Razgatllioglu dokončil test s Yamahou M1

13.04.2023

Turek měl zajel čas pod 1'40 a během dvou dnů na okruhu Circuito de Jerez - Angel Nieto najezdil více než 100 kol.
Foto: Yamaha

Toprak Razgatlioğlu (Pata Yamaha Prometeon WorldSBK), mistr světa WorldSBK z roku 2021, tento týden dostal další skvělou příležitost projet se na továrním motocyklu MotoGP Yamaha M1 během dvou dnů soukromého testování na okruhu Circuito de Jerez - Angel Nieto. Za téměř ideálních povětrnostních podmínek mohl Turek také této situace maximálně využít.

Razgatlioğlu byl v dobré společnosti, na trati se objevila řada dalších testovacích jezdců značek Aprilia, Honda a KTM, včetně Lorenza Savadoriho, Stefana Bradla, Daniho Pedrosy a Jonase Folgera. V Jerezu byl přítomen také výkonný ředitel Yamahy Lin Jarvis, který Razgatlioglua před testem označil za "mimořádně talentovaného". Podle zpráv absolvoval Razgatlioğlu v Jerezu 116 kol a podařilo se mu zajet čas 1:38,860, čímž se dostal na sedm desetin od nejrychlejšího času, který zajel testovací jezdec Yamaha MotoGP Cal Crutchlow. Nejrychlejší čas testu zajel Dani Pedrosa, který byl o 1,4 sekundy rychlejší než Razgatlioğlu.

Otázkou, kterou si všichni kladou, je, zda se v blízké budoucnosti dočkáme Razgatlioğluova přestupu do MotoGP. To ukáže jen čas, ale vzhledem k jeho působivým výkonům ve WorldSBK to nelze vyloučit.

Všem jezdcům startovního pole WorldSBK končí smlouvu pro rok 2024, s výjimkou Jonathana Rea (Kawasaki Racing Team WorldSBK), který loni podepsal smlouvu na rok 2023 a příští rok. V roce 2022 generální ředitel Yamahy Lin Jarvis potvrdil, že pro Razgatlioglua "není místo" v MotoGP s výhledem na rok 2023, ačkoli pro rok 2024 podepsal pouze Fabio Quartararo, přičemž Franco Morbidelli svou budoucnost ještě nepotvrdil. Morbidelli přešel do továrního týmu v polovině roku 2021 a v současné době je v týmu v poslední sezóně své smlouvy.

Toprak Razgatlioğlu
"Mám za sebou dva opravdu dobré dny. Mou prioritou bylo ujet co nejvíce kol, abych lépe pochopil chování tohoto motocyklu, spíše než abych se usilovně snažil o dosažení dobrého času. Ale i tak to bylo velmi příjemné."