Sito Pons končí

28.08.2023

Po 42 letech a 5 mistrovských titulech jezdců, 3 titulech týmů, 71 vítězstvích a více než 230 stupních vítězů opouští tým Sita Ponse na konci letošní sezóny mistrovství světa Moto2.
Foto: Pons Wegow Los40 Team


Sito Pons a PONS Racing strávili v mistrovství světa MotoGP 42 sezón a v příští sezóně se již ve středí kategorii šampionátu neobjeví. PONS Racing opouští tuto kategorii na základě uváženého rozhodnutí a činí tak s velkým zadostiučiněním za dobře odvedenou práci.

Během těchto let v Moto2 byl tým jedním z protagonistů šampionátu a prošli jím nejlepší jezdci, kteří dnes závodí v MotoGP: Maverick Viñales, Alex Rins a Augusto Fernández. PONS Racing nepochybně přispěl k rozvoji všech z nich a společně dosáhli velkých úspěchů.

Historie týmu PONS Racing však sahá mnohem dál, od dvou titulů mistra světa samotného Sita Ponse v letech 1988 a 1989. V roce 1992 přeskočí do kubatury 500 ccm po boku Álexe Crivillého, který dosáhne prvního vítězství španělského jezdce v této kategorii. Ponsovi se podařilo dosáhnout toho, že jeho tým jako poslední získal týmový titul, když porazil oficiální týmy. Mezi všemi jeho jezdci byli španělští jezdci Álex Crivillé, Alberto Puig, Carlos Checa, stejně jako jezdci Alex Barros, Loris Capirossi, Max Biaggi, Troy Bayliss, Tohru Ukawa.

Na druhém stupni ve střední kategorii byl tým PONS Racing posledním týmem, který dosáhl vítězství v dnes již neexistující třídě 250 ccm s Héctorem Barberou, a v roce 2013 dosáhl úspěchu ziskem titulu v Moto2 s Polem Espargarem. V letech 2020 a 2021 přidal další dva tituly týmového mistra světa, stejně jako dva tituly ve světovém poháru MotoE s Jordim Torresem.

S více než 230 umístěními na stupních vítězů a 71 vítězstvími na svém kontě PONS Racing ustupuje stranou a může jen poděkovat všem sponzorům, kteří tomuto sportovnímu projektu tolik let důvěřovali, stejně jako všem jezdcům, kteří hájili jeho barvy, a zaměstnancům. Těm všem děkuje za důvěru, bez nich by nebylo možné dosáhnout dosažených úspěchů a společně se z nich radovat, to je to, co vždy dávalo projektu smysl.

Od roku 2024 se sídla PONS Racing stanou majetkem týmu MT Helmets - MSi v kategorii Moto3, týmu vlastněného Teo Martínem, což zajistí kontinuitu většiny zaměstnanců PONS Racing, což je jeden z předpokladů pro uskutečnění této akvizice.

Do konce letošní sezony zbývá deset Grand Prix a tým PONS Racing se soustředí na to, aby se svými dvěma jezdci, Arónem Canetem a Sergiem Garcíou, pokračoval v boji o dosažení co nejlepších výsledků a rozloučil se co nejlépe.

Sito Pons – šéf týmu Pons Wegow Los40

"Někdy je třeba učinit určitá rozhodnutí a myslím, že nyní je čas uzavřít toto velmi úspěšné období, které jsme si s týmem užili. Včetně mé aktivní závodní kariéry je to 42 let v šampionátu, a když jsme tento projekt dělali, věděli jsme, že chceme být protagonistou týmu a sezónu co sezónu jsme vždy bojovali mezi nejlepšími. A naše působení v MotoGP bylo velmi úspěšné, stejně jako roky v Moto2. Jsem hrdý na to, že jsem přispěl k rozvoji sportovní kariéry všech těchto jezdců, a že někteří z nich jsou dodnes protagonisty MotoGP. Závazek týmu PONS Racing vždy spočíval v podpoře španělských jezdců a v tom, že jim bude sloužit jako startovní dráha v MotoGP, a to se nám daří, protože jim poskytujeme ty nejlepší nástroje k dosažení nejlepších výsledků a trénujeme je jak po profesní, tak po osobní stránce. Nesmím zapomenout na všechny sponzory, kteří byli součástí týmu. Vždy jsme cítili podporu a díky nim jsme mohli všechny tyto projekty uskutečnit. Patří jim mé nejupřímnější poděkování. A také všem jezdcům, mechanikům a zaměstnancům týmu, kteří dali PONS Racing důvěru. Tým funguje díky lidem a my jsme měli štěstí na ty nejlepší. Chtěl bych také poděkovat celému MotoGP, Dorně a IRTA za jejich neustálou pomoc a podporu. Nyní je čas odstoupit a s optimismem hledět do budoucnosti. Na okruzích se budeme stále potkávat."