Preview GP Itálie

08.06.2023

Bagnaia a Bezzecchi usilují o další slávu na domácí půdě a do cesty se jim chce postavit řada rychlých tváří...
Foto: Mooney VR46 Racing Team, zdroj: tisková zpráva Dorna Sports

Po hvězdné plejádě akcí v Le Mans to v příštích třech víkendech bude pěkně husté, protože Gran Premio d'Italia Oakley zahajuje porci tří po sobě jdoucích závodních víkendů. Na čele je jen jeden bod mezi úřadujícím šampionem Francescem Bagnaiem (Ducati Lenovo Team) a uchazečem o trůn Marcem Bezzecchim (Mooney VR46 Racing Team), oba mají v Mugellu formu... a to na domácí půdě.

Jeden jediný bod není mnoho, zvláště když máte v každém víkendu Grand Prix dvě šance na bodování. Ve sprintu Tissot v Mugellu půjde o vedení a spoustu dalších věcí. Vítězství na tomto místě je pro každého něčím výjimečným, a pro jezdce jako Bagnaia a Bezzecchi ještě výjimečnějším. V loňském roce byli oba také velmi rychlí... mohli bychom tedy po 12 měsících vidět první skutečný souboj mezi nimi?

Ducati je v Mugellu mocný stroj. A je jich tam docela dost. Bagnaia a Bezzecchi vedou, ale domácí hrdina Luca Marini (Mooney VR46 Racing Team) se bude zoufale snažit vrátit do boje o stupně vítězů, když už poznal ten pocit z finiše na stupních vítězů. A Jorge Martin (Prima Pramac Racing), který přijede z vítězství ve sprintu a z pódia, bude chtít domácímu hrdinovi pokazit večírek. Stejně jako jeho týmový kolega Johann Zarco, který se ve Francii vrátil na bednu, ale stále usiluje o své první vítězství v MotoGP™...

Alex Marquez (Gresini Racing MotoGP) mezitím touží po troše štěstí, když v roce 2023 našel slušnou rychlost, a jeho týmový kolega Fabio Di Giannantonio zná v Mugellu dobrou náladu, protože loni v kvalifikaci získal úžasnou pole position, která mu vynesla titulky v novinách.

Očekáváme, že se do akce vrátí také Enea Bastianini (Ducati Lenovo Team). Nyní mu trvalo trochu déle, než se zotavil, a mezitím opět trénoval, takže můžeme doufat, že Bestii uvidíme o nadcházejícím víkendu. Jak velkou hrozbu bude představovat? Dohání kondici, a hlavně čas na GP23, aby se skutečně vytočil, ale bude ho třeba sledovat.

Ve hře je také černý kůň, protože Michele Pirro se vrací jako divoká karta Ducati. Zejména v Mugellu dosáhl několika solidních výsledků a v pátek by mohl přinejmenším zkomplikovat boj o postup do Q2. Zná někdo Mugello lépe než Pirro?

Ducati si možná chce ukrást trochu pozornosti z Mugella, ale GP Itálie je také domácím závodem pro Aprilii. Maverick Viñales (Aprilia Racing) už v letošní sezóně na stupních vítězů byl a před dramatickým soubojem s Bagnaiou byl ve Francii na koni a on i jeho týmový kolega Aleix Espargaro budou očekávat hodně - pravděpodobně budou bojovat minimálně o stupně vítězů.

Mezitím jsou jejich kolegové z Noale Miguel Oliveira a Raul Fernandez z týmu CryptoData RNF MotoGP na kondičním testu. Oliveira je již několik kol mimo hru a na Aprilia All Stars Day stále hlásil určité problémy s motocyklem, zatímco Fernandez bude doufat, že mu více času na zotavení po operaci ruky umožní vrátit se na trať.

Aprilia, stejně jako Ducati, nasazuje kvůli testování také divokou kartu, v případě výrobce z Noale to je Lorenzo Savadori. Po náročnější první části sezony, než se zdálo před sezónou, budou další informace vítány.

KTM se ve Francii vrátila trocha smůly, ale rakouská továrna bude po návratu do paddocku v Mugellu znovu nabita. I přes tuto smůlu je Brad Binder (Red Bull KTM Factory Racing) nyní v šampionátu třetí... a na první místo ztrácí pouhých 13 bodů. Jihoafričan byl před rokem 2023 známý jako nedělní jezdec v tom nejlepším slova smyslu a nyní navíc vyhrál dva z pěti sprintů. Není zdaleka tak těžké si představit, že Binder povede po Mugellu a pokazí domácímu hrdinovi večírek. KTM má i zde formu na stupně vítězů.

