Návrat WorldSBK do Imoly

12.07.2023

Imola je klasickým dějištěm WorldSBK, které nabízí napínavé závody a živou atmosféru, již o nadcházejícím víkendu italský okruh přivítá další světový superbikový podnik.
Tisková zpráva Dorna World Organization

Autodromo Internazionale Enzo e Dino Ferrari má bohatou historii a hostil některé z nejlepších bitev WorldSBK, jako například Baylissův a Edwardsův showdown v roce 2002. Památný je také rok 2001, kdy ve druhém závodě rozhodl o vítězství rozdíl pouhých 0,021 sekundy mezi Regisem Laconim a Rubenem Xausem, což byl nejtěsnější finiš v historii okruhu.

ŽHAVÁ MÍSTA V IMOLE S TOPRAKEM RAZGATLIOGLUEM

T2-3 "První sektor mě baví. V některých zatáčkách není vidět, protože mají slepé nájezdy. První sektor je v pohodě a pak už to začíná být docela těžké. První rovinka není úplně rovná, je to dlouhá zatáčka před nájezdem do první ze čtyř šikan - Variante Tamburello. Tato šikana není malá ani těsná - je docela velká... doleva, doprava a pak zatáčka na výjezdu."

T7 "Toto je jediná skutečná vlásenka s velkým stoupáním na výjezdu. Je to dobrá zatáčka na brzdění, nájezd do ní vypadá jako z kopce. A na výjezdu potřebujete dobrou akceleraci, abyste dojeli do T9. Je to celé do kopce, takže je třeba mít s sebou dobrou rychlost."

T18 "Je to zatáčkovitý úsek z kopce, po kterém následují dvě levé zatáčky. Vždycky mám rád oldschoolovou trať a oldschoolovou motorku. Poprvé zde pojedu na své Yamaze."

Mistrovství světa superbiků MOTUL FIM přijíždí na historický okruh v Imole a očekávání napínavého závodního víkendu rostou. Jen z mála míst se ježí vlasy na hlavě při pouhém vyslovení jejich jména. Málokterý okruh si může nárokovat pořádání největších závodů mistrovství světa v motorsportu a jen hrstka z nich se pyšní tak silnými názvy zatáček. Tamburello, Tosa, Piratella, Acque Minerali, Rivazza. To je Autodromo Internazionale Enzo e Dino Ferrari; pro všechny ostatní je známý jako Imola. Mistrovství světa MOTUL FIM Superbike 2023 má za sebou první polovinu, šest kol je za námi a dalších šest nás čeká. Začátek druhé poloviny nemohl být zahájen na ikoničtějším okruhu: vítejte v Imole.

Alvaro Bautista (ARUBA.IT Racing - Ducati), který v současné době vede průběžné pořadí šampionátu, se bude chtít v Imole, domácím podniku továrny Ducati, prosadit. Díky solidním výsledkům na tomto okruhu z minulosti, včetně třetího místa v závodě Tissot Superpole Race a druhého místa v prvním závodě v roce 2019, Bautista ví, co je potřeba k tomu, aby na této náročné trati vynikl, protože se snaží přidat cenné body do svého mistrovského tažení a získat své první vítězství na tomto historickém okruhu.

Mezitím je Toprak Razgatlioglu (Pata Yamaha Prometeon WorldSBK) na pokraji významného milníku, protože prozatím získal 99. umístění na stupních vítězů. Imola pro něj představuje skvělou příležitost dosáhnout impozantního milníku 100 pódií. Přestože v Imole závodí s Yamahou poprvé, Razgatlioglu bude tvrdě usilovat o dosažení tohoto úspěchu a v Imole bude pokračovat ve své silné formě.

Jonathan Rea (Kawasaki Racing Team WorldSBK) bude usilovat o vzestup v pořadí šampionátu. Imola byla v minulosti pro Reu šťastným lovištěm, na tomto okruhu má výjimečnou bilanci včetně 9 vítězství (mezi nimi i poslední čtyři závody WorldSBK v Imole). Vzhledem k tomu, že se Rea snaží zmenšit ztrátu v závodě o mistrovský titul, nebude ve své snaze o úspěch šetřit síly.

Ze sedmi zbývajících jezdců v první desítce pořadí šampionátu jich pět v Imole nikdy ve WorldSBK nejelo. Andrea Locatelli (Pata Yamaha Prometeon WorldSBK) prohlásil, že je nadšený, že se vydá na závod, který je skutečně jeho domácím podnikem, ale bude to jeho první účast na Superbiku. Totéž platí pro Axela Bassaniho (Motocorsa Racing), ačkoli v roce 2016 byl ve WorldSSP třináctý. Oba bojují o celkové třetí místo v šampionátu s Reou a třetí až páté místo dělí pouze 29 bodů.

Dalším jezdcem, na kterého je třeba dávat pozor, je další nováček v Imole, Danilo Petrucci (Barni Spark Racing Team), který nedávno v Donington Parku oslavil své první pódiové umístění. Italský jezdec bude na domácí půdě usilovat o to, aby navázal na svůj nedávný úspěch a podal v Imole dobrý výkon. Při své poslední návštěvě Imoly "Petrux" zvítězil ve třídě STK1000; mohou mu zkušenosti, domácí prostředí a dobrá forma pomoci k dalším kouzelným vzpomínkám?

