Oficiálně – Marc VDS a Sam Lowes do WSBK

15.07.2023

Marc VDS a Sam Lowes se připojí k WorldSBK v roce 2024 se stroji Ducati.
Tisková zpráva Marc VDS Racing Teamu


Od roku 2024 se na startovní listině mistrovství světa MOTUL FIM Superbike objeví nový tým, protože Marc VDS Racing Team z kategorie Moto2™ přejde do WorldSBK se stroji Ducati. Tým přivede do šampionátu Sama Lowese, který s ním jezdí v Moto2™ a vrací se do paddocku, kde se proslavil ziskem titulu mistra světa Supersport v roce 2013. Příští sezona bude pro tým i Lowese znamenat premiéru ve WorldSBK. Tým se dohodl s italským výrobcem Ducati, že v příští sezoně bude při svém debutu ve WorldSBK startovat s motocyklem Panigale V4 R, který v této sezoně vyhrál nejvíce závodů v rukou Álvara Bautisty (Aruba.it Racing - Ducati).

Marc van der Straten, majitel a manažer týmu

"Jsem potěšen a připraven začít toto nové dobrodružství v mistrovství světa superbiků. Ještě větší radost mi dělá, že se do toho pouštím s naším skvělým jezdcem Samem Lowesem. Jsem také velmi hrdý na to, že toto nové dobrodružství začínáme s motocyklem Ducati, který je bezpochyby motocyklem, na němž se ve WorldSBK jezdí. Tato příležitost k rozšíření přichází v ideální čas. Po 14 letech v MotoGP™, kde tým Marc VDS Racing prokázal velký potenciál, jsme připraveni čelit nové výzvě. Závodili jsme v Moto3™, Moto2™, MotoGP™ a MotoE™ a získali jsme tři tituly.
Jelikož se jedná o dlouhodobý projekt, budeme se snažit rychle přizpůsobit, abychom se co nejrychleji dostali do popředí. Je pro nás také pýchou, že tento krok děláme se Samem Lowesem, skvělým jezdcem, který v Moto2™ ukázal, čeho je schopen, a který sdílí hodnoty a know-how našeho týmu. A konečně, spoléhání na zkušenosti a úspěchy Ducati dotváří balíček, který má vše, aby byl dokonalý a vzrušující"

Paolo Ciabatti, sportovní ředitel Ducati Corse

"Jsme velmi rádi, že můžeme tým Marc VDS Racing přivítat v rodině Ducati pro WorldSBK 2024 Marc VDS je jednou z nejprofesionálnějších a nejúspěšnějších struktur v mistrovství světa Moto2™ se třemi získanými tituly mistra světa a jejich účast ve WorldSBK v příštím roce s vysoce konkurenceschopným motocyklem Panigale V4 R jistě dodá celému šampionátu další hodnotu. Chtěl bych osobně poděkovat, také jménem Ducati Corse, Marcu van der Stratenovi za jeho důvěru a odhodlání, které společně s Ducati projevil v tomto novém vzrušujícím závodním projektu."

Lowes bude příští rok závodit s bratrem Alexem Lowesem (Kawasaki Racing Team WorldSBK), o čemž dvojice otevřeně mluvila. Sam je vedle Pedra Acosty, Tonyho Arbolina a Jakea Dixona jedním ze čtyř jezdců, kteří v letošní sezoně získali vítězství v Moto2™. V současné době je Sam osmý v pořadí a zůstane v týmu, ale příští rok ho čeká nové dobrodružství, protože bude debutovat ve WorldSBK.

Brit má ale spoustu zkušeností z paddocku WorldSBK, protože se vrací na místo, kde získal titul mistra světa. Dvaatřicetiletý jezdec strávil ve WorldSSP tři celé sezony poté, co v roce 2009 debutoval. V té sezóně se mu nepodařilo v pěti závodech získat ani bod, ale v roce 2010 se vrátil na jednorázové vystoupení v Doningtonu a zajistil si desáté místo. To ho v roce 2011 přivedlo k plnohodnotné kampani a šest umístění na stupních vítězů ve dvanácti závodech ho vyneslo na šesté místo v pořadí a o rok později přišlo jeho první vítězství. Na domácí půdě v Donington Parku Lowes ohromil diváky svým prvním vítězstvím ve WorldSSP, které podpořil druhým místem v Aragonu a třetím místem v šampionátu. V roce 2013 se Lowesovi dařilo vítězit, získávat stupně vítězů i další dobré umístění. Jedenáct umístění na stupních vítězů ve dvanácti závodech, včetně šesti vítězství a devíti pole position, mu zajistilo titul mistra světa, když porazil Kenana Sofuoglua o 49 bodů. Díky tomu získal pro rok 2014 místo v Moto2™ a po celou dobu svého působení v této třídě neustále bodoval a bojoval o stupně vítězů.

Lowes získal v Moto2™ 10 vítězství a 26 umístění na stupních vítězů, přičemž nejlepšího umístění v šampionátu dosáhl v roce 2020, kdy obsadil třetí místo. V průběžném pořadí skončil devět bodů za šampiónem Eneou Bastianinim a na stejné úrovni jako Luca Marini. Má za sebou také jednu sezónu v MotoGP™, když v roce 2017 závodil za tým Aprilia Racing Team Gresini, kde skončil na 25. místě v hodnocení a získal pět bodů, než se v roce 2018 vrátil do Moto2™.

Sam Lowes

"V nové kategorii se toho musím hodně naučit, včetně motorky, pneumatik a některých nových tratí. Jsem velmi motivovaný a nadšený z této příležitosti. Jsem velmi otevřený a připravený se přizpůsobit a naučit se vše, co potřebuji, abych byl ve WorldSBK konkurenceschopný. Vždycky jsem měl cíl závodit ve World Superbike a po zisku titulu World Supersport v roce 2013 to byl normální krok. Rozhodl jsem se ale vyzkoušet paddock Grand Prix. Jsem šťastný a hrdý na to, že se mi v Grand Prix dařilo a že jsem si to hodně užil. Cítím, že teď je skvělý čas přejít do WorldSBK, abych si vyzkoušel jiný stroj a naučil se jezdit na superbiku. Také si věřím a vím, že mohu dosáhnout dobrých věcí. Je mi ctí jezdit za Marc VDS Racing Team a udělat tento krok společně s ním je skvělý pocit, protože jsem si jistý, že může být silným a špičkovým týmem i ve WorldSBK. Jsem velmi vděčný Marcu van der Stratenovi, že mi dal důvěru a začal tento nový projekt. Máme skvělý vztah, dosáhli jsme spolu několika pěkných věcí a usilujeme o mnoho dalších"