Piloti HRC po testu v Catalunyi spokojeni

02.04.2023

Silný a plodný test v Catalunya pro Team HRC, jen modřiny pro Lecuonu po havárii.
Foto: Honda

Tým HRC byl tento týden na Circuit de Barcelona-Catalunya ve Španělsku a ve čtvrtek 30. a pátek 31. března dokončil další dvoudenní test, která navázal na test dokončený minulý týden na okruhu Motorland Aragón.

Vzhledem k tomu, že se tým nadále připravuje na první evropské kolo Mistrovství světa Superbike, které se bude konat v Assenu v Nizozemsku ve dnech 21.-23. dubna, vytěžili jezdci Iker Lecuona a Xavi Vierge nejvíce z těchto španělských testech, které naštěstí proběhly v teplých a slunečných podmínkách.

Během Barcelonského testu tým v podstatě začal od místa, kde minulý týden skončil v Aragónu. Lecuona a Vierge pokračovali v hodnocení potenciálu několika položek, včetně nového výfuku, a zároveň testovali některé různé pneumatiky Pirelli, stejně jako spolu s jejich techniky provedli úpravy jejich elektronických balíčků. Vierge opustil trať na konci dvou velmi rušných dnů, spokojený, že na svém motocyklu potvrdil stejný dobrý pocit, pokud jde o závodní tempo. Během druhého dne se Lecuona dále zlepšovala na svém tempu, když ve 14. zatáčce dostal highsided. Tento pád, ke kterému došlo kolem 11:30, znamenal předčasný ukončení jeho práce na trati. Preventivní kontrola v nemocnici Universitari General de Catalunya vyloučila jakékoli vážné zranění a mladý jezdec se dokázal znovu připojit ke svému týmu na trati včas na konečný technický debriefing, než se vydal domů na několik týdnů odpočinku před dubnovým kolem v Assenu.

Xavi Vierge

"Byl to opět velmi produktivní test, až na jednu věc, na které musíme dále pracovat, a to je co nejlepší využití nové měkké pneumatiky v letmém kole. Vyzkoušeli jsme spoustu věcí a nasbírali velké množství dat, která nyní můžeme analyzovat, abychom toho dosáhli. Když to pomineme, jsme velmi spokojeni, protože jsme předvedli silné závodní tempo, což je nakonec to nejdůležitější. Přijeli jsme sem po dalším pozitivním dvoudenním sezení v Aragonu, a tak jsme mohli absolvovat několik dalších užitečných testů. Obecně se snažíme zlepšit základní nastavení motocyklu, ne konkrétně pro trať v Montmelo, ale obecně. Pocity jsou dobré a to je velmi důležité zejména zde v Barceloně, kde je klíčové udržení kvality pneumatik. Zlepšili jsme náš nejlepší závodní čas, který jsme zde zajeli, a to na použitých pneumatikách, takže jsem s tím docela spokojený. Jako vždy děkuji týmu za tvrdou práci a nyní se po několika dnech volna soustředíme na Assen."

Iker Lecuona

"Mám velkou radost hned z několika důvodů, počínaje tím, co předčasně ukončilo velmi pozitivní test. Měl jsem obrovské štěstí, že jsem z highsidu vyvázl jen s monoklem a pár modřinami, ale nic zlomeného. O předek jsem přišel ve čtrnácté zatáčce, myslím, že přes nějaký hrbol. Nedělal jsem nic "šíleného", ale je pravda, že jsem jel na kvalifikační pneumatice, a tak jsem jel rychle. Motorka mi ve štěrku trefila pravou nohu a po ztrátě plexiskla mě zasáhl kámen do oka. Každopádně testy v nemocnici dopadly dobře, cítím se dobře a v podstatě bez bolesti. Co se týče testů, jsem velmi spokojený, protože poté, co jsme minulý týden v Aragonu vyzkoušeli některé nové položky a nastavení, jsme mohli absolvovat další testy zde v Catalunyi, což je velmi odlišná trať od Motorlandu a také náročnější z hlediska opotřebení pneumatik. Pracovali jsme dobře a potvrdilo se nám, že jsme se opravdu posunuli o krok vpřed. V podstatě jsem celou dobu kroužil sám a naše závodní tempo bylo dobré, lepší než loni, mé nejrychlejší kolo bylo rychlejší než čas z pole position. Je to samozřejmě jen testování a podmínky byly také jiné, v podstatě ideální, ale pocit byl velmi dobrý a cítil jsem se na motorce dobře. A to je to nejdůležitější. V podstatě jsme zopakovali většinu testů z minulého týdne, včetně práce s geometrií motocyklu a výfukem, a zaměřili jsme se trochu více na elektroniku, kde víme, že máme prostor pro zlepšení. Absolvovali jsme také několik dlouhých jízd a časy na kolo byly opět rychlé a konzistentní. Velké díky patří týmu a všem v Hondě, protože odvádějí velmi dobrou práci."