Speedway GP Polska – Varšava

13.05.2024

Slavnostním nástupem před téměř zaplněným stadionem ve Varšavě v 18:45 začal závod Speedway Grand Prix. Polskou hymnu si tentokrát zazpíval celý stadion a poté již následovala první jízda závodu.
Text: Šárka Rybenská, foto: FIM, výsledky: www.speedwaynews.cz

Poté, co Jason Doyle po startu atakoval Lebeděvse ten upadl v první zatáčce. Jízda se opakovala se všemi jezdci. Vaculík dobře odstartoval, ale propadl se po chybě na třetí místo. Zvítězil Doyle. Jan Kvěch ve druhé jízdě, cílem projel jako třetí, vyhrál Lambert. Ve třetí jízdě vedl k velké radosti polského publika Zmarzlik, který zvítězil stylem start -cíl. První sérii zakončil vítězstvím Wozńiak, Kubera si z této jízdy odvezl varování do další jízdy pro pohyb na startu.

Druhá série dnešního závodu byla započata vyloučením Madsena, který nestihl včas dojet na start. Na dráhu vyjel náhradník Bartoloměj Kowalski. V opakované jízdě projel jako první cílem s velkým náskokem Woffinden. V šesté jízdě Kvěch ze žluté a s velkým náskokem projíždí cílem jako první, za zády nechal Lindgrena, Huckenbecka i Cierniaka. Jeho radost byla obrovská. Třetí jízdu druhé série vyhrál Doyle, po boji s Holderem, kterého však ještě před cílovou páskou stihl předjet Michelsen. V osmé jízdě zvítězil Vaculík s velkým náskokem, za ním sváděli boj Lambert, Zmarzlik a Wozniak, nejrychlejší byl Lambert.

A je tu prví jízda třetí série. Jan Kvěch startuje s červeným povlakem na přilbě a bohužel tentokrát bez bodového zisku, i když své soupeře zkoušel předjet všemi možnými způsoby, bohužel se mu to nepodařilo a bral první nulu. Cílem jako první projel Holder. Ve druhé jízdě této série si musel Zmarzlik uhájit první místo před Huckenbeckem a Kuberou. V další jízdě vyrazil od startu nejlépe Doyle, ale atakovat ho Lindgren a ten nakonec také tuto jízdu vyhrál. Na Doyla dorážel ještě Lambert, ale Doyle si druhé místo udržel. Jako poslední projel cílem Wofinden. Poslední jízdu této série uzavřel svým vítězstvím Bewley, Vaculík druhý před Michelsenem a Cierniakem.

Úvodem čtvrté série zůstal na startu stát Lindgren, vyhrál Michelsen před Lebeděvsem a Zmarzlikem. V druhé jízdě této série projel první cílem Holder. V další jízdě vyhrál Doyle před Woźniakem. V poslední jízdě na startu této série Kvěch s Vaculíkem. Vaculík projel cílem jako první a po velkém boji s Kuberou Kvěch dojel nakonec jako třetí. Woffinden projel cílem jako poslední.

První jízdu poslední série vyhrál Cierniak, divoká karta pro varšavský závod. Vítězství ve druhé jízdě si připsal Huckenbeck. Ve třetí jízdě této série Kvěch na startovní čáře s Doylem, Zmartlikem a Bewlym. Bohužel ho rozhodil špatný start a i když bojoval co to šlo, v této jízdě nebodoval a celkový počet bodů mu nestačil na postup do semifinále. I přesto Jan Kvěch v tomto závodě dokázal, že do Grand Prix opravdu patří. V poslední jízdě této série se nejlépe dařilo Vaculíkovi.

Na start prvního semifinále se postavili Doyle, Huckenbeck, Lambert a Holder. Po startu Doyle opět svou poměrně agresivní jízdou srazil Huckenbecka, ten zůstal po ošklivého pádu ležet na dráze, ale po krátkém ošetření se zvedl a odešel do depa po svých. Startuje se ve třech, otřesený Huckenbeck odstoupil z opakované jízdy. Doyle první, druhý Lambert a třetí Holder. Do finále tedy postupuje Doyle a Lambert..

Na start druhého semifinále se postavili Zmarzlik, Bewley, Wozniak a Vaculik. Postupuje Zmarzlik a Vaculik. Třetí byl Bewley a čtvrtý Wozniak.

FInálová jízda, na startovní čáře Zmarzlik, Vaculík, Lambert a Doyle. Polští fanoušci tlačili svou podporou do cíle Zmarzlika, ale Doyle vyrazil od startu jako první a vítězství si nenechal vzít, Zmarzlik projel cílem až za jeho zády, třetí Lambert, Martin Vaculík projel cílem jako poslední a zbylo na něj tedy místo čtvrté.

Doyle slavil vítězství divoce, diváky chtěl potěšit svým vítězným wheelie, avšak sklouzl ze zadní části motocyklu. Tento okamžik však vzal sportovně, divákům se uklonil a své vítězství si dále užíval.

Jason Doyle k tomu řekl: "Bylo to trochu trapné spadnout, ale koho to zajímá, když vyhrajete GP?"

Na tiskové konferenci po závodě prohlásil: "Jako plochodrážní jezdec někdy víte, že ještě nekončíte. Trochu stárnu, ale stále v hlavě cítím, že mohu vyhrávat GP. Je to téměř sedm let, co jsem naposledy vyhrál GP v Melbourne, a pravděpodobně proto jsem po závodě tak slavil. Pracoval jsem hodně tvrdě s týmem a lidmi kolem mě. Po tak dlouhé době stát konečně na stupních vítězů pro nás znamená hodně. Je to noc, na kterou nikdy nezapomenu – a před asi 50 000 lidmi v Polsku."

Výsledky:
1. Jason Doyle – 20 (3,3,2,3,3,3,3)
2. Bartosz Zmarzlik – 15 (3,1,3,1,2,3,2)
3. Robert Lambert – 12 (3,2,1,2,1,2,1)
4. Martin Vaculík – 14 (1,3,2,3,3,2,0)
5. Jack Holder – 11 (1,1,3,3,2,1)
6. Daniel Bewley – 9 (2,2,3,0,1,1)
7. Szymon Woźniak – 9 (3,0,2,2,2,0)
8. Kai Huckenbeck – 9 (2,1,2,1,3,F/N)
9. Mikkel Michelsen – 8 (2,2,1,3,0)
10. Fredrik Lindgren – 7 (1,2,3,R,1)
11. Tai Woffinden – 6 (2,3,0,0,1)
12. Andžejs Lebeděvs – 6 (0,1,1,2,2)
13. Jan Kvěch – 5 (1,3,0,1,0)
14. Mateusz Cierniak – 3 (0,0,0,0,3)
15. Dominik Kubera – 2 (0,0,0,2,0)
16. Leon Madsen – 2 (0,M,1,1,0)
17. Bartłomiej Kowalski – 0 (0)
18. Damian Ratajczak – nestartoval