Dominique Aegerter (GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team) a Xavi Vierge (Team HRC) uzavírají první desítku a po pro oba obtížném Donington Parku se mohou odrazit ode dna na pro ně zcela novém okruhu? Kromě první desítky v šampionátu se velká jména nadále připravují na první ochutnávku Imoly na strojích WorldSBK. Remy Gardner (GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team) a Iker Lecuona (Team HRC) budou doufat, že čerstvý okruh přinese změnu štěstěny, zejména pro jezdce s číslem 7, protože už pět závodů nemá umístění v první desítce, což je jeho nejhorší série ve WorldSBK ze závodů, ve kterých startoval. Scott Redding (ROKiT BMW Motorrad WorldSBK Team) pak do Imoly přijíždí s nejlepším výsledkem sezony 2023, kterým bylo čtvrté místo ve druhém závodě v Donington Parku. Vzhledem k tomu, že se jedná o starou školu, může Redding excelovat. Nad Reddingovým týmovým kolegou pro toto kolo visí otazník, protože Tom Sykes bude po havárii ve druhém závodě v Donington Parku zraněný, zatímco Michael van der Mark pokračuje v rekonvalescenci a týmovým kolegou Reddinga proto bude jeho krajan Leon Haslam. Svůj debut zde bude mít také Garrett Gerloff (Bonovo Action BMW), který obvykle na nových okruzích jezdí silně, zatímco jeho týmový kolega Loris Baz doufá, že mu zkušenosti přinesou první desítku v roce 2023.

Michael Ruben Rinaldi (Aruba.it Racing - Ducati), který je v celkovém pořadí na šestém místě a po katastrofě v Donington Parku zoufale potřebuje velký výsledek, se vrátí do Imoly, kde v roce 2018 poprvé ve své nováčkovské sezoně vedl závod. Dvě sedmá místa z té sezony zůstávají jeho nejlepším výsledkem na této trati ve WorldSBK, ačkoli tam v roce 2017 vyhrál závod STK1000. Po otřesu mozku v Donington Parku se Rinaldi podrobil vyšetření magnetickou rezonancí, které nepotvrdilo žádné trvalé poškození, ačkoli ve čtvrtek musí ještě absolvovat závěrečnou lékařskou prohlídku.

Alex Lowes (Kawasaki Racing Team WorldSBK) se snaží využít svých zkušeností z Imoly a dostat se do první šestky celkového pořadí, přičemž jeho nejlepším výsledkem v posledním závodě tam bylo páté místo. Philipp Oettl (Team GoEleven) se v Donington Parku vrátil do první desítky a bude doufat, že se mu to podaří i v domácím podniku jeho týmu, zatímco pro Lorenza Baldassarriho (GMT94 Yamaha), který jede do Imoly poprvé ve své profesionální závodní kariéře, to bude druhý domácí podnik sezony. Brad Ray (Yamaha Motoxracing WorldSBK Team) uvidí, zda pokrok v Misanu a Donington Parku přinese v Imole další krok, a vzhledem k tomu, že italský areál je poněkud bizarní, podobně jako tratě ve Velké Británii, mohla by to být pro Raye o tomto víkendu "nová známost".

Hafizh Syahrin (PETRONAS MIE Racing Honda Team), týmový kolega Eric Granado, Isaac Vinales (TPR Team Pedercini Racing), Oliver Konig (Orelac Racing MOVISIO) a Tito Rabat (Kawasaki Puccetti Racing) - ti všichni jedou v Imole poprvé na Superbiku, ačkoli Vinales na této trati v roce 2019 závodil v rámci WorldSSP a skončil osmý, zatímco Konig se na této trati v roce 2019 objevil také v rámci WorldSSP300.

Časový harmonogram víkendu v Imole

Pátek 14. července 2023
09:00-09:30 EU Yamaha R3 volný trénink
09:45-10:15 WorldSSP300 volný trénink 1
10:30-11:15 WorldSBK volný trénink 1
11:25-12:10 WorldSSP volný trénink 1
13:30-14:00 EU Yamaha R3 Superpole
14:15-14:45 WorldSSP300 volný trénink 2
15:00-15:45 WorldSBK volný trénink 2
16:00-16:45 WorldSSP volný trénink 2

Sobota 15. července 2023
09:00-09:30 WorldSBK volný trénink 3
09:45-10:05 WorldSSP300 Tissot Superpole
10:25-10:45 WorldSSP Tissot Superpole
11:10-11:25 WorldSBK Tissot Superpole
11:45 EU Yamaha R3 závod 1 (10 kol)
12:40 WorldSSP300 závod 1 (13 kol)
14:00 WorldSBK závod 1 (19 kol)
15:15 WorldSSP závod 1 (17 kol)
16:15 EU Yamaha R3 závod 2 (10 kol)

Neděle 16. července 2023
09:00-09:15 WorldSBK warm up
09:25-09:40 WorldSSP warm up
09:50-10:05 WorldSSP300 warm up
11:00 WorldSBK Tissot Superpole Race (10 kol)
12:30 WorldSSP závod 2 (17 kol)
14:00 WorldSBK závod 2 (19 kol)
15:15 WorldSSP300 Race závod 2 (13 kol)