Rally Dakar 2024: 11. etapa

18.01.2024

46. ročníku Rally Dakar se blíží ke svému závěru, dnes se jela předposlední etapa, po které zbývá již pouze krátké finální zápolení.

Čtvrtek 18. ledna 2024 – 11. etapa: AlUla > Yanbu (587 km)
Rychlostní zkouška: 480 km / spojovací část 107 km
Odolnost druhého týdne má potenciál otřást stupni vítězů ve všech kategoriích. Lví část speciálky, která měří téměř 500 kilometrů, se odehrává v neúrodném a členitém terénu. Pro jezdce to bude poslední fyzická výzva. Je pravděpodobné, že to bude etapa s největším počtem defektů.

-----------------------------

Pohled do předchozí etapy – RB zvýšil svůj náskok
Ricky Brabec vyhrál včerejší speciálku a vytvořil si náskok v celkovém pořadí. Před svým nejbližším pronásledovatelem Rossem Branchem má nyní náskok 10 minut. Strategická spolupráce Brabce a jeho týmového kolegy Adriena Van Beverena umožnila druhému jmenovanému snížit ztrátu na Branche na méně než minutu. "Tu a tam jsme udělali pár drobných chyb, ale jsme v dobré pozici pro zítřek a závěrečný den," vysvětlil včera Brabec. "Dva dny před koncem máme trochu náskok, tak uvidíme, co se stane zítra."

Pohled do předchozí etapy – Branch ztratil
Ross Branch ztratil na Rickyho Brabce a Adrien Van Beveren ohrožuje jeho druhé místo v celkovém pořadí. Muž z Botswany zaostává za Američanem o 10'54 minut a před Francouzem má náskok pouhých 52 sekund. "Ricky přepnul na vyšší level a vede si dobře. Bude těžké ho dohnat," řekl včera. "Cíl je až ve chvíli, kdy na konci závodu zavlaje šachovnicová vlajka. Budeme bojovat až do konce a kdo ví, třeba budeme mít štěstí. Tohle je závodění, stát se může cokoli."

Pohled do předchozí etapy – v čele čtyřkolek si Andújar vylepšil náskok
Manuel Andújar včera zvítězil a vede celkové pořadí závodu čtyřkolek o něco více než devět minut před Alexandrem Giroudem, který je jeho největší hrozbou v boji o titul. Přestože ho na speciálce potkaly problémy, stále vede: "Po 300 km jsem zlomil velkou část podvozku, což znamenalo, že jsem musel zastavit kvůli opravě, ale i tak to byl dobrý den, protože jsem vyhrál etapu."

Pohled do předchozí etapy – historicky nejlepší výsledek pro Inda
Harith Noah předvedl svůj nejlepší dakarský výkon a v etapě kolem Aluly skončil pátý. Oficiální jezdec týmu Sherco, který se účastní svého pátého Dakaru, je nyní druhý v prozatímním celkovém pořadí třídy Rally 2, jen 4'31" za Romainem Dumontierem. Pro dnešní etapu očekává Ind o něco větší obtížnost: "Zítra to normálně nebude můj den, protože na kamenech jsem fakt děsnej. Oproti loňsku jsem na tom teď lépe, ale pořád mi to moc nejde". Jeho včerejší páté místo je historicky nejlepším etapovým výsledkem na Rally Dakar pro motorkáře z Indie. Noah je třetím startujícím Indem po CS Santoshovi a indickým průkopníkem rally Aravinu Prabhakarovi.

Pohled do předchozí etapy – "Mini Kini" opět nejrychlejší v kategorii bez asistence
Tobias Ebster v 10. etapě opět zajel nejrychlejší čas v kategorii Original by Motul. 'Mini Kini', synovec Heinze Kinigadnera, dojel do cíle o téměř 24 minut před Jérômem Martinym, svým nejbližším soupeřem, který na něj ztrácí téměř 1 hodinu a 50 sekund. Rakušan musel třikrát zastavit, aby si vynuloval roadbook. "Byla to skvělá etapa s velmi rychlou a náročnou navigací v kaňonech se spoustou stop," řekl včera. "Dnes se mi podařilo projet cílem na 23. místě, aniž bych havaroval nebo udělal nějakou chybu."

