Přichází 4,54 km adrenalinu

23.06.2023

Nastal čas návratu do katedrály a my vám to nemusíme připomínat: MILUJEME ASSEN
Foto: KTM, zdroj: tisková zpráva Dorna Sports

Je to tady. Poslední jízda před letní přestávkou a na trati, kde může vše rozhodnout legendární závěrečná šikana. Neexistuje lepší místo, kde by se dala stáhnout opona za první polovinou velkolepé sezony, než je okruh TT Assen,

Pokud by jeho vítězství a pódiová umístění v Tissot sprintu nebyly dostatečně přesvědčivé, je to, že se postavil úřadujícímu šampionovi a dojel na vrcholu, dostatečné? Na Sachsenringu to byl v neděli jeden z nejtěsnějších finišů v historii, a to díky dvěma jezdcům: Jorge Martin (Prima Pramac Racing) a Francesco Bagnaia (Ducati Lenovo Team). Kolo za kolem předvedli oba dva okamžitou klasiku a my se nemůžeme dočkat, až uvidíme, co mají zamčené ve skříňce v Assenu - Bagnaia zde vyhrál i loni.

Johann Zarco (Prima Pramac Racing) je mezitím stejně jako Martin poprvé v historii na své vlastní vlně tří pódií v MotoGP™ v řadě. Jedno z nich sice (zatím?) není vítězství, ale je to skvělá forma, protože Pramac skutečně nabírá na obrátkách. Bude Assen v tomto scénáři pokračovat?

Pro Jacka Millera (Red Bull KTM Factory Racing) se jízda opět zvedla. A holeshot na Sachsenringu opět získal Australan. Miller, osamělý oranžový jezdec na KTM po havárii týmového kolegy Brada Bindera, to udržel na cestě za další pořádnou porcí bodů - a jeho forma v Assenu je v pořádku, včetně onoho vůbec prvního vítězství v MotoGP™. S ním, ani s Binderem, který se opráší a bude připraven znovu závodit, nelze počítat jinak, než v boji o přední příčky.

Pro Marca Bezzecchiho (Mooney VR46 Racing Team) to při posledním startu nebyl nejlepší víkend v historii, ale byl solidní. A okruh TT v Assenu je místem, kde získal ono premiérové pódium v MotoGP™, takže můžeme pravděpodobně očekávat, že se hned vrátí do boje vepředu na zcela jiném místě než na Sachsenringu. Stejně tak týmový kolega Luca Marini, s číslem 10, který stále bere ty nejvyšší mety, ačkoli nyní chce opět zaútočit na vrchol.

Alex Marquez (Gresini Racing MotoGP™) mezitím po pádu v Mugellu získal na Sachsenringu několik dobrých bodů a bude chtít, aby to potvrdil. Miguel Oliveira (CryptoData RNF MotoGP™ Team) byl nejlepší Aprilií a navzdory pokračující rekonvalescenci se vrátil do první desítky. Enea Bastianini (Ducati Lenovo Team) se také dostává zpět do formy.

Fabio Di Giannantonio (Gresini Racing MotoGP™) mezitím také sbírá body a desítky nejlepších, ale může udělat další krok? A konečně, Augusto Fernandez (GASGAS Factory Racing Tech3) si vede docela dobře, když se to tak vezme. Zatím se mu nepodařilo zopakovat onu ohromující čtyřku z Francie, ale stále boduje a je zatím jen jedním ze tří jezdců, kterým se to podařilo každou neděli... a i on zbožňuje Assen.

Po působivé předsezóně pro značku Aprilia to v době příjezdu do Assenu na čele trochu utichlo. Ale jestli si Maverick Viñales (Aprilia Racing) vybere nějaké místo, kde by chtěl znovu bojovat o stupně vítězů, mohl by to být právě Assen. Jeho bilance na této trati je příkladná a je to místo, kde získal své první pódium s Aprilií... takže by to mohlo začít právě zde? Týmový kolega Aleix Espargaro bude chtít také zmáčknout tlačítko reset a jeho bilance v Assenu také není špatná. Vraťte se v myšlenkách do loňského roku a vychutnejte si opakované sledování toho závěrečného předjíždění v šikaně.

V Monster Energy Yamaha MotoGP™ mají na Assen také dobré vzpomínky, ale značka Iwata potřebuje formu. Co je může přiblížit k předním pozicím? Na čem pracují? Otázky pro příště, až si budeme moci "popovídat s Linem". Ale stranou víru mediálních řečí zůstává mistr světa z roku 2021 a několikanásobný vítěz na strojích MotoGP™, takže co mohou udělat? Pro Fabia Quartararo začne mise pravděpodobně opět v pátek, a to dostat se do onoho Q2. A dojet před Francem Morbidellim - což se mu v posledních několika závodech nepodařilo.

Pro Raula Fernandeze (CryptoDATA RNF MotoGP™ Team) jsou to mezitím pravděpodobně body. Stále je to náročná sezona, ve které toho zatím moc nepředvedl, i když ta operace ruky také není tak dávno. Dokáže v Assenu udělat krok vpřed?

Víme, že Jonas Folger bude v týmu GASGAS Factory Racing Tech 3 nadále zaskakovat za Pola Espargara, a dalším odhalením je návrat Ikera Lecuony do barev týmu Repsol Honda poté, co Španěl jel v domácím podniku v Jerezu a zažil celkem solidní víkend, tentokrát místo Joana Mira. Jelikož se Alex Rins (LCR Honda Castrol) nadále zotavuje, víme také, že místo Španěla bude v sedle testovací jezdec HRC Stefan Bradl.

To vše je také pozadím klidné série bodovaných umístění v GP pro Takaakiho Nakagamiho (LCR Honda Idemitsu). V letošní sezóně se mu nepodařilo bodovat pouze jednou, a to na okruhu COTA, poněkud zajímavém místě, kde Rins na začátku roku vyhrál první závod Hondy po delší době. Příchod Lecuony a Bradla je pro japonského jezdce novým měřítkem.

Na tiskové konferenci před GP Německa Marc Marquez (Repsol Honda Team) řekl, že je zvědavý, jak bude víkend probíhat poté, co vynechal závody na svých dalších nejlepších tratích, Termas de Rio Hondo a Circuit of the Americas. Odpověď však nebyla taková, jakou by si přál. Po pěti haváriích opepřených několika hrdinskými kousky mezi nimi osminásobný mistr světa před závodem Grand Prix na Sachsenringu svůj víkend ukončil. Zůstává tedy na tomto místě neporažen, ale na okruhu TT v Assenu hledá mnohem víc. V MotoGP™ na této trati vyhrál "pouze" dvakrát, ale mohlo by mu to vyjít vstříc, když na něj padne tlak? Jedno z nejúspěšnějších partnerství v historii motocyklového sportu se nyní dívá na severní stěnu vlastního Eigeru - a to si spousta lidí myslela, že ji nikdy nezdolá. Mohou odtud začít stavět znovu?

Assen byl v kalendáři poprvé v roce 1949 a v roce 2023, kdy se sem vrací elitní motosport na světě, se toho hodně změnilo. Ne však samotná adorace závodů a ne davy, které se sem hrnou. Bude to víkend jako na horské dráze toho nejlepšího druhu, takže se připoutejte a pojďte si zazávodit na skutečně posvátné půdě v katedrále.