O víkendu se jede EU Pohár národů

23.09.2022

Kramolín poprvé v historii přivítá Pohár národů v sajdkárkrosu a čtyřkolkách.
Text a foto: Autoklub ČR

Na legendární a oblíbené trati v Kramolíně u Nepomuku se o víkendu 24. a 25. září pojede tradiční Pohár národů v sajdkárkrosu. Sidecarcross & Quadcross of European Nations slibuje rekordní účast celkem 32 týmů z 18 zemí a v obou kategoriích se čeští fanoušci mohou těšit i na dva domácí týmy v každé disciplíně.

Na atraktivní trati s rychlými skoky a sjezdy se očekávají napínavé souboje v obou kategoriích. Do poháru národů v sajdkárkrosu je přihlášeno 15 týmů a hlavní pozornost se bude upínat na Nizozemce, kteří obhajují titul z francouzského Dardon Gueugnon z roku 2021. V quadech se na start postaví celkem 17 týmů a očekává se, že titul si budou chtít vzít zpět jezdci USA, kteří vybojovali hattrick v letech 2017-2019, ale kvůli pandemii se závodu v roce 2021 nezúčastnili a ten tak loni získali Irové.

Česká republika bude mít v obou disciplínách dva týmy. "Naší ambicí je samozřejmě být co nejvýše, mezinárodní konkurence je opravdu náročná. Oba naše týmy jsou vyrovnaně, proto bychom nejlépe skončili hned za sebou. A pokud to bude lépe než do loňského osmého místa, budeme spokojeni," uvedl Zdeněk Poláček, reprezentant ve čtyřkolkách. "Bude hodně záležet na více faktorech, trať v Kramolíně je specifická a našim jezdcům by měla sedět. Pokud se umístíme do první pětky, budu spokojen," zhodnotil ambice českých sajdkárkrosařů Přemysl Hájek, předseda Komise motokrosu Autoklubu ČR.

Jak zmínil Přemysl Hájek, trať v Kramolíně by měla českým jezdcům vyhovovat více, že například písečné povrchy v Nizozemsku. "Ale hlavně, bude to ohromný zážitek pro diváky. O víkendu by mělo být příznivé počasí a trať bude opravdu ďábelsky rychlá. Takže k vidění budou podél lesa patnácti dvacetimetrové skoky úplně na hranu, skutečně adrenalinová pecka," pozval Přemysl Hájek příznivce.

"Když jsme se v roce 2019 stali promotéry mistrovství světa, přišla pandemie. O to jsme raději a je pro nás ctí, že jsme dokázali loni a letos postavit šampionát na takovou úroveň, že nám FIM Europe svěřila i organizaci této prestižní akce, jakou je Pohár národů, vlastně týmové mistrovství Evropy," konstatoval Martin Beňa, promotér FIM WSC a dodal: "Diváci se mají tentokrát skutečně na co těšit. Dramatické souboje na trati, boj do posledních metrů, ale také světelná show při večerním představení týmů, party s bohatým programem, včetně ohňostroje. Připravili jsme doufám důstojné rozloučení s letošní sezónou a budeme rádi, když u toho budou čeští fanoušci s námi, a společně si to užijeme. Hlavním tahákem je zejména účast týmu USA ve čtyřkolkách."

Každý z týmů vyšle do Sidecarcross & Quadcross of Nations v každé kategorii do bojů na trať tři posádky. Ty absolvují v sobotu kvalifikaci a v neděli vždy dva závody celkem ve třech jízdách tak, aby se mezi sebou utkaly všechny posádky. Na diváky tak čeká v neděli bohatý závodní program o 6 závodních jízdách (3 sajdkárkros + 3 quad). "To se jen tak opravdu nevidí, bude to závod za závodem, tolik startů světové špičky v jednom víkendu, přijeďte si to užít," připojil se k pozvání diváků také Ondřej Čermák, novopečený mistr světa v sajdkárkrosu a vůbec první Čech, který získal titul světového šampiona.