Premiérové WSBK pódium pro Viergeho

08.03.2023

Pódiový úspěch pro Xavi Viergeho a Team HRC přinesl druhý závod WorldSBK na okruhu Mandalika.

Foto: Honda

Nedělní akce World Superbike na Mandalika International Street Circuit sice přinesla dva závody s červenými vlajkami, ale to neodradilo tým HRC, který dokázal získat své první pódium v sezóně 2023 poté, co Xavi Vierge zajel neuvěřitelně odvážný druhý závod a skončil třetí

Závod Superpole Race odstartoval včas a za sucha. Xavi Vierge a Iker Lecuona se posunuli rovnou na osmé a desáté místo, ale závod byl po incidentu v prvním kole, po kterém zůstal na trati olej, zastaven červenou vlajkou. Když byl závod krátce poté znovu zahájen a zkrácen na pouhých osm kol, Vierge se brzy posunul na šestou pozici a jeho vysoké tempo mu umožnilo bojovat s vedoucími jezdci. V závěrečném kole se Xavi udržel a dokončil tento zběsilý sprintový závod na šestém místě. Lecuona bohužel nedokázal být tak důrazný jako při prvním startu závodu a v úvodních kolech se umístil na čtrnáctém místě. V průběhu závodu se Iker ještě o něco více propadl a cílem projel šestnáctý.

Závěrečný závod začal na suchém asfaltu, ale pod zataženou oblohou. Lecuona v úvodních fázích závodu tvrdě pracoval a postoupil z patnáctého na dvanácté místo. Vierge opět dobře odstartoval a na začátku závodu byl šestý, brzy se dostal do velmi silného rytmu, díky kterému se do šestého kola posunul na třetí místo. Španěl byl součástí úzké skupiny asi šesti jezdců a jel skvěle, když byl závod v sedmém kole zastaven po havárii dvou jezdců. Závod byl brzy obnoven a jezdci se seřadili na pozicích, které zaujímali před přerušením, tedy ze třetího a devátého místa v případě Viergeho a Lecuony. Čtvrtý a devátý na konci prvního kola, duo týmu HRC si vedlo dobře, když si udrželo své pozice vzhledem k bitvám, které se odehrávaly všude kolem nich. Přestože Lecuona jel o něco více vzadu, jeho časy na kolo kopírovaly časy čelních jezdců. Iker, který se v devátém kole posunul na osmé místo, bojoval v posledních fázích závodu s Gardnerem a nakonec skončil devátý. V prostřední fázi závodu Xavi zrychloval a až do závěrečné fáze závodu se držel v rozmezí půl sekundy od třetího Razgatlioglua. Viergovo odhodlání se vyplatilo v posledním kole, kdy chyba jiného jezdce dala jezdci Hondy možnost dojet na třetím místě. Xavi projel cílem jako třetí a zajistil si tak své první pódium v letošní sezóně a zároveň první na motocyklu CBR1000RR-R.

Xavi Vierge

"Chtěl bych poděkovat týmu za to, že mi poskytl úžasný motocykl, který mi umožnil být konkurenceschopný. Ani se nechce věřit, jak jsem šťastný, protože jsme od loňska tvrdě pracovali, ale nějak se nám nikdy nepodařilo dosáhnout na stupně vítězů. Začátek sezony byl velmi obtížný, ale tým mě skvěle podporoval a zde v Indonésii mi poskytl motorku, která mi umožnila najít dobrý pocit a rychlost. Během víkendu jsme pokračovali v pokrocích a teď jsme tady. Nebyl to však jednoduchý den, dva závody a dvě červené vlajky. Dnes ráno se nám ale podařilo postoupit ze třináctého na šesté místo, takže jsem mohl do druhého závodu startovat z druhé řady. Odpoledne jsme pak byli na třetím místě s dobrým tempem a rychlostí, když závod zastavili. Tým mě opět podpořil a já jsem si věřil a dal do toho všechno až do posledních kol. Je pravda, že Rinaldi byl dlouhý, ale i my jsme byli s pneumatikami na limitu a neudělali jsme chybu. Toto pódium je pro nás odměnou. Zlepšujeme se závod od závodu a nyní uděláme vše pro to, abychom v této cestě pokračovali i v dalších kolech."

Iker Lecuona

"Nebyl to snadný den. Završil velmi náročný víkend, ale chci především poděkovat svému týmu, protože tvrdě pracoval na opravě motocyklu po třech pádech, a to ve velmi krátkém čase. Během každého tréninku jsme měli vzestupy a pády, a nakonec jsme to prostě nebyli schopni dát dohromady. Gratuluji celému týmu a svému týmovému kolegovi Xavimu k zisku jeho prvního pódia v kategorii Superbike. Doufejme, že nás oba čekají další, ale pro dnešek gratulujeme Xavimu - tohle je jeho den."