Neděle pro Topraka

18.07.2023

Dvojité vítězství v Imole potěšilo Razgatlıoğlua a Pata Yamaha Prometeon WorldSBK.
Foto: Yamaha

Toprak Razgatlıoğlu v neděli v sedmém kole mistrovství světa superbiků FIM 2023 v Itálii získal historicky první vítězství Yamahy na historickém okruhu v Imole. K dopolednímu napínavému vítězství v závodě Superpole Race se přidal senzačním třetím místem týmový kolega Andrea Locatelli a na stupně vítězů v Parc Ferme tak vystoupily dvě Yamahy R1 WorldSBK poté, co Razgatlıoğlu v předposledním kole předjel hlavního soupeře Alvara Bautistu (Ducati), což rozhodlo závod.
Nejvíce se však turecké eso Razgatlıoğlu usmívalo při mistrovském zvládnutí nejvyšších teplot na trati, jaké kdy WorldSBK zažilo (více než 60 stupňů Celsia), ve zkráceném druhém závodě na 15 kol. Bautista v úvodním kole ve třetí zatáčce havaroval a jezdec Yamahy s číslem 54 závod kontroloval navzdory tlaku nabíhajícího od Axela Bassaniho (Motocorsa Ducati) a šestinásobného šampiona WorldSBK Jonathana Rea (Kawasaki).
Při návratu do špičkové formy, díky níž byl "Loka" v Imole rychlý po celý víkend, jezdec s číslem #55 ve druhém závodě tvrdě bojoval, aby se udržel s trojicí na stupních vítězů, a pokusil se zopakovat nebo vylepšit svůj výsledek ze závodu Superpole Race - kde také vedl po polovinu závodní vzdálenosti -, ale odpoledne se více potýkal s přilnavostí zadní části. Cílem nakonec projel na čtvrtém místě.
Razgatlıoğlu a Locatelli zůstávají na druhém, resp. třetím místě v šampionátu jezdců, zatímco Pata Yamaha Prometeon WorldSBK přebírá vedení v hodnocení šampionátu týmů od hlavního konkurenta Aruba.it Racing Ducati.

Toprak Razgatlıoğlu

"Jsem velmi šťastný, konečně jsem vyhrál dlouhý závod Na tento okamžik čekám celý rok - jsem velmi šťastný a děkuji svému týmu za neuvěřitelnou práci tento víkend, každým vyjetím jsme zlepšovali moji R1. Mrzí mě Alvarova havárie, ale víte, tohle je závodění. Po ní jsem měl v plánu jet v klidu, neriskovat a jet za Axelem, abych udržel opravdu dobré tempo a dával pozor na pneumatiky. Každopádně jsme si dojeli pro vítězství a já jsem moc šťastný Poprvé jsme pro Yamahu v Imole vyhráli, odvedli jsme zde velmi dobrou práci. Byl to velmi dobrý víkend, všichni dnes mohli sledovat "opravdové" závody."

Andrea Locatelli

"Myslím, že jsme dnes ráno v závodě Superpole Race odvedli opravdu dobrou práci, volba pneumatik a nastavení byla perfektní Ze 2. závodu jsem trochu zklamaný, protože jsme změnili volbu zadní pneumatiky a nejsem si jistý, že to pro mě byla ta nejlepší volba. Včera jsem bojoval s přilnavostí přední pneumatiky a dnes se zadní. Myslím, že jsme v dlouhém závodě přišli o možnost bojovat o stupně vítězů, ale byl to silný a pozitivní víkend. Musíme být spokojení Je to také můj první start zde s R1 WorldSBK, jsem na sebe hrdý a jsem pyšný na práci, kterou se mnou tým a Yamaha odvádějí. Teď se musíme dívat dopředu, vrátit se silnější a tvrdě tlačit"