Na řadě je nemilosrdný Sachsenring

15.06.2023

Marc Marquez ve svém království. Úřadující šampion na koni. Binder chce dohnat ztrátu a Martin se pokusí opět prosadit, a nejen to nabídne víkendové závodění v Německu.
Zdroj: tisková zpráva Dorna Sports

A je to tady Sbalili jsme se a vyrazili na sever na Liqui Moly Motorrad Grand Prix Deutschland, a jaký závodní víkend nás čeká. Je jen málo míst, která se od sebe liší více než Mugello a Sachsenring, a je jen málo jezdců, kteří mají takový rekord jako jeden na tomto okruhu. Ale Král ringu Marc Marquez (Repsol Honda Team), který má na kontě 11 vítězství na této trati, přijíždí po havárii v Itálii, která ho zanechala frustrovaného, a s dosud nezískanými body ve standardním závodě Grand Prix v roce 2023. Nicméně jeho rychlost... té jsme viděli ještě dost. Takže musíme začít u něj.

Pole position v Portugalsku, jen těsné vypadnutí v Le Mans a pak znovu v Mugellu, s množstvím "diskusí" na trati se svými soupeři, to je určitý rekord vzhledem k několika posledním týdnům, měsícům a letům života Marca Marqueze. A to byl na stupních vítězů v historicky prvním Tissot Sprintu. Ukáže to jeho neporazitelnost při každém závodě na Sachsenringu od roku 2010, do kterého nastoupil, kdy vše zahájil vítězstvím v závodě 125 ccm o 17 sekund? Nebo je v roce 2023 hora příliš vysoká, když sledujeme, jak se legendární jezdec i továrna snaží dostat zpět na vrchol? To se dozvíme už brzy, a to nejen s náhledem do sobotního sprintu. Při svém "prvním" comebacku si totiž tuto korunu vzal zpět. Jeho druhý comebacku ho vidí jako vždy připraveného vystrčit lokty a pokusit se tento výkon zopakovat.

Po 12 měsících je docela zajímavé podívat se na Francesca Bagnaiu (Ducati Lenovo Team) a Fabia Quartararo (Monster Energy Yamaha MotoGP™) tehdy a nyní. Pecco přijíždí do Německa s 21bodovým náskokem v roce 2023, když právě kraloval své domácí Grand Prix, což je daleko, daleko od rekordního 91bodového deficitu, kterému čelil v neděli večer na Sacshenringu v minulé sezóně. Tehdy havaroval a Quartararo vyhrál... a zůstává to Francouzovo poslední vítězství, protože sezóna 2023 se ukazuje jako náročná. Může toto místo nastartovat jiskřičku obratu pro něj a Yamahu? A co týmový kolega Franco Morbidelli, který si v neděli sám troufl, když v Mugellu porazil El Diabla?

Ale zpět k Bagnaiovi. Na domácí půdě předvedl skvělý výkon a přidal další víkend plný zážitků - pole position, vítězství ve sprintu, vítězství v GP - a vytvořil si tak náskok na čele šampionátu. Může tato forma pokračovat i na Sachsenringu, který má zcela odlišné vlastnosti a v předešlé éře byl pro Ducati těžší tratí? Existuje něco takového v roce 2023?

Někteří odjížděli z Mugella s mnohem větším přáním, a nikdo jiný než Marco Bezzecchi (Mooney VR46 Racing Team). Nebyl to hrozný víkend, ve sprintu obsadil druhé místo, ale byl nešťastný pro celkové pořadí, protože po náročnější neděli je nyní o 20 bodů zpět. Ale přestože se mu nepodařilo úplně zasáhnout do boje, udržel si klid pro nějaké body, které se mohou ukázat jako cenné. Dokáže se na Sachsenringu prosadit?

U KTM to mezitím v Mugellu bylo smíšené, ale rakouská továrna odjela s několika solidními body. Takové body, které před sezónou vypadaly jako sen a nyní se zdají být trochu zklamáním, protože Brad Binder (Red Bull KTM Factory Racing) se drží blízko špičky průběžného pořadí a nový týmový kolega Jack Miller pokračuje v předvádění pořádné rychlosti jen v šesti závodech na RC16. Co tedy mají pro Německo? KTM má na této trati pódium a Miller také, ale na jiné technice, a on i Binder zde mají solidní výsledky... to vše říká, že se pravděpodobně budou opět ucházet o vítězství.

