Petr Svoboda třetí v Assenu i celkově

22.04.2024

Druhé kolo mistrovství světa FIM Supersport300 se konalo během uplynulého víkendu, kdy v Assenu na severu Nizozemska panovalo velmi proměnlivé počasí.

Český závodník Petr Svoboda, pilot týmu Füsport-RT Motorsports by SKM Kawasaki, se v Assenu kvalifikoval jako třetí nejrychlejší jezdec pátečního superpole. Při prvním pokusu o odjetí prvního závodu, který se jel za suchých, ale stále ne ideálních podmínek na trati, došlo k nehodě Julia Garcii Gonzaleze a Jeffreyho Buise na vjezdu do závěrečné šikany a závod byl po třech kolech zastaven. Restart byl vyhlášen pouze na pět kol, nikoliv na plánovaných 12, což přineslo obrovský souboj početné skupiny od startu až do cíle. Po dobrém startu byl Svoboda v tomto prvním závodě v cíli čtvrtý poté, co domácí Veneman byl za překročení limitů trati v posledním kole penalizován poklesem o jednu pozici.

Druhý závod v Assenu se jel na plných 12 kol, i když po jeho skončení byla vyvěšena červená vlajka, když se ve zpomalovacím kole střetli jezdec na stupních vítězů Veneman a následující Ieraci. Mogeda byl v závěrečných kolech opět nejsilnějším a nejklidnějším jezdcem a zvítězil o pouhých 0,040 sekundy před Venemanem. Po kontrole výsledků a videopřehrávek byl pak Svoboda po penalizaci soupeře posunut ze čtvrtého místa na třetí místo, čímž Kawasaki v tento větrný a chladný den, který byl pro nejmenší třídu mistrovství světa ve znamení akce, získala čisté stupně vítězů.

Jezdci Kawasaki si v současné době vytvořili monopol na prvních čtyřech místech v pořadí šampionátu. Mogeda vede s 63 body a dvěma vítězstvími v závodech. Iglesias je druhý s 57 body a jedním vítězstvím z předchozího kola v Katalánsku. Svoboda je nyní třetí s 53 body a čtvrtý je Veneman se 43 body. Navíc tým Füsport - RT Motorsports by SKM Kawasaki vede pořadí týmů se 110 body. Tým BR Corse Yamaha je druhý se 67 body a díky Mogedově úspěchu v Assenu je nyní tým 109 Retro Traffic Kawasaki celkově třetí s 63 body.

Petr Svoboda:
"V neděli to byl bláznivý závod. Celý závod jsem byl v čelní skupině a zkoušel jsem všechno. Skončil jsem čtvrtý, ale jak víme, v této kategorii může být možnost penalizace na stole vždy, takže teď jsem třetí a jsem superšťastný. Celý víkend byl kvůli povětrnostním podmínkám strašně těžký, ale s týmem jsme si vedli dobře a tvrdě pracovali, takže jim patří velký dík."