Roczen a Anstie šampióny FIM WSX

29.11.2023

Mistrovství světa FIM v superkrosu pro rok 2023 skončilo na Marvel Stadium velkolepým finále, ve kterém si Ken Roczen z Pipes Motorsport Group zajistil titul mistra světa WSX pro rok 2023, zatímco Max Anstie z Firepower Honda zvítězil ve třídě 250 a získal titul mistra světa SX2.

WSX
Před posledním závodem v Austrálii první čtveřici dělilo 19 bodů a šampionát tak byl otevřený, i proto na Marvel Stadium v Melbourne předvedla nejlepší výkony série celá plejáda jezdců. Mitchell Oldenburg z týmu MCR, Gregory Aranda z týmu GSM a Colt Nichols z týmu Rick Ware Racing předvedli silné výkony, ale večeru dominovali Ken Roczen, současný lídr šampionátu Joey Savatgy, Dean Wilson z týmu Fire Power Honda a Vince Friese z týmu MCR.

Nakonec rozhodly starty Kena Roczena, jeho rychlost v zatáčkách a schopnost vodit skupinu jezdců. Němec si pro vítězství dojel v poměru 1-1-3 a získal tak skvělé body ze všech tří závodů, čímž si zajistil svůj druhý titul mistra světa WSX. Joey Savatgy se umístil na druhém místě, zatímco Dean Wilson si zajistil třetí místo v celkovém hodnocení šampionátu WSX.

SX2
V prvním z finálových závodů SX2 Brit Max Anstie brzy potvrdil svou dominanci, zvládl sadu náročných oblouků a převzal kontrolu nad skupinou. Úřadujícímu šampiónovi SX2 Shane McElrathovi zkazil večer tvrdý blok, který mu uvízl v zadním kole, což mělo za následek nedokončenou jízdu a zmaření jeho šancí na titul. Max Anstie se posunul vpřed a zajistil si vítězství, Luke Clout si díky svému dobrému výkonu vybojoval chvályhodné druhé místo, zatímco Carson Mumford z týmu Motoconcept doplnil první trojici.

Ve druhém finále se Max Anstie katapultoval z brány a už se neohlížel zpět a získal rozhodující vítězství před Colem Thompsonem z Club MX a Shanem McElrathem na třetím místě, čímž si s rezervou zajistil titul mistra SX2.

V závěrečném závodě Max Anstie bez tlaku obnovil svou dominanci, zatímco Cole Thompson se usadil na druhém místě a ve formě jedoucí Luke Clout byl třetí. Anstie zůstal neohrožený, navýšil svůj náskok a završil vítězný večer, přičemž oficiálně zapsal své jméno na trofej mistra světa SX2 pro rok 2023.