Nové jméno na TT – Loris Majcan

23.02.2024

Trojnásobný a úřadující chorvatský mistr v supersportech Loris Majcan bude mít premiéru na závodech TT na ostrově Man.

Osmadvacetiletý chorvatský jezdec Loris Majcan se zúčastní dvou čtyřkolových závodů Monster Energy Supersport na vlastním stroji Yamaha YZF-R6. Majcan pochází ze Záhřebu a nejen v Chorvatsku, ale po celé Evropě profesionálně závodí již devět let, přičemž během své kariéry startoval jak v kategoriích Superbike, tak Supersport, ačkoli právě ve třídě Supersport zaznamenal největší úspěchy.

V roce 2021 získal Majcan svůj první chorvatský titul v kategorii Supersport, když získal tři vítězství a další čtyři umístění na stupních vítězů a o pouhé dva body předstihl svého rivala Ivana Visaka. V roce 2022 se tato dvojice spolu s Antonio Cikem opět utkala, ale Majcan svůj titul úspěšně obhájil a vskutku dominoval, když v sezóně, která se jela na 11 závodů, získal pět vítězství a dalších šest pódií, což mu zajistilo náskok přibližně 76 bodů. V loňském roce pak získal třetí titul v řadě, když v sedmi závodech opět zvítězil a získal tři druhá místa, čímž opět předčil Visaka a Cika.

Kromě toho se Majcan účastnil evropského šampionátu FIM Alpe Adria Superstock 600, který se konal po celé Evropě na okruzích, jako je Brno, Rijeka, Pannoniaring a Slovakiaring. V loňském roce bodoval v sedmi z dvanácti závodů, přičemž nejlépe skončil třetí v bývalém dějišti Grand Prix v Rijece.

Majcanovy zkušenosti z road racing závodů byly nasbírány na předních čistě road racing závodech v jeho domovině, Krizevci TT a Brod Open Races, které v posledních letech ovládl. Majcan na svém stroji R6 Yamaha vyhrál nejen třídu Supersport, ale také závody absolutně, přičemž zajížděl pohodlně rychlejší kola než stroje o objemu 1000 ccm.

Pole position, vítězství a rekord kola získal v loňském roce na Krizevci TT a stejně dopadl i na Brod Open v letech 2022 a 2023.

Majcan nedávno navštívil ostrov Man, kde zapůsobil svým přístupem, uplatněním a znalostí trati, což vše chce v červnu zúročit.

"Už nějakou dobu bylo mým velkým přáním a osobním cílem zúčastnit se závodů TT na ostrově Man, takže to, že se tak stane letos, je opravdu splněný sen," řekl. "Považuji to za vrchol něčí kariéry v motorsportu a za místo, kde lze opravdu ukázat svůj talent. Jezdecké dovednosti se cení víc než cokoli jiného a já jsem nesmírně rád, že se letos i v příštích letech mohu tohoto světoznámého podniku zúčastnit."