Sezona MotoE – 26 496 bateriových článků

18.09.2023

Továrna Ducati zveřejnila statistiky nedávno skončené sezony Mistrovství světa MotoE, některá čísla jsou opravdu k zamyšlení.
Foto: Ducati

Ducati uzavírá svou první sezónu jako výhradní dodavatel mistrovství světa FIM Enel MotoE s velkou spokojeností. Za necelé dva roky od prvních kol prototypu V21L na závodním okruhu boloňská společnost vyvinula, vyrobila a nasadila na trať 18 vysoce výkonných a spolehlivých motocyklů, které daly vzniknout tvrdému šampionátu, v jehož závěrečném kole v Misanu se Mattia Casadei stal prvním mistrem světa MotoE. Prototyp V21L, který vznikl ze spolupráce oddělení výzkumu a vývoje Ducati a Ducati Corse, je jedinečný elektrický motocykl, který v sobě integruje dosud nepřijatá technická řešení pro akumulátor, motor a měnič proudu.

Ducati MotoE je MotoGP elektrických motocyklů a od prvních testů, které proběhly v březnu loňského roku na okruhu v Jerezu, si všichni jezdci mistrovství světa pochvalovali jeho výkon a jízdní dynamiku.

Prototyp V21L má celkovou hmotnost 225 kg (s rozložením hmotnosti 54% vpředu a 46% vzadu) a rozvor 1 471 mm. Motor má maximální výkon 110 kW (150 k) a točivý moment 140 N. Akumulátorová baterie představuje ve světě elektrických motocyklů jedinečný příklad technického řešení a výkonu. Váží 110 kg, má pouzdro z uhlíkových vláken a je tvořena 1 152 válcovými akumulátorovými články typu "21700", tj. články o délce 70 mm a průměru 21 mm, což byly v době zahájení projektu MotoE nejvýkonnější články dostupné na trhu. Jejich malé rozměry umožnily technikům Ducati vyvinout sadu baterií s články rozmístěnými tak, aby vyplnily veškerý dostupný prostor uvnitř motocyklu, což je řešení, které dosud nebylo k vidění. Ještě unikátnějším prvkem bateriového bloku V21L je kapalinové chlazení, kterému se daří udržovat konstantní teplotu v každém článku, a proto umožňuje okamžité dobíjení motocyklu po každém použití a zaručuje konstantní výkon od prvního do posledního kola závodu.

Díky vysokému výkonu a spolehlivosti prototypu V21L bylo mistrovství světa MotoE velmi vyrovnané, s vysokou konkurenční úrovní ze strany zúčastněných jezdců a týmů. V 16 odjetých závodech z 18 přihlášených jezdců osm vyhrálo alespoň jeden závod a deset, tedy více než polovina startovního pole, se alespoň jednou dostala na stupně vítězů, přičemž čtyři jezdci zůstali matematicky v boji o světový titul až do posledního kola.

V závodech dokázal motocykl V21L na každém okruhu zlepšit předchozí časy na kolo a dokonce snížit rekordy na kolo pro danou kategorii s rozdílem až tří sekund. Navíc téměř na každém okruhu dokázal prototyp V21L překonat i rekordy kategorie Moto3. V Grand Prix Francie, první v sezoně, byli všichni jezdci na startovním roštu rychlejší než předchozí rekord.

Další vývojové testy motocyklu Ducati MotoE začnou již brzy s cílem dále zlepšit výkon tohoto fascinujícího a ambiciózního projektu před sezónou mistrovství světa. Ve skutečnosti pokračuje závazek experimentovat s inovativními technologiemi, získávat další zkušenosti a dovednosti připravující budoucí realizaci sportovního elektrického motocyklu Ducati, který bude sportovní, lehký, vzrušující, a tudíž schopný uspokojit všechny nadšence značky z Borgo Panigale.

Zde jsou čísla Mistrovství světa MotoE 2023:
- 35 lidí z Ducati zapojených do projektu "V21L".
- 33 let je průměrný věk lidí Ducati zapojených do projektu
- 23 vyrobených motocyklů Ducati "V21L" (18 dodáno týmům, 5 jako náhradní díly vždy připravené k použití v garáži Ducati).
- 471 celkový počet absolvovaných kol na trati
- celkem 38 500 ujetých kilometrů
- 1080 provedených dobíjení
- celkem 26 496 použitých bateriových článků
- 1,4 MWh množství energie rekuperované při brzdění
- 282 km/h dosažená maximální rychlost (GP Itálie, Mugello, 10. června 2023)
- 2,5 s průměrná hodnota zrychlení z 0 na 100 km/h zaznamenaná strojem V21L
- 2,2 s průměrné zlepšení času na kolo ve srovnání s předchozí sezónou
- 9,27 s průměrná ztráta jezdců v první desítce, 2,77 s minimální ztráta v top10 (GP Německa, 1. závod)
- 3,04 s průměrný odstup mezi nejlepšími 5, minimum 0,49 s (GP Katalánska, závod 2)
- 0,43 s průměrný odstup mezi vítězem a druhým místem (včetně 3 závodů na mokru), 0,021 s minimum (GP San Marina, závod 1)
- 10 jezdců na stupních vítězů (z 18 účastníků)
- 8 různých vítězů (z 18 účastníků), což dokazuje vyrovnanost šampionátu
- 7 týmů (z 9) na stupních vítězů
- 5 týmů (z 9) vyhrálo alespoň jeden závod, což je další důkaz úrovně účastníků
- 10 znovuzískaných pozic při nejlepším návratu jezdce v závodě (GP Rakouska, 1. závod) - o podívanou rozhodně nebyla nouze!