Oslava 100 let má dvě tragédie

27.08.2023

V roce 1923 se na ostrově Man poprvé jela Manx Grand Prix. Sté výročí mělo být oslavou, ale zastiňují ho smrtelné havárie.
Foto: Manx Grand Prix

Na ostrově Man se kromě Tourist Trophy konají na konci léta závody, které byly původně určené pro amatérské jezdce. Tyto závody měly svůj první ročník již v roce 1923. Je to tedy již 100 let, co se Manx Grand Prix koná. Oslavy však zastiňují dvě tragické havárie.

Již první den tréninků na akci padl temný stín. Během prvního kvalifikačního tréninku došlo k havárii Garyho Vinese, kterým následně jezdec podlehl. K nehodě došlo v úseku trati Ballagarey během jeho prvního kola. Vines byl pravidelným účastníkem Manx Grand Prix. Svůj debut v roce 2015 završil vítězstvím v závodě Newcomers B. V roce 2018 se 33letý Brit z Colchesteru při GP Manx v kategorii Lightweight opět umístil na stupních vítězů na druhém místě a dosáhl několika umístění v první desítce ve třídě do 250 ccm při klasickém závodě TT. Mimo ostrov Man byl Vines známou a respektovanou osobností na scéně dvoutaktních a klasických závodů a známou tváří na GP Originals Championship a Goodwood Members' Meetings. Byl také zkušeným terénním jezdcem, když mezi jeho starty patří i týdenní extremní enduro Red Bull Romaniacs.

Také druhý kvalifikační trénink byl po nehodě předčasně ukončen. Jak potvrdil pořadatel, při havárii přišel o život Ian Bainbridge. Poté, co byl pondělní druhý trénink zrušen kvůli mlze v oblasti Mountain Mile, měli závodníci možnost zlepšit své znalosti trati v úterý, ale i tento trénink musel být kvůli vážnému incidentu přerušen. Pořadatelé Manx Grand Prix oznámili, že 69letý Ian Bainbridge z Barnard Castle havaroval v prvním kole na výjezdu z Kirk Michael Village. Otec dvou dcer, který se Manx GP pravidelně účastnil od roku 2005 a svého nejlepšího umístění dosáhl v roce 2010, kdy obsadil osmé místo v klasickém závodě Senior Manx GP, přišel při nehodě o život.