Rozhovor s Xavi Viergem

09.02.2024

Xavi Vierge chce letošní sezonu WorldSBK začít budovat na výsledku z loňské Indonésie, tedy na stupních vítězů.
Foto: Honda

Při pohledu na tvůj Instagram to vypadá, že pořád jezdíš buď na kole, nebo na motokrosovém motocyklu.
"Mám rád zimní období, protože mohu trávit více času doma a plánovat před novou sezonou. Miluju MX a přes zimu můžu jezdit víc než jindy. Snažím se také hodně trénovat na motorce a jezdit na kole. Bydlím v Barceloně a v blízkosti mého bydliště, do 30 minut, je mnoho tratí pro MX a supermoto, takže tím trávím hodně času. Je to skvělá zábava."

Letos je to tvůj třetí rok ve WorldSBK, ale také třetí sezona u HRC. Pověz nám, jak se cítíš, když vstupuješ do svého třetího roku.
"Na letošní rok se opravdu těším. Vždycky říkáme, že naším cílem je vyhrávat, a HRC vynaložilo obrovské úsilí, aby nám přineslo skvělou novou motorku. I já tvrdě pracuji na přípravě, abych sezonu dobře zahájil."

Nový Fireblade přináší mnoho změn. Na co se soustředíš v rámci předsezónního testování a co od motocyklu očekáváš?
"V podstatě se chceme v každé oblasti trochu zlepšit. Umíme brzdit pozdě, ale v závěrečné části brzdění máme problém správně zastavit, takže na tom pracujeme, a také na jízdě. Už jsme viděli, že v této oblasti máme s novou motorkou větší potenciál, a také s elektronikou, takže se těším, co dokážeme, pokud se nám podaří najít dobré základní nastavení."

A došlo i ke změnám v aerodynamice. Přispěje to k menšímu náklonu při nájezdu do zatáčky?
"Ano, to je jedna z výhod. Viděli jsme, že aerodynamika je rok od roku důležitější, takže to pomáhá v tomto smyslu a také z hlediska snížení wheelies."

V roce 2023 jsi v Indonésii dosáhl na stupně vítězů, což je fantastický výsledek. Odstartuje to tvou kampaň v roce 2024?
"Určitě ano. Řekněme, že v roce 2023 jsme ne vždy naplnili svůj potenciál, protože výkon někdy závisel na trati, podmínkách a na tom, zda byla dobrá úroveň přilnavosti, nebo ne. Náš potenciál byl například v Indonésii velký, ale na některých jiných tratích možná menší, takže chceme tvrdě pracovat na dosažení lepší, konzistentnější úrovně výkonnosti na různých okruzích."

Na co se v roce 2024 nejvíce těšíš?
"Jsme tovární tým a naše výkony tomu musí odpovídat. Myslím, že je důležité soustředit se na současnost a tvrdě pracovat, test za testem a závod za závodem, abychom byli připraveni bojovat o velké věci."