Pardubice ve vedení extraligy

17.04.2024

Extraligový závod družstev na pražské Markétě byl v ohrožení kvůli celkem nevlídnému počasí, kdy hodinu před startem dráhu skrápěl déšť. Pořadatelé se rozhodli začít ihned v 18:00 hodin bez slavnostního nástupu a počasí se naštěstí umoudřilo.
Text: Šárka Rybenská, foto: Jan Kobzáň, zdroj výsledků: www.speedwaynews.cz

Pardubický tým nastoupil do závodu se zahraniční posilou a tou byl Andžejs Lebeděvs, který se stal pro tento den neporaženým jezdcem. Zdatně mu sekundoval i Václav Milík, takže Pardubický tým již od začátku aspiroval na vítězství. Dalším adeptem na vítězství byl tým SC DYNAMAX Žarnovica, který přijel taktéž s posilou ze zahraničí, a to Artemem Lagutou a Sebastianem Kösslerem. AK Slaný dorazil také se dvěma zahraničními jezdci, a to Oskarem Polisem a Grzegorzem Walaskem. Manažer AK Markéta Praha Tomáš Topinka vsadil na domácí jezdce.

První jízdu vyhrál Andžejs Lebeděvs a ve druhé exceloval Artem Laguta, který dokázal ujet Milíkovi. Ve třetí jízdě se nejlépe povedl start Bednářovi, ale dokázal ho předjet Kössler. Na Jana Kvěcha se v tomto závodě lepila smůla, při boji s Vaculíkem se mu vymkl jeho stroj z ruky a Honza pocítil tvrdost místní dráhy. Dokázal však stroj z dráhy odklidit, a tak jízda nemusela být zastavena.

V první jízdě další série neudržel pardubický Hynek Štichauer nervy na uzdě a najel do pásky, za což byl penalizován patnáctimetrovým handicapem. I přes tuto nevýhodu dokázal vybojovat alespoň jeden bod. V další jízdě výborně odstartoval Daniel Klíma, nedokázal si však svou pozici uhlídat a předjel jej Polis a Vaculík. V další jízdě potvrdil Honza Kvěch, že dnes se mu opravdu nedaří, nedokázal si poradit s Lagutou a Lebeděvsem a přivezl si jeden bod. A bohužel, to že Honza nemá svůj den, potvrdil i v jízdě třinácté, kdy jej na dráhu vyslal manažer týmu Tomáš Topinka s žolíkem. Už start se Honzovi příliš nepovedl, ale navíc při boji o první místo najel do Valkoviče, ten upadl, jízda musela být zastavena a Honza byl z opakované jízdy vyloučen a žolíka bohužel neproměnil.

Ve dvacáté jízdě domácí fanoušci podporovali Adama Bubbu Bednáře, který výborně odstartoval a nechal za svými zády Artema Lagutu a Andžejse Lebeděvse. V poslední zatáčce však Laguta Bednáře vyvezl, lehce do něj narazil a Bednář se ocitl na dráze. Rozhodčí Lenka Felix vyloučila Bednáře. To se nelíbilo domácímu publiku, ale rozhodčí si stála za svým, a tak tři body bral Lebeděvs a dva body Laguta.

Ač závody byly velmi pěkné a souboje velmi zajímavé, na konci závodu se vznášela nad stadionem hořkost z nezdaru domácího týmu. Věříme, že v dalším extraligovém závodě, který se pojede 19. května na svítkovském stadionu se bude Pražanům dařit lépe.

Vítězem prvního extraligového závodu se stal pardubický tým ve složení Milík, Lebeděvs, Kameník, Štichauer a Jeníček. Druhý byl tým SC DYNAMAX Žarnovica ve složení Kössler, Vaculík, Laguta a Valkovič. Bronz si vybojoval tým AK Slaný ve složení Polis, Walasek, Krčmář, Belan a Frýza.

Vložený závod 250 ccm vyhrál Adam Nejezchleba před Karlem Průšou a Petrem Markem, kteří se o druhé a třetí místo utkali v rozjezdu. Poslední skončil Luboš Hromádka.


KOMPLETNÍ FOTOGALERIE Z D E...

Výsledky:

1. AMK ZP Pardubice – 39 bodů
Václav Milík – 13 (2,3,2,3,3)
Andžejs Lebeděvs – 15 (3,3,3,3,3)
Matouš Kameník – 4 (R,1,3)
Hynek Štichauer – 7 (2,1,1,3,0)
Jan Jeníček – 0 (R,0)

2. SC DYNAMAX Žarnovica – 34 bodů
Sebastian Kössler – 4 (3,0,0,0,1)
Martin Vaculík – 12 (3,2,3,2,2)
Artem Laguta – 13 (3,2,3,3,2)
Jakub Valkovič – 5 (1,1,0,2,1)

3. AK Slaný – 26 bodů
Oskar Polis – 11 (2,3,2,1,3)
Grzegorz Walasek – 6 (0,3,2,1,0)
Eduard Krčmář – 8 (1,2,2,2,1)
Bruno Belan – 1 (F,0,1,0)
Matěj Frýza – 0 (0)

4. AK Markéta Praha – 20 bodů
Jan Kvěch – 8 (F,1,3,F,2,2)
Jaroslav Vaníček – 0 (0,R)
Daniel Klíma – 5 (1,1,1,1,1)
Jan Macek – 1 (0,1)
Adam Bubba Bednář – 6 (2,2,0,2,F)