Návrat Pola Espargara zatím není jistí

25.05.2023

Očekávání návratu Pola Espargara k závodění v italském Mugellu prozatím není potvrzené.
Foto: GasGas Media, zdroj: SPEEDWEEK.com

Během druhého tréninku Grand Prix Portugalska těžce havaroval španělský závodník Pol Espargaro. Při pádu došlo ke zlomenině obratle, zlomenině čelisti, pohmožděnině plic a k dalším šesti zlomeninám napříč celým tělem. Tovární pilot GasGas od té doby nezávodí a podstupuje náročnou léčbu, během které již zhubl devět kilogramů. Těsně před Grand Prix Itálie uplyne desetitýdenní nařízené zdravotní volno nutné k zahojení kostí, což přináší spekulace nad tím, zda Španěl nastoupí v Mugellu. Redaktoři SPEEDWEEK.com kontaktovali vedení závodního týmu GasGas a rakouské továrny KTM, aby se dozvěděli aktuální informace.

Herve Poncharal – šéf týmu GasGas Tech3 Factory Racing
"Včera a předevčírem jsem s Polem mluvil. Cítí se stále lépe a lépe. Nyní absolvoval další vyšetření u svého chirurga a u lékařského ředitele MotoGP doktora Ángela Charteho. Vše se vyvíjí pozitivně. Zotavování probíhá rychleji, než jsme mohli očekávat, protože Pol je výjimečný sportovec. Zatím však nemůžeme potvrdit, že se může zúčastnit GP Itálie. Další lékařskou kontrolu podstoupí týden před Mugellem. Cílem je účast v Mugellu. Jsem docela optimista, že to vyjde. Ale lékaři říkají, že Polovi ještě nemohou dát zelenou. Můžeme říct, že s uzdravením jde všechno žádoucím směrem. Nevyvíjíme na něj žádný tlak, protože Pol je ten, kdo vyvíjí tlak sám na sebe."

Pit Beirer – ředitel KTM Motorsport
"Správnou sílu kostí při zlomenině máte až po osmi nebo deseti týdnech. Na tuto dobu si musíme počkat. Pol nemá bolesti plic a žeber, vše se normalizuje. Nyní musí znovu nabrat váhu a svaly. A musíme dát kosti čas, aby dorostla na 100%, aby v případě dalšího pádu byla přinejmenším stejně stabilní jako každá zdravá kost. Toho lze dosáhnout nejdříve za deset týdnů, ne za šest nebo sedm. Přesto Polovi nedovolíme sednout na motorku, dokud neproběhne vyšetření magnetickou rezonancí, kterým lékaři potvrdí, že poškozený obratel je stoprocentně zhojen. Pokud tomu tak nebude, rozhodně Polovi nedovolíme na motorku nasednout. Polův návrat si nenecháme diktovat kalendářem závodů, ale povolením lékařů."