Rea v neděli získal druhé pódium v Imole

18.07.2023

Jonathan Rea se v sobotu na oblíbeném okruhu v Imole dočkal pódia, které si v neděli zopakoval.
Foto: Kawasaki


Jonathan Rea (KRT) stanul v Itálii podruhé na stupních vítězů, když po sobotním třetím místě obsadil třetí místo i ve druhém závodě v Imole, který byl zkrácen o čtyři kola kvůli extrémním teplotám, jež ovlivnily místní oblast. Alex Lowes (KRT) dosáhl v dopoledním závodě Superpole Race sedmého nejlepšího nedělního výsledku.
Rea se v Superpole Race přiblížil na 0,2 sekundy ke svému druhému pódiu v Imole, ale v závěru se mu nepodařilo překonat vedoucího jezdce závodu Andreu Locatelliho. Jonathan projel cílem jako čtvrtý, čímž si ze startovní pozice ve třetí řadě připsal silné body do šampionátu. Lowes skončil v závodě Superpole Race sedmý, když startoval z 11. místa na roštu.
Po poradě s lékaři šampionátu a konzultaci s jezdci, byl druhý závod WorldSBK zkrácen na 15 kol namísto plánovaných 19 kol. Vlna veder, která ovlivnila celý víkend, v neděli opět zesílila a oficiální teplota vzduchu dosáhla 37 °C. Rea využil své šance bojovat v posledním závodě v Imole znovu o stupně vítězů a nakonec se umístil na třetím místě, jen v závěrečných kolech ztratil potřebné tempo, aby udržel souboj s Axelem Bassanim o druhé místo. Jonathanovo poslední umístění na stupních vítězů znamenalo, že po sedmi z dvanácti odjetých kol šampionátu se jeho ztráta na třetí místo snížila na pouhých sedm bodů.
Sedmé místo v předchozím závodě Superpole Race znamenalo pro Alexe start o jednu řadu blíže k pole position pro druhý závod. Ve druhém a o něco delším nedělním závodě v Imole měl smůlu, že spadl, zejména poté, co po změnách v nastavení svého stroje jel na pátém místě s vysokou mírou jistoty.

Jonathan Rea

"Závod Superpole Race se zdál být naší nejlepší šancí, jak odvést dobrou práci. Ale startovat ze sedmého místa nebyl nejlepší způsob, jak si dát nejlepší příležitost. Sice jsem dobře odstartoval, ale prostě jsem neměl potřebné tempo. Bojoval jsem s Locatellim a on nedělal žádné chyby, odváděl opravdu dobrou práci. Ve druhém závodě byl moment, kdy jsem si myslel, že bychom možná mohli bojovat trochu víc, abych byl upřímný. Nebyl jsem si jistý volbou pneumatik Axela Bassaniho, ale byl jsem si celkem jistý, že volba pro náš motocykl je dobrá. Věděli jsme, že většina soupeřů pojede na SCX. Když jsem tam byl po několika kolech, říkal jsem si: "Možná jsem s touhle pneumatikou trefil jackpot? Možná by to mohlo být pro mě? Ale zhruba ve třech čtvrtinách závodní vzdálenosti jsem opravdu bojoval s předkem motorky a také se změnou směru. V první části výjezdů ze zatáček jsem na pneumatiku příliš tlačil, zejména ve druhé a třetí zatáčce. Jezdci přede mnou zrychlovali ze zatáček o něco lépe. Ale jsem spokojený. Spokojený s naším bodovým ziskem a s tím, že to byl pravděpodobně náš nejlepší víkend sezony, když jsme v dlouhých závodech získali dvě pódia."

Alex Lowes

"Celkově jsem spokojen s tím, jak jsme se dnes zlepšili. Na trati bylo velké horko, což znamená sníženou přilnavost. Provedli jsme na motorce několik změn, abych se pokusil získat trochu více citu a pomohl motorku zastavit. V ranním warm-upu a v závodě Superpole Race jsem byl opravdu spokojený s krokem, který jsme udělali. Do druhého závodu jsem chtěl mít trochu lepší pocit. Poté, co jsme v prvním závodě tolik bojovali, jsme dnes použili pneumatiku SCX. Na hraně se to dost hýbalo, ale můj celkový výkon v závodě byl mnohem lepší, takže je frustrující skončit s pádem v sedmé zatáčce. Malá havárie na první rychlostní stupeň. Zlepšení, která tým na motorce udělal, byla ve srovnání se včerejškem opravdu velká. Takže je velká škoda, že si z druhého závodu nemůžeme vzít pozitiva. Ale udělali jsme, co bylo v našich silách, a už se těším na Most za dva týdny. Chci vyslovit obrovské poděkování všem v týmu, protože když je takhle horko, tak je horko všem, nejen jezdcům. Vždycky jim patří můj dík, ale v těchto extrémních podmínkách je to zvláštní poděkování všem v KRT a Kawasaki."