Rozhovor s Ikerem Lecuonou

09.02.2024

Chci se vrátit na stupně vítězů, říká tovární jezdec HRC Iker Lecuona.
Foto: Honda

Řekni nám něco o své zimní sezóně?
"Mimo sezónu jsem si to opravdu užil. Miluji zimu, miluji chlad a mám to štěstí, že žiji v Andoře, což je pro lyžování ideální místo. Takže hodně jezdím na sjezdových lyžích, ale pak také motokros a flat track. Zimní sezónu miluji, protože si mohu odpočinout a věnovat se sám sobě."

Rok 2024 je tvým třetím rokem v týmu HRC ve WorldSBK a přináší nový model Fireblade. Na co se soustředíš během předsezónní přípravy před prvním kolem?
"Jsem velmi rád, že jsem třetím rokem továrním jezdcem stejného týmu, a to znamená, že mám motivaci během předsezóny tvrdě pracovat. Začátkem prosince jsem podstoupil malou operaci ruky, abych měl čas se zotavit a pak měl tu správnou energii a přístup vrátit se v lednu na motorku a tvrdě pracovat. Znám svůj cíl, znám své cíle a vím, v čem se chci zlepšit, takže se snažím zaměřit na tyto oblasti s cílem být schopen bojovat v Austrálii a dále v popředí. Uvidíme, co se stane..."

Během testování jsi řekl, že model 2024 působí jinak než loňská verze. V čem přesně ti připadá jiný?
"Obě motorky jsou rozhodně jiné. Hned v prosinci loňského roku jsme začali s vylepšenou verzí, která měla jinou aerodynamiku a jinou elektroniku. Opravdu drobné detaily, ale ty dohromady tvoří velký krok. Cítím, že motorka je s tímto aerodynamickým balíčkem stabilnější a že můžeme lépe porozumět chování motorky. Musíme mírně upravit stopu, ale můžeme použít větší výkon a brzdit o něco později. V podstatě je celkový pocit díky této kombinaci nových prvků jiný. Přesto nás čeká ještě hodně práce, abychom to všechno dali dohromady a našli nejlepší kompromis, abychom byli schopni využít potenciál nových dílů."

Jaký je tvůj vztah s novým šéfem posádky?
"Abych byl upřímný, změna šéfa posádky pro mě nikdy není problém. Myslím, že jsem přátelský a otevřený člověk, a tak vždy rád spolupracuji s novými kolegy a se členy své posádky jsem měl vždy dobré vztahy. Můj první dojem je dobrý a Tom se zdá být velmi pohodový chlapík s pozitivním a veselým pohledem na věc. Zatím to vypadá dobře a těším se, že se náš vztah bude v průběhu sezóny rozvíjet."

V loňském roce jsi zaznamenal osm umístění v první šestce. Jaký je cíl pro rok 2024?

"Cílem je bojovat o stupně vítězů. V prvním roce jsme na stupně vítězů dosáhli, ale loni ne, což bylo náročnější. Takže naším prvním cílem je vyvinout motorku na úroveň, která nám umožní bojovat vepředu a bojovat o stupně vítězů. Chceme dosáhnout více umístění v první trojce a pak to vzít za správný konec."