Představení Red Bull KTM Factory Racing

12.02.2024

Továrna KTM dnes představila svůj oficiální tým pro královskou kategorii MotoGP 2024.
Foto: KTM

Charakteristické stroje Red Bull KTM RC16 budou v rukou Brada Bindera a Jacka Millera trhat rekordy v počtu ujetých kol již druhý rok po sobě. Nejrychlejší oficiální motocykl prestižního mistrovství světa FIM, kterému je již 75 let a které v roce 2023 na okruzích sledovalo téměř tři miliony fanoušků, ponese nejnovější technické vybavení, software a koncepty z centrály KTM Motorsports a tovární struktury.

Binder se během téměř půl desetiletí vypracoval z 11. na 6. až 4. místo a nyní má jako jeden z nejlépe hodnocených jezdců ve 22členném startovním poli nakročeno k ještě větším výhrám. Miller má také své osobní cíle a po rychlé adaptaci na RC16 na začátku roku 2023 chce místo v první trojce šampionátu a ještě víc.

Tým Red Bull KTM Factory Racing již absolvoval úvodní test krátkého předsezónního období a nyní se tento týden vydá do Kataru a na okruh Lusail International Circuit k závěrečným dvoudenním přípravným tréninkům před prvním kolem. V této době a po celý rok 2024 bude komplexní testovací sestava Dani Pedrosa, Pol Espargaro, Jonas Folger a Mika Kallio a jejich příslušní pracovníci významně a klíčovým způsobem přispívat k úsilí MotoGP.

Brad Binder:
"Trajektorie je na cestě vzhůru. 11. místo, 6. místo, 6. místo a 4. místo, takže ano, nepochybuji o tom, že budeme lepší než 4. místo. Minulá sezona byla někdy skvělá a jindy těžká. Měl jsem pocit, že máme více v kapse. Každý víkend jsme byli mnohem konkurenceschopnější a vždy jsme se pohybovali kolem bojů o stupně vítězů. V této sezóně můžeme udělat rozdíl. Je úžasné, že v roce 2024 doopravdy začínáme. Bude to moje desátá sezona závodění za Red Bull KTM Factory Racing a byla to úžasná cesta. Vždy jsme drželi pohromadě a vždy jsme měli na mysli stejný cíl. Myslím, že jsme k sobě vždycky dobře pasovali, a jsem opravdu šťastný, kde jsem. Teď už zbývá jen pokusit se dokončit práci v MotoGP."

Jack Miller:
"Rok 2023 byl pro mě jako pro člověka i jako pro jezdce rokem učení a růstu. Ke konci sezony jsme se s motorkou opravdu sžili a byli jsme schopni začít bojovat o pozice, na kterých jsme potřebovali být. V KTM, a při mém jednání zejména v závodním oddělení, když něco najdou nebo najdou cestu, nové nápady, lepší myšlenky a strategie, pak jdou do toho naplno, aby je měli co nejdříve na trati. Mít takovou sílu, motivaci a podporu ze strany společnosti je pro jezdce úžasné. V roce 2023 se mi nepodařilo splnit všechna přání, která jsem chtěl. Pro rok 2024 mám úplně nový seznam přání."

Francesco Guidotti, manažer týmu Red Bull KTM Factory Racing:
"Rok 2023 byl dobrý. Velmi uspokojivý a v němž jsme poměrně hodně vyrostli. Jsme docela spokojeni s tím, jak se jezdci i motorka zlepšili. Přístup pro rok 2024 je jednoduchý: musíme pokračovat v růstu, který jsme zahájili v minulé sezoně. Budou oblasti, kde máme ještě spoustu prostoru pro zvyšování výkonnosti, ale obecně je projekt velmi vyrovnaný, takže prostě musíme tlačit, když víme, že je čas to udělat. Nemohu se dočkat začátku sezony a prvního závodu, protože právě tam podáváme výkony. Tehdy se přestane mluvit a začne skutečná akce. Žádné výmluvy. Bez ohledu na to, co jsme během zimy řekli nebo udělali, je čas závodit."

Pit Beirer, ředitel KTM Motorsports:
"Mám pocit, že balík je nyní velmi kompletní a máme všechny správné lidi na správných pozicích a také jezdecká sestava mi dělá velkou radost. Všichni mohli v posledních letech růst. V loňské sezoně jsme získali tato vítězství v MotoGP a dosáhli jsme hodně: 4. místo v šampionátu, 2. místo mezi konstruktéry, ale samozřejmě naším velkým cílem, naším velkým snem, je tlačit se na titul mistra světa a cítím, že v roce 2024 jsme na to připraveni. Obecně máme nyní skvělý kalendář a z hlediska logistiky je to pro všechny dost náročné, pro mechaniky, jezdce, personál, tým, všechny, ale my milujeme závodění, takže pokud nám dáte ještě jeden závod, tak si to pokaždé užijeme. Víme, kdy je čas "jet" a kdy je čas zazářit. Závodění je to, co nás každé ráno pohání k tomu, abychom ze sebe vydali to nejlepší; být na závodní dráze, být s veřejností, a to se jezdcům líbí, a proto si myslím, že jsme na rok 2024 opravdu připraveni."

Hubert Trunkenpolz, člen výkonné rady:
"Loňské druhé místo v šampionátu konstruktérů je určitě něco, na co můžeme být hrdí, ale důležité je, že jsme dokázali výrazně snížit odstup od konkurence. Myslím, že vedle motocyklu je největším pokrokem, kterého jsme dosáhli, struktura týmu. K lidem, které jsme již měli, jsme přidali dobré lidi a tým se velmi dobře sešel. Hodně je to o tom mít správné lidi v továrně a správné lidi na závodním okruhu a komunikace mezi nimi je superdůležitá a právě v tom jsme udělali velký, velký krok. Jsme MotoGP oddáni stejně jako v první den. Nevzdáme se, dokud tento titul nezískáme, protože to je něco, co chceme mít, čeho chceme dosáhnout a čeho časem dosáhneme. MotoGP je nejvyšší třída v motocyklových závodech, a protože KTM je značka sportovních motocyklů, získáváme v MotoGP spoustu poznatků, které můžeme přetavit do vývoje našich sériových motocyklů, takže je zde úzká vazba. MotoGP je pro nás velmi důležitým testovacím a vývojovým centrem a mediální hodnota a hodnota značky je obrovská."