Nadějný začátek zhatila výměna pneumatik

29.07.2023

König v Mostě skočil poslední, bod chce získat v neděli.
Tisková zpráva týmu Movisio Racing

Smolný okamžik pokazil nadějně rozjetý závod. Oliver König se v mistrovství světa superbiků v Mostě pohyboval na čtrnáctém místě a zajel do boxů pro jiné pneumatiky. Jenže kvůli mechanickému problému nešlo přední kolo bleskově vyměnit a český závodník ztratil více než půl minuty. V cíli pak dojel poslední na 20. místě. "Opravdu mě to hodně štve, chtěl jsem doma bojovat o bodované pozice," smutnil König z týmu Orelac Racing Movisio, který v superbicích usiluje o svůj první bod v letošní sezoně. K tomu bude mít příležitost v neděli, kdy se na českém okruhu pojede Superpole race a druhý závod.

Důležitou domácí akci rozjel výborně, Oliver König v prvním měřeném tréninku vyjel čtrnáctý nejrychlejší čas, v tom druhém ale havaroval a na motorce se musel vyměnit rám. V sobotu se mu pak nepovedla kvalifikace, když skončil poslední. Náladu si chtěl zlepšit v prvním závodě, před kterým několik minut pršelo a většina startovního pole zvolila pneumatiky do mokrých podmínek. A jediný český zástupce v elitní třídě odstartoval parádně

V první zatáčce se dostal na 19. místo, v průběhu prvního kola byl patnáctý. V tom následujícím se posunul na čtrnáctou příčku. "Začátek byl dobrý, na trati to ale klouzalo více než jsem si myslel. Povrch začal rychle osychat a nešlo mi na tom pořádně jet. Rozhodl jsem se, že zajedu do boxů," popisoval klíčový moment König, který měnil pneumatiky jako jeden z prvních závodníků. "Bohužel jsme tam ztratili čas a s tím už nejde jen tak něco dělat. V této kategorii jsou totiž samí rychlí jezdci."

Nad situací smutnil také Miloš Čihák, zkušený manažer. "Bohužel při výměně zůstala zaseklá přední osa a mechanici nebyli schopní kolo rychle vyměnit. Tím to bylo vyřešené," dodal Čihák, který závod sledoval z Movisio hospitality, které bylo naplněno řadou partnerů a hostů. "Myslím si, že kdyby se tenhle mechanický problém nepřihodil, dojel by Oliver stoprocentně na bodech a byl by blízko nejlepší desítky."

O tom, kde by mohl být v cíli po povedené výměně, nechtěl Oliver spekulovat. "Na kdyby se nehraje. Se situací jsem byl během závodu smířený. Když mě někdo předjel, snažil jsem se ho držet," dodal jezdec z Prahy, který si tak neužíval ani jinak skvělou atmosféru. "Spíše mě mrzelo, že jsem se před lidmi nemohl lépe předvést a bojovat o lepší pozice. Diváky jsem pozdravil až na konci."

König má na mosteckém okruhu najetý největší počet kilometrů ze startovního pole, a toho chce využít za každých podmínek. "Věřím, že si veškerou smůlu vybral, takže to bude v neděli jenom lepší," dodal Čihák, jezdcův manažer. V neděli jsou na programu od 11:00 Superpole race a od 14:00 druhý závod superbiků.