Nejlepší test pro KTM

11.02.2024

První kroky a kilometry do MotoGP™ 2024 pro KTM proběhly v rámci malajského testovacího maratónu.
Foto: KTM

Během tří horkých a náročných prvních testovacích dnů sezony 2024 MotoGP se Red Bull KTM Factory Racing na malajském okruhu Sepang International Circuit prohrabával nejrůznějšími nápady a díly. Brad Binder a Jack Miller zaznamenali v místě konání Grand Prix sedmý, resp. čtrnáctý nejrychlejší čas na kolo, ale také filtrovali rozsáhlý katalog prací pro specifikaci KTM RC16 pro rok 2024 a nadcházející sezonu s 21 závody.

Silný testovací tým KTM a jeho posádka ve složení Dani Pedrosa a Pol Espargaro podpořili start MotoGP 2024 se spoustou kol a analýz během shakedown testu v Malajsii a předtím, než tým Red Bull KTM Factory Racing zaparkoval v pitlane, aby od úterý do čtvrtka minulého týdne posoudil hlavní možnosti Brada Bindera i Jacka Millera.

Jihoafričan a Australan spolu se svými pracovitými techniky a vydatnou podporou inženýrských expertů KTM na okruhu i v centrále KTM Motorsports najeli během tří dnů téměř 350 kol, aby se prokousali obsáhlým seznamem úkolů. Cílem bylo získat první konkurenceschopnou podobu modelu KTM RC16 pro kalendář 21 GP (42 závodů, včetně sprintů). Pracovní náplň se týkala většiny aspektů motocyklu, ale asi nejvýznamněji nových teorií, které měla továrna k dispozici pro aerodynamiku, a vylepšení aspektů stroje 2023, který se ukázal být tak konkurenceschopný v posledním kole sezony ve Španělsku. Tempo bylo obzvláště dobré a časy na kolo byly hluboko pod těmi, které byly zaznamenány v Sepangu při Grand Prix na podzim loňského roku.

Nyní se 19.-20. února představí na mezinárodním okruhu Lusail, kde tým učiní zásadní rozhodnutí pro úvodní část závodního roku a zaměří se také na první kolo šampionátu na stejném okruhu 8.-10. března.

Brad Binder, 7. místo:
"Pravděpodobně jeden z nejlepších předsezónních testů, jaký jsem kdy absolvoval. Ještě jsme nedali všechno dohromady, abychom viděli plný potenciál, ale vyzkoušeli jsme tolik různých věcí a až budeme mít čas vybrat všechny nejlepší díly, pak budeme moci udělat krok vpřed. Jsem docela spokojený. Poslední den byl o kombinacích a trochu jsem si vyzkoušel útok na čas. Jsme lepší, než jak vypadají výsledkové tabulky. Až vše zpětně zkontrolujeme, pak jsem si jistý, že budeme silnější. Udělali jsme pokrok s elektronikou a brzdění motorem se mi zdá lepší, kontrola trakce také. Celkově jsme udělali slušný pokrok a kluci v továrně tomu rozumí mnohem víc."

Jack Miller, 14. místo:
"Dobrý test. Spousta různých položek a věcí. Kluci odvedli během zimy fantastickou práci a motorka funguje opravdu dobře. Mám pár oblastí, které bych chtěl osobně zlepšit v nastavení, ale hlavním cílem testu bylo pochopit položky, porozumět kombinacím a pokusit se postavit RC16 tak, aby to byla naše závodní motorka pro sezonu 2024. Jsme docela blízko. Dnes ráno jsme neměli připravený kompletní balíček pro útok na čas a nejsem nadšený z časů na kolo, ale byl to pro mě první čas pod 1 min 57 sekund. Všichni jsme se snažili, abychom byli připraveni na útok na čas. Těším se, až se vrátím domů, popřemýšlím o těchto dnech a pak pojedu znovu v Kataru."