První superpole – první pódium pro Topraka

26.02.2024

P3 pro Topraka Razgatliogla - BMW Motorrad Motorsport zahajuje sezónu 2024 WorldSBK pódiem.

Toprak Razgatlioglu (TUR), nová posila továrního týmu BMW Motorrad Motorsport WorldSBK, dosáhl během svého premiérového víkendu s motocyklem BMW M 1000 RR prvního umístění na stupních vítězů. Jezdec týmu ROKiT BMW Motorrad WorldSBK si na úvodním závodě sezony na Phillip Islandu (AUS) zajistil třetí místo v závodě Superpole Race. Technický problém ve druhém hlavním závodě však zabránil dalšímu úspěchu. Jeho týmový kolega Michael van der Mark (NED) a Garrett Gerloff (USA) z týmu Bonovo action BMW Racing Team si v obou hlavních závodech zajistili umístění v první desítce.

V prvním hlavním závodě v sobotu odpoledne, který se jel jako závod "flag-to-flag" s povinnou zastávkou v boxech, podali jezdci BMW dobrý výkon. Všechny čtyři stroje BMW M 1000 RR skončily v první desítce. Razgatlioglu startoval z pátého místa a cílovou čáru projel jako čtvrtý. Van der Mark postoupil z 16. místa na startovním roštu na sedmé, Gerloff se vyšplhal ze 14. na deváté a Scott Redding (GBR / Bonovo action BMW Racing Team), startující z 19. místa, dojel desátý. Razgatlioglu i Redding však obdrželi časové penalizace za to, že po zastávce v boxech opustili boxovou uličku o zlomek sekundy dříve, což vedlo k tomu, že každý z nich klesl o jednu pozici.

Nedělní dopolední závod Superpole Race přinesl první pódium sezony pro BMW M 1000 RR. Razgatlioglu startoval z pátého místa a okamžitě se zapojil do boje o vedení. Po deseti kolech dokončil sprintový závod na oslavovaném třetím místě. Gerloff skončil třináctý, van der Mark šestnáctý a Redding sedmnáctý.

Druhý hlavní závod v neděli pozdě odpoledne musel být kvůli znečištěné trati o více než hodinu odložen. Razgatlioglu startoval ze třetího místa a opět bojoval ve vedoucí skupině, ale problém s motorem jeho závod po několika kolech ukončil. Krátce poté byl závod kvůli nehodě v další zatáčce zastaven červenou vlajkou. Po opětovném startu se jelo jedenáct kol bez povinných zastávek v boxech. Gerloff si zajistil další solidní výsledek, když skončil osmý, van der Mark byl devátý a Redding projel cílem na 17. místě.

Druhé kolo sezony WorldSBK 2024 se uskuteční od 22. do 24. března v Barceloně (ESP).

Toprak Razgatlioglu, ROKiT BMW Motorrad WorldSBK Team (Z1: 5 /SP race: 3 / Z2: DNF):
"Obecně bych řekl, že jsem z 50 procent spokojený a z 50 procent ne. Cílem bylo dostat se na stupně vítězů, což se nám v Superpole Race podařilo, ale ve druhém hlavním závodě jsem byl opravdu připraven bojovat o vítězství, protože jsme také zlepšili motorku a cítil jsem se opravdu dobře, ale pak jsme měli problém s motorem. Takové je závodění a byl to první závodní víkend sezony. V Barceloně se musíme vrátit velmi silní. V závodech jsme se hodně naučili, nasbírali jsme spoustu dat, a to je pro naši práci důležité. Příště nás čeká Barcelona, stejně těžký okruh jako tady. Uvidíme, jak to půjde tam, a pak pojedeme do Assenu a na další okruhy, kde bychom normálně měli být silnější než tady. Celkově start nebyl špatný, zejména závod Superpole Race. Myslím, že se tam budeme dostávat postupně. Před závodním víkendem budeme testovat v Barceloně a myslím, že se zaměříme na závodní tempo, protože to je tam velmi důležité. Potřebujeme najít dobré nastavení pro hlavní závody."

Michael van der Mark, ROKiT BMW Motorrad WorldSBK Team (Z1: 7 / SP race: 16 / Z2: 9):
"Myslím, že celkově víkend nebyl špatný. Jen jsem to pokazil v Superpole. Včera jsem měl dobrý závod s několika dobrými předjetími a dobrým výsledkem na konci. V dnešním ranním sprintu jsme zkusili něco jiného s motorkou, která se v zahřívacím tréninku cítila dobře, ale když se v závodě Superpole Race zvýšila teplota, neměl jsem zkrátka stejný pocit. Bylo to těžké, nedokázal jsem získat zpět žádné místo, takže jsem musel do druhého závodu startovat opět ze 16. místa. V tomto závodě jsem měl dobrý start, silných prvních pár kol, držel jsem se mimo problémy a jel osmý, když se objevila červená vlajka. Znovu jsem startoval z P8, ale po pěti kolech před vyvěšením červené vlajky jsme viděli, že mám nějaký problém s pneumatikou. Pak jsme jeli sprint na 11 kol a já jsem prostě nevěděl, jak s pneumatikou zacházet. Kdybych tlačil jako v první části závodu, nebyl jsem si jistý, jestli bych to zvládl. Takže smíšené pocity, ale na konci jsem získal několik dobrých bodů. A myslím, že nejlepší pro nás je vidět, jak velké zlepšení BMW udělalo. Je fantastické vidět Topraka dnes ráno na stupních vítězů. Myslím, že začátek sezony dodal celému týmu velké sebevědomí."

Garrett Gerloff, Bonovo action BMW Racing Team (Z1: 9 / SP race: 13 / Z2: 8):
"V úterý a v pátek to byla potápějící se loď, ale naštěstí jsme se úplně neutopili. Nebyl to nejlepší víkend, ale určitě to mohlo být mnohem horší. Celkově mít dvě desítky v hlavních závodech je docela slušný způsob, jak začít sezonu. Je to rozhodně lepší způsob, než jsme začali loni, kdy jsme se sotva vešli do první patnáctky. Na motorce se cítím dobře. Konkurence je tak silná, že se mi nechce věřit, jak rychle všichni jezdí. To nám to rozhodně neusnadňuje. Ale zorientováváme se a děláme pokroky. Těším se na domácí závod, který mě čeká za pár týdnů; nejdřív testování a pak Barcelona, jedeme."

Scott Redding, Bonovo action BMW Racing Team (SP: 19 / R01: 11 / Závod SP: 17 / R02: P17):
"Byl to náročný víkend. Myslím, že jsme šli špatnou cestou nastavení motorky, nemohl jsem zlepšit čas na kolo jako ostatní kluci a jet rychle. Byl to zvláštní týden i v průběhu zdejšího testu, kdy se hodně měnilo počasí, hodně se měnila přilnavost trati a myslím, že jsme se prostě chytili špatné cesty, kterou jsme měli s motorkou jít. Jedeme do Barcelony. Doufejme, že se zlepšíme, protože motorka ukazuje potenciál. V Barceloně znovu začneme."