Jedněmi z velkých vítězů v Mugellu, i když možná nedosáhli úplně na nejvyšší stupínek, byli Jorge Martin a Johann Zarco z týmu Prima Pramac Racing. Oba se umístili na stupních vítězů v GP a Martin navštívil i stupně vítězů ve sprintu, což byl slušný bodový zisk a působivá přehlídka rychlosti. Protože i pro Martina byla dříve trať těžká, je tento obrat pozoruhodný - a posunul ho na třetí místo v pořadí. Zarco je mezitím jediným jezdcem MotoGP™, který se nejmenuje Marc Marquez a který v Německu startoval z pole position, když měl na startovním roštu číslo 93. To je tedy pro Francouze peříčko, protože i v této sezóně pokračuje v získávání tempa.

V Mugellu zaujal také Luca Marini (Mooney VR46 Racing Team). Navzdory zraněné ruce se udržel v solidním výsledku ve sprintu a v neděli bojoval se Zarcem téměř do konce závodu o toto pódium. Má ještě několik dní na zotavení, dokáže se v tomto boji udržet? A podobná otázka je i pro Aleixe Espargara (Aprilia Racing), který si přes bariéru bolesti dojel pro více než solidní šesté místo, a Enea Bastianiniho (Ducati Lenovo Team), který se vrátil po zranění, ale stále je na cestě k plné kondici. Přesto se hned vrátil do první desítky.

Na prvním místě mezi "černými koni" je určitě Alex Marquez (Gresini Racing MotoGP™). Ve sprintu vypadl v kontroverzním střetu s Binderem a v neděli se pravděpodobně postaral o největší poprask pádem v první zatáčce, ale číslo 73 si ve skutečnosti zaslouží i lepší titulek: je jediným jezdcem, který se rychlostně vyrovnal Bagnaiovi, protože oba zajeli shodná nejrychlejší kola. Příběh letošního roku Alexe Marqueze se zatím skládá ze seriózního tempa, několika chyb a velké porce smůly, ale poslední dva jmenované faktory nevylučují ty první. S jeho účastí v boji o přední příčky lze počítat.

Další na řadě? Někdo, kdo loni na Sachsenringu bojoval o stupně vítězů: Maverick Viñales (Aprilia Racing). V pátek v Itálii mu jen těsně unikl postup do Q2 a od té doby se to nezlepšilo, ale potenciál na to rozhodně má. Pak je tu Miguel Oliveira (CryptoData RNF MotoGP™ Team), který v Mugellu vypadl a bude chtít solidní body, přestože ho stále trápí rameno, a týmový kolega Raul Fernandez chce najít tu páteční formu po těžších chvílích, kdy zhasla světla.

Nováček Augusto Fernandez (GASGAS Factory Racing Tech3) si udržuje rekordní počet bodů každou neděli, což letos dále dokázali již pouze Quartararo a Morbidelliho, ale po čtvrtém místě ve Francii nebylo P15 v Mugellu cílem, takže bude chtít víc. Stejně tak Fabio Di Giannantonio (Gresini Racing MotoGP™), který se v minulém závodě trochu propadl dozadu.

Mezitím Takaaki Nakagami (LCR Honda Idemitsu) v neděli získal nějaké body, ale u Hondy měl jen referenci na Marqueze, a to bude pokračovat i v Německu - což není žádné měřítko. Joan Mir (Repsol Honda Team) závodní víkend vynechá a nebude nahrazen a Alex Rins (LCR Honda Castrol) bude po zlomenině nohy nějakou dobu mimo hru. LCR ho rovněž nenahradí. Jonas Folger mezitím bude pokračovat ve službě pro GASGAS Factory Racing Tech3 na místě, kde získal své pódium v premiérové třídě.

Tolik tedy startovní rošt. Bagnaia je v horkém křesle, Bezzecchi a Binder chtějí získat nějakou pozici zpět, Martin je na koni... a přesto, když jste na této trati jedenáctkrát vyhráli a máte osm titulů mistra světa, Marc Marquez je tam, aby ukradl velkou část titulků, když jedeme na Sachsenring. Dříve bylo nejdelším vítězným suchem číslo 93 581 dní mezi Valencií v roce 2019 a Velkou cenou Německa v roce 2021. Od jeho posledního vítězství v Emilii-Romagně v roce 2021 je to už 602 dní.

Tohle si nenechte ujít