Pro Binderova týmového kolegu Jacka Millera byla mezitím ve Francii rychlost hodně znát, ale Australan ji nedokázal přetavit v body. Víme však, že to umí, takže se dá očekávat, že bude opět bojovat blízko čela - lokty ven, stejně jako Binder, protože tito dva jsou skutečně vždy připraveni závodit.

V týmu GASGAS Factory Racing Tech 3, tedy v dalším červeném koutku, bylo ve Francii opravdu co slavit, protože nováček Augusto Fernandez předvedl úžasný útok až na čtvrté místo. Všechno klaplo a on bude chtít v Mugellu pokračovat v nastoleném trendu - navíc s dobrou zprávou, že zatím bodoval v každém závodě Grand Prix, což samo o sobě není žádný velký úspěch. Na druhé straně garáže nyní také víme, že to bude opět Jonas Folger, protože Pol Espargaro pokračuje v rekonvalescenci, ale Španěl je podle týmu blízko návratu.

Pro Fabia Quartararo (Monster Energy Yamaha MotoGP™) to nebyl nejjednodušší začátek sezony, ale šampion z roku 2021 už byl na stupních vítězů a v závodech Grand Prix stabilně bodoval, jako jeden z pouhých tří jezdců. Francouz má pravděpodobně o něco méně dramatu a o něco více štěstí ve sprintu, nicméně některé náročnější kvalifikace mu neusnadnily život. Může se to v Mugellu změnit? Trať tradičně více vyhovuje Yamaze, bude to platit i v roce 2023? Týmový kolega Franco Morbidelli mezitím po několika náročnějších závodech opět hledá ono argentinské kouzlo. Může domácí trávník přinést další vzpruhu? Také on, společně s Quartararem a Augustem Fernandezem, zatím bodoval v každém závodě GP.

Marc Marquez (Repsol Honda Team) se dosud zúčastnil dvou bitev o pole position, z nichž první získal a druhé mu uniklo o pouhých 0,058. Ve sprintech má na kontě jedno pódium a jedno páté místo... a jen o pár kilometrů více ho dělilo od prvního pódia v letošní sezoně Grand Prix v Le Mans. To vše říká, že s číslem 93 lze počítat také v Mugellu.

Není to místo, kde by měl Marquez na kontě obrovský počet vítězství - v Mugellu jsou na špici počtu vítězství jeho odvěcí rivalové Valentino Rossi a Jorge Lorenzo. Ale on mu samozřejmě kraloval. Vzhledem k práci, která pokračuje, aby se Honda dostala zpět na samotný vrchol, je však pravděpodobné, že cílem tohoto víkendu bude více bojů vepředu... více času na trati, více informací, více soubojů. Právě včas před Sachsenringem? Ať už se to v boxech přiznává, nebo ne, rozhodně je to víkend, který budou všichni ostatní sledovat jako Marquezův speciál. Přesto se počítá dál. V den závodu v Mugellu uplyne 595 dní od jeho vítězství v Emilii-Románii 2021. V Německu to bude 602. Počítání dnů ale také vypovídá o tom, že většina očekává, že toto počítání skončí... takže zřejmě panuje shoda, že je to kdy, ne jestli.

Na druhé straně boxu Repsol Hondy bude chtít Joan Mir v Mugellu mnohem víc. Zatím to byla mimořádně těžká jízda a jezdec s číslem 36 chce nějaké body a postup. Alex Rins (LCR Honda Castrol) má za sebou také náročnou, i když kratší sérii, když se mu nepodařilo bodovat v Jerezu ani v Le Mans poté, co na COTA vedl tabulku se ziskem 34 bodů. A pak, pro Takaakiho Nakagamiho (LCR Honda Idemitsu) je to mírný opak, protože japonský jezdec nyní v posledních dvou závodech GP skončil v první desítce. Dokáže v této trajektorii pokračovat?

Dva Italové, dvě Ducati, jeden jediný bod... na špici je to těsné, protože na obzoru se blíží Mugello. A je velmi nepravděpodobné, že by to byl závod dvou koní, protože v Toskánsku se sejde ještě více než 22 stálých účastníků. Přidejte se k nám na Gran Premio d'Italia Oakley.