husqvarna) +37.458; 9. FRECH Eddy (GER, KTM) +38.499; 10. BUSCHBERGER Andreas (AUT, Husqvarna) +44.049 ... 16. PROVAZNÍK Erik (CZE, TM) +1:02,445; 31. SITNIANSKÝ Milan (CZE, Honda)

S1GP Fast Race:
1. SCHMIDT Marc Reiner (GER, TM) 15 kol / 15:11.818; 2. HOLLBACHER Lukas (AUT, KTM) +3.379; 3. CLASS Markus (GER, Husqvarna) +14.304; 4. CHAREYRE Thomas (FRA, TM) +14.651; 5. JOANNIDIS Nico (GER, TM) +19.119; 6. SAMMARTIN Elia (ITA, TM) +19.275; 7. SITNIANSKY Milan (CZE, Honda) +21.415; 8. BONNAL Steve (FRA, TM) +32.936; 9. BUSCHBERGER Andreas (AUT, Husqvarna) +33.195; 10. DEITENBACH Jan (GER, Husqvarna) +35.057 ... 18. PROVAZNÍK Erik (CZE, TM) +1:02,602

S1GP Superfinal:
1. SCHMIDT Marc Reiner (GER, TM) 20 kol / 20:28.547; 2. HOLLBACHER Lukas (AUT, KTM) +0.751; 3. CLASS Markus (GER, Husqvarna) +8.042; 4. CHAREYRE Thomas (FRA, TM) +12.434; 5. SAMMARTIN Elia (ITA, TM) +20.134; 6. SZALAI Tim (FRA, Husqvarna) +25.058; 7. JOANNIDIS Nico (GER, TM) +27.730; 8. BUSCHBERGER Andreas (AUT, Husqvarna) +28.270; 9. BONNAL Steve (FRA, TM) +29.396; 10. SITNIANSKY Milan (CZE, Honda) +30.009 ... 13. PROVAZNÍK Erik (CZE, TM) +1:02,449