Pohled do předchozí etapy – Danielsová stále jede skvěle
Jane Daniels, čtyřnásobná mistryně světa v enduru, září i na svém prvním Dakaru. I přes těžký pád v první části dvoudenní etapy se nevzdala. Jedna z nových posil společnosti Fantic, zodpovědná za vývoj nového modelu XEF 450, se na tomto náročném závodě soustředí především na učení a jejím cílem je jednoduše dojet do cíle v Yanbu. V současné době je v hodnocení Rally 2 na 36. místě. "Mým jediným cílem je dojet do cíle. Rychlostní zkoušky beru jednu za druhou, aniž bych přemýšlela nebo se dokonce pořádně dívala na svůj výsledek," svěřila se na oficiálních stránkách Rally Dakar.

Problémy pro Corneja
Nacho Cornejo se po 115 km na deset minut zastavil. Při tankování Chilan vysvětlil, že se mu porouchalo palivové čerpadlo pro přední nádrž. Jakmile byla zadní nádrž prázdná, byl nucen zastavit, aby mohl přední nádrž vyjmout a její obsah přelít do zadní nádrže své Hondy.

Konec pro Goncalvese v předposlední etapě
Rui Gonçalves upadl po 12 km speciálky. Portugalský jezdec utrpěl zranění ramene a kontaktoval pořadatele s žádostí o lékařskou pomoc. Oficiální jezdec týmu Sherco byl letecky převezen do nemocnice v AlUle, kde podstoupí kompletní vyšetření. Harith Noah je posledním oficiálním jezdcem Sherco, který ještě závodí. V celkovém pořadí si vedl lépe než portugalský jezdec, momentálně je na 11. místě, hned za Dumontierem a první desítkou.

Ross Brandch vítěz etapy, bude to stačit?
Ross Branch dosáhl v cíli speciálu nejlepšího času a získal své druhé etapové vítězství na letošním Dakaru. Muž z Botswany připravil Rickyho Brabce o vítězství o 32' sekund, přestože Američan získal na prémiích za otevírání etapy 5 minut a 45 sekund. Američan tak na svého soupeře v celkovém pořadí dnes ztratil, ale den před závěrečnou etapou a cílem rallye v Yanbu má stále náskok více než 10 minut.

Skvělý Michek v top 10 předposlední etapy
Vynikající výsledek dnes zajel Martin Michek, který předposlední etapu dokončil na deváté pozici a do finálového dne půjde na desátém místě celkové klasifikace. Dušan Drdaj také zajel solidní etapu, ve které je klasifikován na 19. místě. Milan Engel odvedl tradičně dobrou práci, při které zajel 25. čas. Na 44. místě skončil Jan Brabec a do top 50 se vešel i David Pabiška, který skončil na 48 místě. Na 50. místě poté skončil Martin Prokeš. Libor Podmol dnes dojel na 61. místě.

Giraud vyhrál etapu, ale výhodu má Andujar
Francouz Alexandre Giraud vyhrál dnešní etapu, ale v čele zůstává dnes druhý Manuel Andujar, který má do poslední etapy výhodu osm minut. Třetí místo v dnešní etapě zajel zároveň i třetí celkově Juraj Varga.

Rally Dakar 2023 – 11. etapa (motocykly)
61. Libor Podmol (CZE, Husqvarna 450 Rally Replica) +2:15:31

Rally Dakar 2023 – průběžné pořadí (motocykly)
1. Ricky Brabec (USA, Honda CRF 450 Rally) 49:37:57 / penalizace 0:01:00 /
2. Ross Branch (BWA, Hero 450 Rally) +10:22 / penalizace 0:01:00 /
3. Adrien Van Beveren (FRA, Honda CRF 450 Rally) +14:31
4. Jose Ignacio Cornejo Florimo (CHL, Honda CRF 450 Rally) +38:44 / penalizace 0:06:00 /
5. Kevin Benavides (ARG, KTM 450 Rally Factory Replica) +41:19 / penalizace 0:03:00 /
6. Toby Price (AUS, KTM 450 Rally Factory Replica) +47:59
7. Luciano Benavides (ARG, Husqvarna 450 Rally Factory Replica) +55:48 / penalizace 0:15:00 /