Pojede Augusto Fernandez MotoGP i v 2024?

12.07.2023

Nováček letošního MotoGP Augusto Fernandez podává velmi solidní výkony, přesto nemá jistotu angažmá pro sezonu 2024.
Zdroj: AS.com, foto: GasGas Media

Španěl Augusto Fernandez bojuje svými výsledky o setrvání v MotoGP. Jezdec týmu GasGas Factory Racing Tech3 má na kontě 42 bodů z prvních osmi Grand Prix sezony, zatímco jeho budoucnost u KTM je stále ve hvězdách. Mimo hlavní pozornost, zaměřenou na dominanci Ducati a slabé výkony Hondy Marca Márqueze, má Augusto Fernández po prvních osmi Grand Prix v šampionátu celkem 42 bodů. To je číslo, které ho řadí na třetí místo mezi nováčky v MotoGP od roku 2019, hned za Fabia Quartararo (67 bodů v roce 2019) a Brada Bindera (58 bodů v roce 2020). Španěl předstihl některá z největších jmen současného startovního pole. Joan Mir, mistr světa z roku 2020, získal ve své nováčkovské sezoně 30 bodů, což je stejné skóre jako Marco Bezzechi. Mezitím Alex Márquez získal 27 bodů a Bastianini 26, což ukazuje na rozsah toho, čeho jezdec týmu GasGas Factory Racing Tech3 dosáhl při své první zkušenosti v premiérové třídě.

Augusto našel v neděli konzistenci. V závodech dlouhého formátu Španěl vždy skončil na bodovaných místech, z nichž vyčnívá čtvrté místo v Grand Prix Francie. Výkon, který kontrastuje se sobotním sprintovým formátem, kde se mu zatím nepodařilo bodovat a jeho nejlepším výkonem bylo pouze 14. místo.

Jedná se o solidní čísla navzdory nejistotě ohledně pokračování španělského jezdce v příští sezoně. Vzhledem k jistotě, že další velká španělská hvězda Pedro Acosta vstoupí v roce 2024 do MotoGP a pokračování Bindera, Millera a Pola Espargara je zajištěno smlouvou, KTM prozatím nemá místo pro Španěla, který chce v královské kategorii zůstat i příští rok. Zdá se, že rakouská továrna bere v potaz Španělovy výsledky a pokusí se najít takové řešení, aby mohla závodit celá pětice.

Augusto Fernandez
"KTM se snaží zajistit, abychom měli všichni místo, protože jsme já i oni spokojení a všechno jde dobře. Být třetím nejlepším nováčkem od roku 2019 mi nic nezajišťuje. Pokud se zeptáte, zda se cítím v ohrožení, tak odpovím, že si ano."