Osamocený Raul Fernandez nebodoval

20.11.2023

Záludný katarský závod pro Fernandeze, Oliveira vyřazen do konce roku 2023.
Foto: CryptoDATA RNF MotoGP

Předposlední podnik mistrovství světa MotoGP na okruhu Lusail International Circuit začal slibně, ale nakonec se pro tým CryptoDATA RNF MotoGP nevyvíjel podle plánu. Zatímco Raul Fernandez v neděli tvrdě bojoval o poslední bod, Miguel Oliveira byl již v sobotu prohlášen za neschopného závodi.

Fernandezovi, který měl v pátek skvělý pocit, když se dostal do čela měřeného tréninku, se v sobotu podařilo devátým nejrychlejším časem dosáhnout svého nejlepšího kvalifikačního výsledku v premiérové třídě. Přesto se v sobotu i v neděli v obou závodech trápil. Poté, co ve sprintu skončil na P14, neměl ani v neděli ideální start. V prvním kole ztratil šest míst a pak dlouho konzistentně bojoval o poslední bod v závodě. Španěl zatnul zuby, ale nedokázal se dostat do první patnáctky a nakonec po 22 intenzivních kolech pod světly reflektorů v katarské poušti projel cílem na P17.

Mezitím se po smolném incidentu v sobotním sprintu hned v šesté zatáčce prvního kola, kde se Miguel Oliveira srazil s kolegou z Aprilie Aleixem Espargarem, nechal vyšetřit v lékařském centru a v místní nemocnici podstoupil CT vyšetření, které potvrdilo zlomenou pravou lopatku, což ho vyřazuje z boje do konce sezony.

Pro finále sezony, které se uskuteční již za několik dní ve Valencii, včetně jednodenního testu na stejném místě v úterý po závodním víkendu, převezme Oliveirův stroj RS-GP testovací jezdec Aprilie Lorenzo Savadori.

Raul Fernandez
"Upřímně řečeno, čekal jsem od dnešního dne mnohem víc. Mysleli jsme si, že v průběhu závodu budeme lépe hospodařit s pneumatikami, ale již ve druhém a třetím kole jsem s motorkou nedokázal zastavit ani předjíždět. Bylo to super těžké, a když máte takový pocit s pneumatikou, že jste téměř hotovi, nemohl jsem ostatní jezdce dostihnout a přiblížit se k nim. Navíc jsem měl puchýř na zadní pneumatice a hodně vibrací, je to něco, co musíme do budoucna vyřešit. Je těžké to zvládnout, přesto přijedeme a dáme do toho 100 %. Od Misana jsme viděli, že na to máme, ale musíme dát všechno dohromady. Vím, že máme potenciál a věříme v Aprilii, během víkendu jsem měl dobré tempo, ale závody byly prostě těžké."

Miguel Oliveira
"Byl to závodní incident. Bohužel pád týmového kolegy z Aprilie, což mě opravdu mrzí. Včera jsem měl opravdu dobrý start, takže jsem si říkal, že bych mohl dál získávat pozice. Ale v šesté zatáčce jsem zabrzdil trochu pozdě, Aleix asi brzdil až moc. Jakmile jsem viděl, že do něj pravděpodobně narazím, tak jsem prostě postavil motorku rovně, abych se mu vyhnul, ale nemohl jsem minout jeho zadní kolo. Bohužel jsme havarovali společně, což je zklamání. Byl to chybný odhad, který skončil tím, že jsme oba skončili na zemi a oba jsme se zranili. Mám zlomenou lopatku a zatím nevím, jaký je rozsah tohoto zranění. Takže až se dostanu domů, lépe se na to podívám a uvidím, co mě z hlediska rekonvalescence opravdu čeká. Vypadá to, že nebudu potřebovat operaci, ale chce to trochu času. Zbytek sezony bohužel vynechám, takže tohle bylo moje poslední kolo. V letošní sezoně jsem si užil od všeho trochu, nebylo to takové, jaké jsem očekával, ale myslím, že i díky tomu bych si mohl vybudovat další charakter pro příští sezonu. Jsem rád, že jsem v této sezoně všechno přežil, tak snad to příští rok bude lepší."