Pirelli ve WSBK do konce roku 2026

06.05.2023

Pirelli je nadále potvrzeným výhradním dodavatelem mistrovství světa superbiků, smlouva byla prodloužená do roku 2026.
Zdroj: Dorna WorldSBK Organization, foto: Pirelli

Pirelli a Dorna WorldSBK Organization prodloužily své partnerství o další tři roky. Italská společnost bude jediným oficiálním dodavatelem pneumatik pro všechny třídy mistrovství světa FIM Superbike až do sezóny 2026 včetně. Vzhledem k tomu, že současná dohoda vyprší na konci roku 2023, navrhla společnost Dorna WorldSBK Organization po dohodě s Mezinárodní motocyklovou federací FIM společnosti Pirelli, která ji přijala, novou tříletou dohodu na období 2024-2026. Pokračuje tak z hlediska dlouhodobosti jedinečná spolupráce v rámci mezinárodního motorsportu, která letos slaví 20 let. Zůstává důkazem pevného vztahu, který se společnosti Pirelli podařilo navázat s Dornou, FIM, týmy a jezdci díky neustále se zlepšující kvalitě, spolehlivosti a výkonnosti svých pneumatik.

Pirelli se rozhodlo, že od roku 2004 nebude do šampionátu dodávat prototypová řešení, ale běžné sériové pneumatiky, které si může koupit kdokoli na trhu, a to i s ohledem na filozofii výroby pneumatik. Kromě toho Pirelli dodává shodnou pneumatikou všem jezdcům a týmům, aby v průběhu let bojovali o vítězství a mohli se spolehnout na stejnou nabídku pneumatik pro všechny. Pirelli má od počátku trojí roli: je technickým partnerem jako dodavatel pneumatik, sponzorem šampionátu, ale také marketingovým partnerem, který aktivně přispívá k nastínění identity a kvalit mistrovství světa, jež ho vždy odlišovaly od ostatních motocyklových soutěží.

To vše při zachování role předskokana a interpreta trendů a potřeb trhu, který pokračuje v technologických inovacích a stanovuje nové standardy a měřítka pro závodní pneumatiky používané po celém světě. V roce 2013 společnost Pirelli jako první v historii upustila od 16,5palcových pneumatik v motorsportu ve prospěch nového rozměru 17", který motocyklisté častěji používají na silnici. V roce 2018 došlo k přechodu na větší rozměry, 125/70 vpředu a 200/65 vzadu, a v posledních letech k zavedení nových řešení ve velmi měkkých směsích, jako jsou SCX a SCQ, schopných nabídnout jezdcům ještě vyšší výkon.

Gregorio Lavilla, výkonný ředitel WorldSBK pro DWO
"Společnost Pirelli opakovaně prokázala, že jako náš jediný oficiální dodavatel pneumatik je pro WorldSBK perfektní volbou. Nejenže naše spolupráce zajišťuje našim týmům a jezdcům skvělou úroveň kvality a výkonnosti po celou sezónu na nejrůznějších místech, ale také zcela přijala hodnoty a filozofii šampionátu tím, že na závodní dráhu přinesla produkty, které nabízí motocyklistům. WorldSBK prošel od počátku naší spolupráce s Pirelli mnoha érami a fázemi a skutečnost, že jsme na tuto oboustranně výhodnou spolupráci navázali v uplynulých 20 letech, je bezprecedentní. Proto s velkým nadšením hledíme do budoucnosti WorldSBK a Pirelli společně s tím, jak se šampionát vyvíjí a jak se objevují nové výzvy."

Aldo Nicotera, senior viceprezident a ředitel divize Moto a cyklistiky Pirelli
"Letos slavíme důležitý milník: je to vlastně 20 let, co jsme po boku mistrovství světa superbike jako jediný dodavatel pro všechny třídy. Cesta započatá v roce 2004, která představovala první příklad jednotných pneumatik v historii vrcholných motoristických soutěží a která se po letech ukázala jako vítězná volba, později následovaná dalšími šampionáty. Motoristický sport je historicky nedílnou součástí DNA společnosti Pirelli a toto obnovení je v souladu s naší firemní strategií, která považuje World Superbike za klíčovou platformu pro vývoj našich motocyklových pneumatik, počínaje závodními a supersportovními pneumatikami. Jsme rádi, že můžeme v tomto dobrodružství pokračovat společně s Dornou, týmy a jezdci až do roku 2026 a zároveň i nadále nabízet motocyklistům z celého světa pneumatiky, které obsahují to nejlepší z technologií odvozených od Superbike."